Ezért fontos a rendszeres lábápolás!

Ezért fontos a rendszeres lábápolás!

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc. Módosítva: 2019.12.30 20:10

Sebészeti szempontból a jéghegy csúcsa a diabéteszes láb, ugyanis gyakran már csak a kialakult, sokáig nem kezelt, súlyos szövődményekkel találkozunk – mondja Dr. Arnold Dénes Arnold MSc. sebész, akupunktőr szakorvos (HKO), a Cukorbetegközpont orvosa. Nagyon fontos időben szakorvoshoz fordulni a láb sérülése, sebesedése esetén, nem beszélve a rendszeres lábápolásról!

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc. a diabéteszes láb kezeléséről, a sebkezelés komplex megközelítéséről tartott előadást szeptember 22-én a Prima Medica EgészségHálózat által szervezett Akkreditált Szakmai Napon. Számos példát és fotót mutatott a saját praxisából is a szakmai nap résztvevőinek. Egy Leonardo da Vinci idézettel kezdte témáját a Cukorbetegközpont sebésze: „A láb a legtökéletesebb mérnöki megoldás a világon”. Erről azonban elfeledkezünk, különösen a magassarkút hordó hölgyek. Átlagosan naponta 16 órán át viseljük cipőnket, kb. 240 ml verejtéket termel a két lábunk, és ennek közel fele a cipőben marad. A meleg, dunsztos környezet pedig egyáltalán nem tesz jót a lábnak, különösen, ha cukorbeteg az illető.

Sebek, fekélyek, amputáció

A hazai felnőtt lakosság közel 2 százaléka szenved krónikus lábsebektől, a nyugdíjas korúak 4-5 százaléka megy orvoshoz lábproblémával. Az okok között leggyakrabban a diabéteszes neuropátia kereshető, amely a végtagok érző idegeinek károsodásával jár. A beteg nem veszi észre az apróbb sebeket, ezért nem kezeli időben, nem mutatja meg szakorvosnak. Előrehaladottabb stádiumban lábfekélyesedés jöhet létre, amely akár a végtag elvesztésével járhat.

Sebészeti szempontból a jéghegy csúcsa a diabéteszes láb, ugyanis gyakran már csak a kialakult, sokáig nem kezelt, súlyos szövődményekkel találkozunk – tette hozzá a sebész. Ezért is fontos a vércukorszint beállítása, a cukorbetegség szövődményeinek korai felismerése és kezelése, valamint a rendszeres lábápolás és odafigyelés.

Mit tehet a cukorbeteg?

  • Szenteljen időt a lábápolásra, hiszen az idegkárosodás itt a leggyakoribb. Legyen körültekintő az apróbb sérüléseknél is!
  • Szükség lehet a cipők lecserélésére, kényelmesebbre, ortopéd cipő felírása is szóba jöhet.
  • Pedikűrös helyett gyógypedikűröshöz forduljon, ha a benőtt köröm okoz panaszt.
  • Hatékony, gyors kezelési módja a lábszárfekélyek gyógyításának a lökéshullám terápia, amely egy néhány perces, fájdalmas módszer (fokozza a vérkeringést, gyulladáscsökkentő, izomlazító és görcsoldó hatású).
  • Használjon intelligens kötszereket a sebek kezelésére. Előnyük, hogy résmentesen kitöltik a sebes felületet, vízzáró réteggel rendelkeznek, ráadásul fájdalomcsökkentő hatásuk is van.
  • Bizonyos esetekben a fenti kezelések kiegészítéseként, egyedi mérlegelés alapján szoba jöhet az ún. orvosi méz terápia is. Az orvosi méz rendszeres alkalmazása hozzájárul a fertőzések elkerüléséhez természetes módon. Alacsony víztartalmának köszönhetően folyadékot von el a sebágyból, ezáltal segíti az elhalt szövetek leválását, gátolja a baktériumok szaporodását.

Ezeket a lehetőségeket mindenképpen beszélje meg kezelőorvosával, illetve a sebésszel, mert számos megoldás létezik, és a legfontosabb cél a hatékony, személyre szabott kezelés, amelynek része a rendszeres diabetológiai kontroll a vércukorszint ellenőrzésével – hangsúlyozza Dr. Arnold Dénes Arnold MSc.

Forrás: Cukorbetegközpont

 

Téma szakértői

Dr. Markotics Attila

Dr. Markotics Attila

traumatológus, rehabilitációs szakorvos
Dr. Medgyesy Gábor

Dr. Medgyesy Gábor

sebész

Orvos válaszol

mit tegyek,nem gyógyul a lábamon a fekély?

Tisztelt Rudnák Györgyné!

Mindenképpen jelentkezzen be szakorvoshoz - a CukorbetegKözpontban dr. Arnold Dénes Arnold sebész foglalkozik ilyen sebekkel. Látnia kell a sebet az orvosnak, milyen a kiterjedése, mélysége, esetlegesen készült-e röntgen, mert akár érintheti a csontszövetet is a fekély. Doktor Úr tenyésztés is szokott a viziten csinálni, hogy célzottan tudjon adni antibiotikumot (amennyiben szükséges). Fontos azonban azt is tudni, hogy milyen a szénhidrát háztartása, van-e cukorbetegsége, hiszen gyakran annak szövődménye lehet a fekély. Amennyiben ilyen problémáról nem tud úgy a másik oka a fekély kialakulásnak különböző érbetegségek. Érbetegség esetén javasoljuk keressen fel egy angiológust IS, aki megfelelő kezeléssel segít a véráramlás helyreállításában együtt működve a sebésszel, aki közben kezeli a fekéyét a lábán. Angiológusnak javasoljuk a Trombózisközpont orvosát dr. Kósa Évát.

Tisztelettel: Papp Roberta sebkezelő specialsita

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK