6 dolog, amit tudni kell a diabéteszes fekély kezeléséről

6 dolog, amit tudni kell a diabéteszes fekély kezeléséről

Dr. Medgyesy Gábor Módosítva: 2019.12.30 17:13

A diabéteszes fekély megfelelő terápia nélkül könnyen az érintett végtag amputálásához vezethet, ezért fontos, hogy a beteg mielőbb orvosi segítséget kérjen! Az állapot kezelése nem minden esetben könnyű, ám kellő hozzáértéssel, komplex terápiával hamar a gyógyulás útjára lehet lépni. Dr. Pop Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze elmondja, mit érdemes tudni a sikeres kezelésről.

Jobb megelőzni a bajt

A diabetes során a normális értéket tartósan meghaladó, emelkedett vércukorszint olyan szövődményeket idéz elő a szervezetben, melyek elősegítik a végtagfekély kialakulását. Mivel a már kialakult fekély kezelése sok esetben nehézkés, ezért fontos a prevenció. Ennek első lépése a vércukorszint normalizálása diabetológus orvos segítségével, a túlsúly csökkentése útján a testsúly normalizálása, a koleszterinszint és az esetleg megemelkedett vérnyomás csökkentése. Fontos odafigyelni arra is, hogy óvja lábait a sérülésektől és fordítson időt a rendszeres testmozgásra, mely nem csupán a glükóz szintet csökkenti, de a keringésre is pozitív hatást gyakorol.

Ismerje fel a tüneteket

Minden cukorbetegnek ismernie kell a fekély kezdeti tüneteit, hogy a kezelést mihamarabb megkezdhesse. Fontos, hogy minden nap ellenőrizze a lábai állapotát, nem lát-e rajta elváltozásokat! Figyelemfelhívó jel lehet pl. a szokatlan duzzanat, irritáció, bőrpír, nehezen gyógyuló seb, rossz szag, elszíneződés, fájdalom/érzéketlenség bizonyos területeken.

Mielőbbi kezelés

A fekély sikeres terápiájának kulcsa a kezelés mielőbbi megkezdése, mivel minél később jut el a beteg orvoshoz, annál nehezebb lesz a gyógyítás. Az orvos először osztályozza, hogy az állapot egy adott skálán, milyen szinten áll. Eszerint a következő stádiumokat különböztetünk meg:

  1. nincs fekély, de veszélyeztetett
  2. jelen van fekély, de nincs fertőzés
  3. mély fekély, ízületek, inak is érintettek
  4. kiterjedt fekély, tályogok, erős fertőzés

Komplex terápia

diabéteszes fekély, sebkezelésA diabéteszes fekély kezelése csakis akkor lesz eredményes és tartós, ha azt komplexen kezelik, mivel maga az állapot létrejötte is több kiváltó tényező miatt alakult ki. Éppen ezért a gyógyításban szükség van diabetológusra, sebészre, dietetikusra, gyógytornászra, ortopédorvosra, sebkezelő nővérre, angiológusra és pedikűrösre. Segítségükkel javítani lehet a keringést, a fertőzés megszűntethető, a glükózszint normalizálható és a bőrkeményedések, tyúkszemek eltávolíthatóak.

Alternatív módszerek

Számos tanulmány bizonyította, hogy a fekély hagyományos kezelése mellett (intelligens kötszerek, antibiotikumos kezelés, sebkezelés), olyan alternatív terápiák, mint a mézes sebkezelés és a lökéshullám terápia, nagyban hozzájárulnak a mielőbbi gyógyuláshoz. Ezek ugyanis fokozzák a sebgyógyulást és a keringést, elősegítik a regenerációt, ráadásul a méz fertőtlenítő hatással is bír - mondja dr. Pop Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze.

Beteg aktív közreműködése

A fekély sikeres kezeléséhez a beteg aktív közreműködése elengedhetetlen, mivel az otthoni ápolás ugyanolyan fontos, mint az orvosi rendelőben történő.  Fontos a seb tisztán tartása, a rendszeres kötéscsere, az elhalt hámréteg, a bőrkeményedések eltávolítása (ez utóbbit a sérülésveszély miatt bízza inkább pedikűrösre), a megfelelő körömápolás, valamint szükség esetén speciális cipő/talpbetét viselése.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Cím!
Édesanyám 86 éves, a bal lábszár alsó részén (bokától - térdig) nagyobb kiterjedésű fekélyes sebek vannak és 2 éve nem gyógyulnak meg. Két évvel ezelőtt csípte meg bokában feltételezhetően egy pók a temetőben. Édesanyám vérképe jó, nem cukorbeteg. Bőrgyógyász szerint bőr alatti fertőzés, szívató tapaszokkal, kenőcsökkel kötéssel kezeljük. A sebek egyre nagyobbak lesznek.

Tisztelt Tóth Judit !

Vénás pangás esetleg érszűkület miatt is előfordulhatnak ilyen panaszok.
Érsebészeti konzultáció és Doppler vizsgálatot ajánlok Édesanyjának.

Üdvözlettel:
Dr. Arnold Dénes Arnold

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Pozitív

Nagyon tetszett, hogy mindenki pozitív és jókedvű volt. Időpontra fogadtak, érthetően fogalmazott az orvos, nem sürgettek, nem "túl lenni" akartak rajtam. Időt szánnak a betegre, odafigyelnek a kérdésekre.

További vélemények

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK