Töltött káposzta árpagyönggyel

Töltött káposzta árpagyönggyel

Drégely Anikó Módosítva: 2022.02.22 14:29

Hozzávalók (4 adagra)

  • 40 dkg darált pulykahús
  • 8 dkg árpagyöngy
  • 2 nagyobb tojás
  • 3 fej vöröshagyma
  • 4 ek. olaj
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 60 dkg savanyú káposzta átmosva
  • 8 nagy káposztalevél
  • 1,2 l víz
  • 3 db babérlevél
  • 2 tk. pirospaprika
  • bors ízlés szerint

Elkészítés

Az árpagyöngyöt kb. fél óra alatt enyhén sós vízben megfőzzük. Közben 2 ek olajon puhára pároljuk az apróra vágott vöröshagymát, majd a végén hozzáadjuk a zúzott fokhagymát. A darált pulykát összekeverjük a főtt árpagyönggyel, a tojásokkal, az elkészült hagymával, majd ízesítjük sóval, borssal.

A káposztaleveleket az erüket kivágva kettészeljük, és mindegyiket megtöltjük a masszával. A savanyú káposzta felét egy nagy lábas aljára tesszük 6 dl vízzel együtt, majd amikor forrni kezd, belehelyezzük a töltött káposztaleveleinket, mehet rá a maradék káposzta és még 3 dl víz. Fűszerezzük a babérlevéllel.

Főzzük kb. 1,5 órát, menet közben ráöntjük a 2 ek. olajban elkevert pirospaprikát, hogy szebb színe legyen. Tetejét díszíthetjük zsírszegény (12%-os) tejföllel.

Tápanyagtartalom 

  • 1 db töltött káposztagombócban 8 g szénhidrát van
  • 1 adag (4 gombóc + 20 dkg káposzta) szénhidráttartalma 38 g 

Téma szakértője

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK