Szöveti cukormonitorozás: ezekre az értékekre figyeljen a diabéteszes kismama

Szöveti cukormonitorozás: ezekre az értékekre figyeljen a diabéteszes kismama

Dr. Para Györgyi Módosítva: 2024.12.16 08:16

A CGM (continuous glucose monitor) technológia folyamatos bepillantást nyújt a vércukorháztartás alakulásába, és a cukorcsúcsok is könnyebben tetten érhetőek lesznek akár a diabéteszes kismamák számára is – avatott be bennünket dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa, szöveti cukormonitorozás specialistája a GDM-es várandósok szöveti glükózszenzor használatának előnyeibe, és egyúttal ismertette a szenzoros technológiához kapcsolódó, a szorosabb vércukorkontrollt elősegítő paramétereket is.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A CGM helye a várandósság alatti cukorbetegség kezelésében

–A terhesség alatti cukorbetegség előfordulása világszerte növekszik. Súlyos problémáról van szó, hiszen a rossz glikémiás állapot szorosan összefügg számos az anyát és a magzatot érintő szövődménnyel (preeklampszia, szülési trauma, koraszülés, császármetszés, magzati halál, magzati hipoglikémia, későbbi diabétesz szövődmények), ezért a GDM szűrése és az érintett kismamák vércukorkontrollja rendkívüli jelentőségű – hangsúlyozza dr. Para Györgyi. Hazánkban 2020 óta van lehetőség arra, hogy az 1-es típusú diabéteszes kismamák TB-támogatással (legfeljebb 12 hónapra) igénybe vehessék a folyamatos szöveti glükózmonitorokat (angolul CGM – continuous glucose monitor) az anyagcserekontroll céljából. Ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy diabéteszes kismamák esetében az ajánlások továbbra is a napi többszöri, hagyományos ujjbegyből történő vércukormérést szorgalmazzák. A szenzor rutinszerű alkalmazása tehát nem javasolt, azt csupán kiegészítésként viselhetik az édesanyák.

A szöveti cukormonitorozásról röviden

A technológia lényege, hogy egy speciális applikátorral egy szenzort helyezünk a hasfal vagy a felkar bőre alá, ami folyamatosan méri a szövetközi vércukor-koncentrációt, majd a mért adatot elektromos jellé alakítja, és továbbítja a vevőegységre. Mivel a készülék a sejtek közötti térben található glükóz értékéről tájékoztat, így – a készülék típusától függően – 5-15 perc késéssel követi a vércukorszint alakulását. Az adattároláshoz, illetve azok továbbításához egy transzmitterre (távadóra) is szükség van, amit a szenzor bőr felett található részéhez csatlakoztatunk. A távadó a mért adatokat Bluetooth kapcsolat révén küldi el a kismama okostelefonjára, illetve okosórájára, amelyen a CGM-rendszerhez kapcsolódó applikáció segítségével valós időben követheti nyomon a szöveti glükózkoncentráció mért adatait és a vércukor irányait is. A nyert adatokat feltölthetjük felhőalapú tárolórendszerbe, ahonnan bármikor lehívhatóak a páciens és a kezelőorvos számára. A CGM óriási előnye, hogy segítségével beazonosíthatóvá válik az a több tucatnyi tényező, ami befolyásolhatja a kismama vércukorértékeit, aki ezek ismeretében időben és adekvát módon reagálhat.

Ezekkel a paraméterekkel találkozhat a CGM használatakor

A CGM-adatok értelmezéséhez 2019-ben dolgoztak ki a szakemberek egy egységes kritériumrendszert. Ez alapján az applikációban is elérhető összefoglaló jelentés az alábbi specifikus paramétereket tartalmazza:

Szenzorviselés: arról tájékoztat, hogy mennyi ideig használja a beteg az eszközt. A várandós cukorbetegek szénhidrát-anyagcseréjéről csak akkor tudunk korrekt képet alkotni, ha legalább 70%-ban használják a szenzort.

Átlagos glükózérték: a szenzor által mért átlagos cukorkoncentráció.

GMI (glucose management indicator – vércukorszint-kezelési mutatószám): egy százalékos érték, ami a vénás HbA1c értékkel korrelál.

CV (coefficient of variation–variációs koefficiens): az átlagos vércukortól való eltérést mutatja meg. Célérték: 36 % alatt van.

TIR (time in range): a diabétesz-menedzsment egyik fontos kulcstényezője. A glikémiás céltartományban (3,6-7,8 mmol/l) töltött idő, a mért időtartam százalékában kifejezve. Minél több időt van a kismama vércukorértéke a glikémiás céltartományban, annál kisebb az egészségügyi szövődmények kockázata. Célérték: a GDM-es, illetve a 2-es típusú cukorbeteg kismamáknál 90%, az 1-es típusú diabéteszes várandósoknál min. 70%.

TAR (time above range): a 7,8 mmol/l feletti tartományban eltöltött idő százalékos aránya. Célérték: 25 % alatt van.

TBR (time below range): a teljes céltartomány (3,6 mmol/l) alatt eltöltött idő százalékos aránya. Célérték: 5 % alatt van.

–A fentebb említett adatok kapcsán a konszenzus-nyilatkozat azt is hangsúlyozza, hogy a CGM-alapú glikémiás célértékeket személyre kell szabni, hogy megfeleljenek a cukorbeteg kismama egyéni szükségleteinek. Összességében elmondható, hogy a várandósság alatt elsősorban a glikémiás céltartományban eltöltött idő növelése a célunk, a TAR és a glikémiás variabilitás csökkentése mellett – ismerteti dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont orvosa.

Téma szakértője

  • Dr. Para Györgyi

  • Szakterületek:
    • diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
  • Specialitások:
    • Szöveti cukor monitorozás(CGM)
    • Inzulinrezisztencia, prediabetes
    • 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
    • Terhességi cukorbetegség
    • Ingadozó vércukorértékek beállítása
    • Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
    • Életmód terápia

    Rendelés típusa:

    • személyes rendelői vizit
      • Mammut 2: K, Sze, P
      • Kolosy tér: H
      • Bosnyák tér: Csü
    • távkonzultáció (skype, telefon)
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Orvos válaszol

Tisztel dr Úr/dr Nő!
Terhességem 25. hetében mért 2 órási vércukor eredményem 8.6 lett. 170g Ch diétán vagyok. 3 havi átlag értek 5.5 lett. (Ir-el kezdtem a terhességet) Éhgyomri értékeim 5.0-5.5 között vannak. Viszont reggeli után elég sokat mérek, 7.8-10.1 ig, változó. Kiszámolva, betartva étkezem.Hogyan lehetne javítani a reggeli utáni értékeket? Vagy 10 féle tk. kenyerek kipróbáltam már, és egyik sem vált be. itthon sütéssel is próbáltam, eredménytelenül. Egy hónapja sem volt a vizsgálat, és 3 kg-ot fogytam. Minden nap, minden étkezést után nézem a vércukrot, evés előtt, evés után 1 órával. ( A diabetológus szerint az ehgyomrit, illet az étkezések előtti eredményekre nincs szükség)
Köszönettel:
Farkas Beáta

Kedves Beáta !

Kérdésem az, hogy reggel hány gramm szénhidrátot fogyaszt?
Reggelire 20-25 g, tízóraira 30-35 g javasolt.
Lehet, hogy a diéta nem elég, inzulin adása szükséges étkezések előtt. Ezt csak személyes megbeszélés alatt tudjuk megbeszélni.
Ha úgy gondolja, jelentkezzen be konzultációra a Cukorbeteg Központba.

https://www.cukorbetegkozpont.hu/munkatarsaink

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértelem és rugalmasság

Para Doktornő nagyon kedves és nagy szakértelemmel rendelkezik. Szöveti cukor szenzor miatt kerestem fel, és meglepődtem, hogy személyre szabottan választhattam többféle szköz közül, mindegyikről elmondta a tudnivalókat és megnyugatató volt, hogy tényleg az életvitelemhez passzoló került felhelyezésre. 

További vélemények

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK