Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2024.03.25 07:35

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

Online Bejelentkezés

Dr. Porochnavecz Marietta

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Vércukormérés okosórával? Nem jó ötlet!

Nem titok, hogy a nagy technológiai gyártók már régóta gőzerővel dolgoznak azon, hogy kibővítsék az általuk kínált eszközök egészségügyi funkcióinak arzenálját. Az okosórák ún. optikai érzékelők segítségével mérnek különféle egészségügyi paramétereket, így például a vér oxigénszintjét, a pulzust, vérnyomást vagy testhőmérsékletet. Ez a fajta technika azonban egyelőre még meglehetősen pontatlan és számos egyéb tényező (pl. a hőmérséklet, a bőr szennyezettsége, izzadság) befolyásolja a kapott eredményeket. A vércukormérő okosórák és-gyűrűk olyan könnyű, hordozható eszközök, melyek gyártói azt ígérik, hogy szúrás nélkül kaphatunk információt vércukorértékekeinkről. Az FDA most arra figyelmeztet, hogy a vércukormérő okosórák valójában nem orvostechnikai eszközök, és hatósági engedélyekkel sem rendelkeznek. A szúrásmentes vércukormérés ígérete és a szöveti glükózmonitoroknál jóval kecsegtetőbb ár rendkívül csábító lehet a cukorbetegek számára, ráadásul ezek a kütyük széles körben elérhetők a nagy online kereskedőknél is. Az okosórák azonban önmagukban nem alkalmasak vércukormérésre – hangsúlyozza az FDA. Ezek az okoseszközök egyelőre abban nyújtanak óriási segítséget, hogy biztosíthatják a glükózmonitorral való folyamatos integrációt. Ez azt jelenti, hogy a cukorbetegek nyomon követhetik a szenzorhoz kapcsolt alkalmazással gyűjtött adatokat egy külső eszközön, például a mobiltelefonjukon vagy az okosórájukon. A vércukormérő okosórák azonban nem adnak hiteles és pontos eredményeket viselőjüknek, a pontatlan leolvasásoknak pedig akár súlyos egészségügyi hatásai lehetnek a cukorbetegek számára. Az FDA arra kéri a felhasználókat, hogy amennyiben egészségi állapotuk a vércukorszint pontos mérését igényli, minden esetben forduljanak szakorvoshoz, és csak engedélyezett eszközöket használjanak a vércukor önkontrollhoz.

Vércukormérés? Csak tanúsított eszközökkel!

- A rendszeres vércukormérés megbízható információkat ad a gyógyszeres kezelés megválasztásához és megóvhat a szövődményektől is A cukorbetegségben szenvedő betegeknek kötelező a vércukorszint értékének napi szintű ellenőrzése, amihez hiteles és tanúsított vizsgálati eljárásokat kell alkalmazniuk – mondja dr. Porochnavecz Marietta. Hazánkban a legismertebbek és legelterjedtebbek továbbra is a hagyományos, otthoni vércukormérők, amelyek az ujjbegyből vett kapilláris vér pillanatnyi vércukorszintjét határozzák meg. Immár két évtizede van lehetőség a szöveti glükóz monitorozásra (continuous glucose monitor, CGM) is, melynek során pontos, folyamatos és teljes képet kaphatnak a cukorbetegek cukorháztartásuk állapotáról. A CGM szenzort a hasba vagy a felkarba szúrják, ami a szövetek közötti folyadék vércukorszintjét nézi. A visszajelzés lehet real-time, vagyis folyamatos, amit a páciensek a készülék kijelzőjén, mobilapplikációban vagy okosórájukon folyamatosan nyomon követhetnek; illetve lehetőség van arra is, hogy a szenzor egy adatbázisba küldje az eredményeket, amelyeket a diabetológus fog kiértékelni – magyarázza Porochnavecz doktornő. Hozzáteszi: az eszközök további előnye, hogy riasztanak a magas vagy alacsony cukorértékeknél, és inzulinpumpa-kezeléssel kombinálva is alkalmazhatóak. A szöveti cukormonitorozás hatékony segítséget jelenthet a terhességi diabéteszben és olyan esetben is, amikor az életmód -és gyógyszeres terápia mellett a vércukorszint többször nagyobb kilengést mutat. Szöveti glükózmonitorozást javaslunk akkor is, ha a páciens az ujjbegyes vércukormérőkkel ismétlődő, szélsőséges vércukorértékeket mér.

-Fontos, hogy a cukorbetegek diabetológussal vagy diabétesz szakápoló segítségével sajátítsák el és ellenőrizzék a vércukormérés helyes kivitelezését és kezeléshez igazított gyakoriságát. A vércukormérőt pedig – a pontos mérés érdekében – időszakosan laboratóriumi vércukorméréssel kell kalibrálni – tanácsolja dr. Porochnavecz Marietta a Cukorbetegközpont diabetológusa.

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!

Második terhességemnél terhességi cukorbeteg voltam. Elég volt a diéta, nem kellett inzulin. Húgom inzulin reszisztens, így szükségesnek tartottam, hogy elmenjek kontrollra. Ez szülés után kb. 1,5 évvel történt. Sajnos az orvossommal nem értettünk egyett, így hozzá most nem tudok visszamenni. Szerinte elég lett volna csak a sima terheléses cukor vizsgálat is, és így nem volt hajlandó izulin levételre is adni beutalót. Viszont engem az nem nyugtatott volna meg, így magánban elvégeztettem a vizsgálatot (én úgy tudom, hogy az inzulin értékek hamarabb mutatják, hogy baj van, mint a cukor értékek, ha tévednék akkor kérem írja meg, hogy rosszul gondolom). Meg vannak az eredmények, és azt szeretném, kérdezni, hogy érdemes lenne-e keresnem valakit ezekkel az eredményekkel:
Glükóz 0': 5,5 mmol/L
Glükóz 60': 9,5 mmol/L
Glükóz 120': 6,9 mmol/L

Inzulin 0': 4,4 mIU/L
Inzulin 60' (ezt az értékemet sajnos elfelejtették időben levenni, ez inkább 100 perces érték): 43,5 mIU/L
Inzulin 120': 32,1 mIU/L

Illetve lenne még egy olyan kérdésem, hogy szeretnénk majd még babát. Tudok valamit tenni esetleg, hogy ne alakuljon ki a terhességi cukorbetegség? Illetve ha kiderülne, hogy várandós vagyok, akkor érdemes lenne már az elején szakemberhez mennem?

Köszönettel: Emőke

Kedves Emőke !

Akinél már jelentkezett terhesség alatt cukorbetegség a következő terhességnél is valószínű hogy ez jelentkezik. Ezért ha újra babát vár, már az elejétől nagyon figyeljen a diétára. az első vércukor terhelést a 12-14. hét között végezzük ilyen esetekben. Ha ez negatív akkor el kell végezni a terhelést a 24-28. hét között.

A vércukor terhelés és az inzulin szint értékei alapján nem gondolok Önnél inzulin rezisztenciára jelenleg. Az inzulin rezisztencia azt jelenti hogy a normál vércukorszint fenntartásához több inzulin termelés szükséges és ez idővel kimeríti a hasnyálmirigyet és cukorbetegség alakulhat ki. Ezen diétával és rendszeres mozgással lehet segíteni.

Üdvözlettel : dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK