Fitt zserbó

Fitt zserbó

Drégely Anikó Módosítva: 2022.12.24 00:30

Drégely Anikó, a Cukorbetegközpont dietetikusa elhozza a közkedvelt karácsonyi sütemény, a ZSERBÓ, cukorbarát változatát, hogy az Ünnepek mindenki számára élvezetesen teljenek.

 

Hozzávalók
 

  • 150 g finomliszt
  • 100 g teljes kiőrlésű liszt
  • 150 g + 20g vaj
  • 80 g eritrit
  • 1 db tojás
  • fél csomag sütőpor
  • 0,5 dl tejföl
  • 300 g cukormentes sárgabaracklekvár
  • 150 g darált dió
  • 80 g eritrit
  • 100 g cukormentes étcsokoládé

 

Elkészítés


A liszteket összekeverjük a sütőporral, elmorzsoljuk a vajjal és hozzáadjuk az édesítőt és a tojást, majd összedolgozzuk a tésztát. Hozzáadjuk a tejfölt, négy részre osztjuk és 20 percig pihentetjük.

Az első részből lisztezett deszkán téglalapot nyújtunk, melyet egy sütőpapírral kibélelt tepsibe simítunk. Megkenjük a lekvár egyharmadával és megszórjuk az édesítővel kevert dió harmad részével. Így következik további 2 réteg még ugyanebben a sorrendben. A tetejét megszurkáljuk villával. 180 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt készre sütjük.

 

A sütőből kivéve hagyjuk kihűlni, majd megfordítjuk. A csokoládémázhoz a csokoládét vízgőz felett felolvasztjuk és adunk hozzá egy kis vajat is. A mázat a kihűlt zserbóra öntjük és egy egyenletesen elsimítjuk. Hagyjuk teljesen kihűlni és csak akkor szeleteljük, ha a máz teljesen megszilárdult. -

A recept körülbelül egy közepes tepsi zserbót jelent.


1 kisebb szelet zserbó tápanyagtartalma:

1 adag energiatartalma: 108 kcal

Fehérje: 2 g

Zsír: 7 g

Szénhidrát: 9 g

 

Jó étvágyat kívánunk!

Téma szakértői

Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Drégely Anikó

Drégely Anikó

sportdietetikus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor úr!
Diagnosztizált hashimoto thyreoditisem van, 75 mikrog Letroxot szedek naponta. Sokszor előforduló hasfájás, fáradtság, evés utáni rosszullét, szénhidrátéhség, családomban előforduló 2-es típusú cukorbetegség miatt kértem vizsgálatot cukor irányában. A következőket nézték:
Éhgyomri glükóz: 6 mmol/l
120 perces glükóz (reggeli után): 5,6 mmol/l
Haemoglobin A1c%: 5,9%
Haemoglobin A1cM/M: 41 mmol/mol
Szeretném kérdezni, hogy milyen irányban kérjek vizsgálatokat, illetve mit tudok addig is tenni az egészségem érdekében? Ha elhagyom a cukros, fehérlisztes ételeket, későbbi vizsgálatok nem mutatnak-e fals eredményt?
Várom válaszát!
Köszönettel:
Pallaginé Németh Rita

Kedves Rita!

Tanácsolom Önnek panaszai alapján a vércukor terheléses vizsgálatot inzulinszintekkel 0-60-120 percest.
A továbbiakról az eredmények ismeretében tudok véleményt mondani.
Várjuk a központunkban !

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász- diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK