Teszt! Vajon önt is érinti a cukorbetegség?

Teszt! Vajon önt is érinti a cukorbetegség?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 17:03

A cukorbetegségre gyakran csak akkor derül fény, mikor már súlyos szövődményeket okozott, hiszen tünetei félrevezetőek lehetnek, és a beteg még csak nem is sejti, hogy diabétesz áll a problémái hátterében. Az alábbi tesztünk segítségével azonban felmerülhet a gyanú, hogy a panaszokat talán cukorbetegség okozza.

Mennyi túlsúllyal rendelkezik?

  1. Nincs rajtam súlyfelesleg
  2. Csak pár extra kiló van rajtam
  3. Jelentős túlsúllyal rendelkezem

Van/volt a családban cukorbeteg?

  1. Nem tudok róla
  2. Egy távoli rokonom cukorbeteg
  3. Az egyik közeli rokonom cukorbeteg

Odafigyel az egészséges életmódra?

  1. Egyáltalán nem, szeretem a gyors ételeket és nem sportolok
  2. Időszakosan belevágok az egészséges életmódba, de hamar feladom
  3. Igen, egészségesen étkezem és rendszeres sportolok

Volt már magas a vérnyomása?

  1. Nem
  2. Nagyon ritkán
  3. Gyakran

Mennyi idős?

  1. 40 alatti
  2. 40-50 éves
  3. 50 feletti

Milyen a koleszterin szintje?

  1. Normál
  2. Kissé magas
  3. Jelentősen emelkedett

Fáradékonynak érzi magát?

  1. Nem jellemző
  2. Néha
  3. Gyakran

Mennyire hajlamos fertőzésekre?

  1. Nagyon ritkán
  2. Előfordul
  3. Gyakran van visszatérő fertőzésem

Van a talpán bőrkeményedés?

  1. Nincs
  2. Minimális
  3. Igen, jelentős mértékű bőrkeményedésem van

Gyakran jár éjszaka vizeletet üríteni?

  1. Nem
  2. Néha, főleg amikor lefekvés előtt sok folyadékot iszom
  3. Rendszeresen fel kell kelnem wc-re menni

Szokott bizseregni a lába, esetleg érzéketlen egyes helyeken?

  1. Nem
  2. Amikor sokáig ülök egy helyben, vagy hosszan keresztben van a lábam, akkor igen
  3. Igen, gyakran előfordul

Milyen gyorsan gyógyulnak be a sebei?

  1. Gyorsan
  2. Attól függ, milyen súlyos
  3. Nagyon lassan

Mennyire tartja magát falánknak?

  1. Egyáltalán nem
  2. Néha rám tör az éhségérzet
  3. Sokszor vagyok éhes, néha éjjel is felébredek rá és eszem

Cukorbeteg teszt kiértékelés

cukorbeteg teszt, vércukor ellenőrzésAmennyiben a legtöbb válasza C, úgy Önnél nagyban fennáll a cukorbetegség esélye, ezért érdemes terheléses vércukormérésen részt vennie! A pontos diagnózis érdekében nem elég csupán az éhomi értéket vizsgálni, ugyanis ekkor lehet, hogy bizonyos prediabetes-es állapotok rejtve maradnak, melyeket kezelni szükséges! A cukorbetegség mielőbbi terápiája kiemelt jelentőséggel bír, ugyanis a tartósan magas glükóz szint folyamatosan teszi tönkre a szervezetet és súlyos szövődményeket eredményez. Ha láb problémái vannak (pl. gyakori bizsergés, érzéketlenség, nehezen gyógyuló sebek, gyakori gombás fertőzések, lábdeformitás, bőrkeményedés, tyúkszem stb.), úgy meglehet, hogy a felderítetlen cukorbetegség már ún. diabéteszes lábat eredményezett.

Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbeteg Központ diabetológusa elmondta, hogy a diabétesz kezelése az életmódváltás (speciális diéta, mozgás) mellett történhet gyógyszeres kezeléssel és inzulinos terápiával is. A betegnek szükséges vércukornaplót is vezetnie, melyet a szakembernek a találkozók alkalmával be kell mutatni. A diabetológus felhívja a figyelmet a telediabetológia lehetőségére is, melynél a rendszeres személyes találkozó kiküszöbölhető, mivel egy program segítségével a beteg és a kezelőorvosa szoros kapcsolatban maradhatnak, ugyanis a páciens bármikor megoszthatja adatait és kérdéseit a szakemberrel.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!

Tavaly kiderült, hogy emelkedett éhgyomri vércukrom van.
Tavaly tavaszi laborértékek:
Éhgyomri: 6,7
120 perccel terhelés után: 4,8
HbA1c mérés nem volt.
Idei tavaszi laborértékek:
Éhgyomri: 6,85
Terhelés nem volt még.
HbA1c: 5,4 %
Egyelőre diétázni próbálok a teljes finom feldolgozott ételek kerülésével, igyekezve tartani az egészséges étkezést. Paleo étrend mehet?
Vagy mit csinálok rosszul?
31 éves férfi vagyok. Nem szeretnék átbillenni diabéteszbe!

Kedves Alex !

Az emelkedett ehhomi érték prediabetesnek felel meg. Ez még nem cukorbetegség, hanem azt megelőző állapot. Diétával rendszeres mozgással, a nagyobb testsúly csökkentésével nagy valószínűséggel nem alakul ki diabetes
Vércukor terhelés megismétlése mellett inzulin szint mérését is Javasolom éhhomra ,60. és 120. percben. Emellett HbA1c és vérzsírok mérését is ajánlom.
Nem tanácsolom a paleo diétát. Viszont a napi 5 x étkezést javasolok ( 150-160 g szénhidrát tartalommal ) , a natív cukrok elhagyása mellett. Reggeli 30 g szénhidrát, ami kb. 6 dkg teljes kiőrlésű kenyérnek felel meg, ehhez sovány felvágottak, sajtok, paprika paradicsom javasolt. A vacsora is 30-40 g ugyanezekkel az ételekkel.. Tízóraira és uzsonnára 20-20 g szénhidrát, ami gyümölcs vagy tejféle lehet. Ebédre 50 g szénhidrát leves, hús köret. itt a köret mennyiségét kell számolni. Mellette saláták zöldségek fogyasztás javasolt.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kapcsolódó videók

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK