Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!
Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.
Online Bejelentkezés
Dr. Porochnavecz Marietta
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
Vércukormérés okosórával? Nem jó ötlet!
Online Bejelentkezés
Dr. Porochnavecz Marietta
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
Nem titok, hogy a nagy technológiai gyártók már régóta gőzerővel dolgoznak azon, hogy kibővítsék az általuk kínált eszközök egészségügyi funkcióinak arzenálját. Az okosórák ún. optikai érzékelők segítségével mérnek különféle egészségügyi paramétereket, így például a vér oxigénszintjét, a pulzust, vérnyomást vagy testhőmérsékletet. Ez a fajta technika azonban egyelőre még meglehetősen pontatlan és számos egyéb tényező (pl. a hőmérséklet, a bőr szennyezettsége, izzadság) befolyásolja a kapott eredményeket. A vércukormérő okosórák és-gyűrűk olyan könnyű, hordozható eszközök, melyek gyártói azt ígérik, hogy szúrás nélkül kaphatunk információt vércukorértékekeinkről. Az FDA most arra figyelmeztet, hogy a vércukormérő okosórák valójában nem orvostechnikai eszközök, és hatósági engedélyekkel sem rendelkeznek. A szúrásmentes vércukormérés ígérete és a szöveti glükózmonitoroknál jóval kecsegtetőbb ár rendkívül csábító lehet a cukorbetegek számára, ráadásul ezek a kütyük széles körben elérhetők a nagy online kereskedőknél is. Az okosórák azonban önmagukban nem alkalmasak vércukormérésre – hangsúlyozza az FDA. Ezek az okoseszközök egyelőre abban nyújtanak óriási segítséget, hogy biztosíthatják a glükózmonitorral való folyamatos integrációt. Ez azt jelenti, hogy a cukorbetegek nyomon követhetik a szenzorhoz kapcsolt alkalmazással gyűjtött adatokat egy külső eszközön, például a mobiltelefonjukon vagy az okosórájukon. A vércukormérő okosórák azonban nem adnak hiteles és pontos eredményeket viselőjüknek, a pontatlan leolvasásoknak pedig akár súlyos egészségügyi hatásai lehetnek a cukorbetegek számára. Az FDA arra kéri a felhasználókat, hogy amennyiben egészségi állapotuk a vércukorszint pontos mérését igényli, minden esetben forduljanak szakorvoshoz, és csak engedélyezett eszközöket használjanak a vércukor önkontrollhoz.
Vércukormérés? Csak tanúsított eszközökkel!
- A rendszeres vércukormérés megbízható információkat ad a gyógyszeres kezelés megválasztásához és megóvhat a szövődményektől is A cukorbetegségben szenvedő betegeknek kötelező a vércukorszint értékének napi szintű ellenőrzése, amihez hiteles és tanúsított vizsgálati eljárásokat kell alkalmazniuk – mondja dr. Porochnavecz Marietta. Hazánkban a legismertebbek és legelterjedtebbek továbbra is a hagyományos, otthoni vércukormérők, amelyek az ujjbegyből vett kapilláris vér pillanatnyi vércukorszintjét határozzák meg. Immár két évtizede van lehetőség a szöveti glükóz monitorozásra (continuous glucose monitor, CGM) is, melynek során pontos, folyamatos és teljes képet kaphatnak a cukorbetegek cukorháztartásuk állapotáról. A CGM szenzort a hasba vagy a felkarba szúrják, ami a szövetek közötti folyadék vércukorszintjét nézi. A visszajelzés lehet real-time, vagyis folyamatos, amit a páciensek a készülék kijelzőjén, mobilapplikációban vagy okosórájukon folyamatosan nyomon követhetnek; illetve lehetőség van arra is, hogy a szenzor egy adatbázisba küldje az eredményeket, amelyeket a diabetológus fog kiértékelni – magyarázza Porochnavecz doktornő. Hozzáteszi: az eszközök további előnye, hogy riasztanak a magas vagy alacsony cukorértékeknél, és inzulinpumpa-kezeléssel kombinálva is alkalmazhatóak. A szöveti cukormonitorozás hatékony segítséget jelenthet a terhességi diabéteszben és olyan esetben is, amikor az életmód -és gyógyszeres terápia mellett a vércukorszint többször nagyobb kilengést mutat. Szöveti glükózmonitorozást javaslunk akkor is, ha a páciens az ujjbegyes vércukormérőkkel ismétlődő, szélsőséges vércukorértékeket mér.
-Fontos, hogy a cukorbetegek diabetológussal vagy diabétesz szakápoló segítségével sajátítsák el és ellenőrizzék a vércukormérés helyes kivitelezését és kezeléshez igazított gyakoriságát. A vércukormérőt pedig – a pontos mérés érdekében – időszakosan laboratóriumi vércukorméréssel kell kalibrálni – tanácsolja dr. Porochnavecz Marietta a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
29 éves nő vagyok, egy éven belül gyermeket tervezünk. Elmentem egy kivizsgálásra, ahol az terheléses vizsgálaton az alábbi eredményt kaptam:
Éhgyomri glükóz: 5,2 mmol/l
60 perces glükóz: 4,4 mmol/l
120 perces glükóz: 2,8 mmol/l
Inzulin: 5,6 mIU/L
Inzulin 60 perc: 30,3 mIU/L
Inzulin 120 perc: 10,9 mIU/L
HOMA Index: 1,29
Azt mondta az orvos, hogy nincs probléma, mégis aggódom, olvastam, hogy a 120 perces glükóz nem jó, ha bemegy az éhgyomri érték alá.
Elég kevés szénhidrátot eszem, cukrot és fehérlisztet egyáltalán nem. Egészséges életmódot folytatok, rendszeresen mozgok.
Ezek az értékek jeleznek valamilyen problémát?
Köszönöm a válaszát.
A küldött eredményei alapján sem cukorbetegség sem inzulin rezisztencia nem áll fenn. A terhelés során arra derült fény, hogy az erős cukor ingerre, erőteljes inzulin válasz jelentkezik. Emiatt fontosnak tartom a rendszeres napi 5 x étkezést, az édes italok és ételek kerülését.
Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász,diabetológus