6 dolog, amit tudni kell a diabéteszes fekély kezeléséről

6 dolog, amit tudni kell a diabéteszes fekély kezeléséről

Dr. Medgyesy Gábor Módosítva: 2019.12.30 17:13

A diabéteszes fekély megfelelő terápia nélkül könnyen az érintett végtag amputálásához vezethet, ezért fontos, hogy a beteg mielőbb orvosi segítséget kérjen! Az állapot kezelése nem minden esetben könnyű, ám kellő hozzáértéssel, komplex terápiával hamar a gyógyulás útjára lehet lépni. Dr. Pop Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze elmondja, mit érdemes tudni a sikeres kezelésről.

Jobb megelőzni a bajt

A diabetes során a normális értéket tartósan meghaladó, emelkedett vércukorszint olyan szövődményeket idéz elő a szervezetben, melyek elősegítik a végtagfekély kialakulását. Mivel a már kialakult fekély kezelése sok esetben nehézkés, ezért fontos a prevenció. Ennek első lépése a vércukorszint normalizálása diabetológus orvos segítségével, a túlsúly csökkentése útján a testsúly normalizálása, a koleszterinszint és az esetleg megemelkedett vérnyomás csökkentése. Fontos odafigyelni arra is, hogy óvja lábait a sérülésektől és fordítson időt a rendszeres testmozgásra, mely nem csupán a glükóz szintet csökkenti, de a keringésre is pozitív hatást gyakorol.

Ismerje fel a tüneteket

Minden cukorbetegnek ismernie kell a fekély kezdeti tüneteit, hogy a kezelést mihamarabb megkezdhesse. Fontos, hogy minden nap ellenőrizze a lábai állapotát, nem lát-e rajta elváltozásokat! Figyelemfelhívó jel lehet pl. a szokatlan duzzanat, irritáció, bőrpír, nehezen gyógyuló seb, rossz szag, elszíneződés, fájdalom/érzéketlenség bizonyos területeken.

Mielőbbi kezelés

A fekély sikeres terápiájának kulcsa a kezelés mielőbbi megkezdése, mivel minél később jut el a beteg orvoshoz, annál nehezebb lesz a gyógyítás. Az orvos először osztályozza, hogy az állapot egy adott skálán, milyen szinten áll. Eszerint a következő stádiumokat különböztetünk meg:

  1. nincs fekély, de veszélyeztetett
  2. jelen van fekély, de nincs fertőzés
  3. mély fekély, ízületek, inak is érintettek
  4. kiterjedt fekély, tályogok, erős fertőzés

Komplex terápia

diabéteszes fekély, sebkezelésA diabéteszes fekély kezelése csakis akkor lesz eredményes és tartós, ha azt komplexen kezelik, mivel maga az állapot létrejötte is több kiváltó tényező miatt alakult ki. Éppen ezért a gyógyításban szükség van diabetológusra, sebészre, dietetikusra, gyógytornászra, ortopédorvosra, sebkezelő nővérre, angiológusra és pedikűrösre. Segítségükkel javítani lehet a keringést, a fertőzés megszűntethető, a glükózszint normalizálható és a bőrkeményedések, tyúkszemek eltávolíthatóak.

Alternatív módszerek

Számos tanulmány bizonyította, hogy a fekély hagyományos kezelése mellett (intelligens kötszerek, antibiotikumos kezelés, sebkezelés), olyan alternatív terápiák, mint a mézes sebkezelés és a lökéshullám terápia, nagyban hozzájárulnak a mielőbbi gyógyuláshoz. Ezek ugyanis fokozzák a sebgyógyulást és a keringést, elősegítik a regenerációt, ráadásul a méz fertőtlenítő hatással is bír - mondja dr. Pop Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze.

Beteg aktív közreműködése

A fekély sikeres kezeléséhez a beteg aktív közreműködése elengedhetetlen, mivel az otthoni ápolás ugyanolyan fontos, mint az orvosi rendelőben történő.  Fontos a seb tisztán tartása, a rendszeres kötéscsere, az elhalt hámréteg, a bőrkeményedések eltávolítása (ez utóbbit a sérülésveszély miatt bízza inkább pedikűrösre), a megfelelő körömápolás, valamint szükség esetén speciális cipő/talpbetét viselése.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Medgyesy Gábor Doktor Úr!
71 éves vagyok, ll.típusú cukorbetegségem van.
Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy a bal lábszáramon egy tenyérnyi nagyságú piros (folt) seb van. Soha nem volt még a mostanihoz hasonló sebem, ami kb. 1 évvel ezelőtt pici pirosas foltból nőtt ekkorára. A seb enyhén viszket, felszíne száraz, érdes, kicsit pikkelyszerű és központi része lilás elszineződésű. Lábszáramban ritkán égő érzés van. A problémámmal már fordultam bőrgyógyászokhoz, de az általuk javasolt kenőcsök nem használtak. Érsebésznél is jártam, ő a kenőcsök elhagyását tanácsolta. Doppler vizsgálatot végzett, melynek eredménye megfelelő. Kompressziós harisnya viselését javasolta, amit használok is. Viszont a problémám továbbra is fennáll.
Köszönettel várom Doktor Úr szíves válaszát.
Tisztelettel
Udvari Miklósné

Tisztelt Udvari Miklósné !

A sebét szükséges megvizsgáltatni. Szakszerű korrekt választ konzultáció keretében tudunk csak Önnek mondani, ha látjuk a seb állapotát , méretét, kinézetét.
Várjuk viziten !

Üdvözlettel:
Dr. Medgyesy Gábor
Dr. Medgyesy Gábor
Dr. Medgyesy Gábor sebész

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Körültekintő

A Doktor Úr nagyon kedves volt és igen óvatosan. Semmit nem éreztem a lábamon található seb kezelése alatt.

További vélemények

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK