
Prediabetes - mikor kell gyógyszer?
A prediabetes a 2-es típusú cukorbetegséget megelőző állapot, amikor már a vércukor szintjében is változások következnek be. Innen már csak egy kis ugrás a diabetes, így nagyon fontos az állapot megfelelő kezelése és a prevenció. Dr. Borús Hajnaltól, a Cukorbetegközpont diabetológusától megkérdeztük, vajon mikor elegendő ekkor az életmódváltás, és mikor szükséges már gyógyszerhez nyúlnia a betegnek.
IGT, IFG- prediabetes
A két prediabetes-es állapot az IGT (csökkent glükóztolerancia) és az IFG (emelkedett éhomi vércukor szint), melyek kialakulásában döntő szerepet játszik az inzulinrezisztencia és a béta-sejtek funkciókárosodása. Ezen állapotok kellő odafigyelést igényelnek, mert könnyen kifejlődhet belőlük egy 2-es típusú cukorbetegség (a prediabetes-ben szenvedők 30 %-ánál öt éven belül, 70%-ánál pedig ennél később alakul ki diabetes). Hajlamosító tényező többek között a pozitív családi anamnézis, a túlsúly, a mozgásszegény életmód vagy az éjszakai munkavégzés. Az állapotnak szerteágazó tünetei lehetnek, például étkezések közötti nagyfokú éhségérzet, remegés, verejtékezés, ingerlékenyég, gyakori szomjúság, fokozott vizeletürítés, édességkívánás, hízás/ fogyás, alvásproblémák, depresszió, nőknél menstruációs zavar, stb. Azonban az is előfordulhat, hogy egy darabig tünetmentesek vagyunk.
A diagnózis alapja az orális glükóz tolerancia teszt (OGTT).
Emelkedett éhomi vércukor (IFG)
|
|
Csökkent glukóztolerancia (IGT)
|
|
Diabetes mellitus |
|
Az IR diagnózisához 3 pontos (0', 60' és 120') OGTT inzulin szintekkel szükséges (itt az eredmények egymáshoz viszonyított értékét is figyelembe kell venni.
Kell gyógyszer vagy sem?
Fontos leszögezni, hogy a prediabetes - akárcsak a 2-es típusú cukorbetegség- elsődlegesen választandó kezelése az az életmódterápia, melynek összeállításában a diabetológus orvos mellett dietetikus, mozgásterapeuta van a betegek segítségére- mondja dr. Borús Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa. Minden egyéb kiegészítés.
Korábbi tanulmányok megállapították, hogy a megfelelő kalória-és szénhidráttartalmú étrend és a heti 150 perces testmozgás 58% -kal csökkentette a 2. típusú cukorbetegség kockázatát, a metformin használata pedig 31% -kal mérsékelte a rizikót.
Az ADA – American Diabetes Assotiation- azonban felhívja a figyelmet arra, hogy mérlegeljék a gyógyszerek (metformin) adását, melynek a kritériumai a következők:
- Túlsúly
- < 60 év
- Kórelőzményben terhességi cukorbetegség
Egyéb kockázati tényezők (pl. HbA1C> 6%, magas vérnyomás, alacsony HDL-koleszterinszint, emelkedett trigliceridek vagy cukorbetegség elsőfokú rokonnál a családi anamnézisében)
+1: amennyiben az emelkedő vércukor értéknél önmagában nem bizonyul elegendőnek az életmódterápia.
Ilyenkor azonban gondolnunk kell arra, hogy a hosszabb távú metforin kezelés gátolhatja a B12 vitamin felszívódását, ezért ha szükséges pótoljuk! A forgalomban lévő készítmények közül az ismertebb szintetikus cyanocobalamin helyett válasszuk a természetben is megtalálható jobb biohasznosulású methylcobalamin formát vagy ideális esetben egy olyan készítményt melyben a hydroxocobalamin, methylcobalamin és adenosylcobalamin kombinációja található, ahogyan az a természetes élelmiszerekben is legtöbb esetben előfordul- mondja a szakember.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
dr. Borus Hajnal
-
Szakterületek:
- belgyógyász, diabetológus
-
Specialitások:
- 2-es típusú cukorbetegség
- IFG
- IGT
- inzulinrezisztencia
- gesztációs diabétesz
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Véleményeket a doktornőről itt olvashat
Rendelés típusa:
- Személyes, rendelői vizit
Páciensek fogadása COVID fertőzés után:
- 1 db negatív antigén vagy 14 nap tünetmentesség
Orvos válaszol
Sajnos mindezidáig nem kaptam egyértelmű választ egyik orvostól sem, hogy az alábbi eredményeim alapján IR áll-e fent nálam.
Éhgyomori glükóz: 4,7 mmol/l
60 perces glükóz: 4,6 mmol/l
120 perces glükóz: 2,5 mmol/l
Inzulin: 4,53 mIU/l
Inzulin 60': 102,00 mIU/l
Inzulin 120': 49,80 mIU/l
Prolactin szintem folyamatosan magas 325 mIU/l) MR vizsgálaton már voltam, ott nem találtak semmit. Pajzsmirigy vizsgálatom eredménye is tökéletes volt. Erre az fentebbi eredményemre pedig még nem kaptam egyértelmű választ.
Segítségét előre köszönöm!
Viktória
A panaszait ugyan nem írta le, de ezek az értékek igazolhatnak inzulinrezisztenciát.
Forduljon hozzánk bizalommal !
üdvözlettel :
Dr. Borus Hajnal
diabetológus, belgyógyász
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Megnyugtató és kedves
További véleményekDr. Borus Hajnal doktornő nagyon megértő, kedves és türelmes, szavai ebben az időben nagyon megnyugtatóak voltak, emellett rengeteg tanáccsal ellátott.