Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Prof. Dr. Somogyi Anikó Módosítva: 2024.11.11 07:41

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

A koleszterinről

–Amikor a vér koleszterinszintjéről beszélünk, akkor a lipideknek is nevezett vérzsírok egyik csoportját értjük alatta. Ez a vegyület nélkülözhetetlen a szervezet normál élettani működéséhez (többek között a sejtfal felépítéséhez, egyes hormonok előállításához). Csak speciális fehérjékbe, ún. lipoproteinekbe csomagolva képes haladni a véráramban, és eljutni a szövetekhez. Ezek a lipoproteinek különböző arányban tartalmaznak fehérjéket, koleszterint és trigliceridet. A koleszterinhez nagyobb részt a májból jutunk hozzá, kisebb részt pedig a táplálék lebontásával kerülnek a vérbe. Bár az élet elképzelhetetlen koleszterin nélkül, kórosan megemelkedett értéke mégsem tesz jót egészségünknek – ismerteti Prof. Dr. Somogyi Anikó.

A jó és a rossz zsaru: a HDL- és az LDL-koleszterin

A koleszterint szállító lipoproteineknek két fő típusát különböztetjük meg:

  • a „jó koleszterinként” emlegetett, nagy sűrűségű lipoproteint (HDL) és
  • a "rossz koleszterinként" ismert alacsony sűrűségű lipoproteint (LDL).

De mitől lesz jó vagy rossz a koleszterin?

A HDL-koleszterin jelentőségét az adja, hogy a perifériás sejtekből felveszi a felesleges szabad koleszterint, továbbá eltávolítja az érfalon, valamint az érfalban található koleszterin lerakódásokat is. Ezeket a májba szállítja, ahol azok az epével kiválasztódnak. A HDL-koleszterin tehát megszabadítja szervezetünket a fölös koleszterintől, érelmeszesedés elleni és gyulladáscsökkentő védőhatása is van. Az LDL koleszterin a májból a sejtek irányába szállítja a koleszterint, amelyek kisebb része bizonyos körülmények között beépül az érfalba, és érszűkületet okozó plakkokat hoz létre. Míg tehát a magas HDL-szint esetében alacsonyabb a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata, addig a magas LDL-szint megnövekedett kockázatot jelent a kardiovaszkuláris események szempontjából. A koleszterinértékek mérésekor az LDL- és a HDL-koleszterin értékei mellett egy ún. összkoleszterin érték is szerepel a laborleletünkben. Ez az LDL- és a HDL-koleszterint foglalja magába, magas értéke pedig e kettő egyensúlyának eltolódására figyelmeztet. Ilyen esetben a sejtek nem tudják felhasználni a rendelkezésre álló koleszterint, a felesleg a vérkeringésben marad, és lerakódhat az érfalakra.

Trigliceridek

A koleszterinek mellett szót kell ejtenünk a vérzsírok másik csoportjáról, a trigliceridekről is. Ezek feladata, hogy energiával lássák el szervezetünket, de magas szintjük ugyancsak elősegíti az érelmeszesedés kialakulását és extrém esetben – általában örökletes eltérés fennállásakor – akut betegséget is okozhatnak. A trigliceridszintet a koleszterinértékekkel együtt vizsgálva képet kapunk a páciens lipidanyagcseréjéről, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatáról.

Halálos kombináció

A cukorbetegség gyakran együtt jár a kóros zsíranyagcsere elváltozásokkal: ami általában emelkedett összkoleszterin és LDL-koleszterin szintet, alacsony HDL-koleszterinszintet, valamint emelkedett trigliceridszintet (hipertrigliceridémia) jelent. Ez az állapot diabéteszes diszlipidémia néven ismert, amely a betegek kb. 70 százalékát érintheti, és a szív- és érrendszeri betegségek legfontosabb kockázati tényezője. Minél kórosabb irányba tér el a beteg lipidprofilja, annál nagyobb a valószínűsége a szív-és érrendszeri események (szívinfarktus, agyi történések) későbbi bekövetkeztének. A helyzetet súlyosbítja, hogy általában mire felfedezik a betegnél a 2-es típusú cukorbetegséget, addigra már több éve fennáll a szénhidrát anyagcsere-zavar, és az érelmeszesedés csendben, észrevétlenül rombolja egészségét. Az emelkedett szérum trigliceridek és az alacsony HDL-koleszterin gyakran évekig megelőzi a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását. 

Életmódváltás: szívbarát étrend és mozgás

–Cukorbetegek esetében óriási jelentősége van a rendszeres vizsgálatoknak, a vérzsír- és a vércukorszint rendszeres kontrollálásának is. Kóros vérzsírértékek esetén elsőként a beteg kardiovaszkuláris kockázatát mérjük fel, a terápiás célértékek meghatározása a kockázat érték ismeretében történik meg – magyarázza a professzor asszony.

2-es típusú cukorbetegségben diéta mellett elsőként életmódbeli változtatásokra ösztökéljük a betegeket. Fontos feladat a vércukorszint rendezése, emellett – mivel a betegek többsége túlsúlyos – az életmódváltás fontos eleme a dietetikus segítségével összeállított, gyakran testsúlycsökkentést is megcélzó, szívbarát étrend. A napi rendszerességgel végzett testmozgás, valamint a dohányzás és az alkoholfogyasztás elhagyása szintén elengedhetetlen a megfelelő értékek eléréséhez.

Ha mindezen életmódbeli erőfeszítések révén sem sikerül elérni a kitűzött lipidcélokat, esetleg már kardiovaszkuláris eltérések is kialakultak, akkor gyógyszeres kezelésre is szükség lesz. Magas koleszterinértékek csökkentésére a leghatékonyabb gyógyszerek az ún. statinok, amelyek a koleszterinszint csökkentése mellett az érelmeszesedés folyamatát is lelassíthatják. Szükség esetén a kezelést kiegészítjük szelektív koleszterinfelszívódást gátló gyógyszerrel, illetve triglicerid-csökkentő szerekkel.

Téma szakértője

  • Prof. Dr. Somogyi Anikó

  • Szakterületek:
    • diabetológus, endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmai tudás

A Professzor Asszony nagyon nagy szakértelemmel fordult felém és segített megoldani az ingadozó cukorértékekből eredő problémáimat. Komplex és egyértelmű kezelést adott. Köszönöm.

További vélemények

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK