Fitt zserbó

Fitt zserbó

Drégely Anikó Módosítva: 2022.12.24

Drégely Anikó, a Cukorbetegközpont dietetikusa elhozza a közkedvelt karácsonyi sütemény, a ZSERBÓ, cukorbarát változatát, hogy az Ünnepek mindenki számára élvezetesen teljenek.

 

Hozzávalók
 

  • 150 g finomliszt
  • 100 g teljes kiőrlésű liszt
  • 150 g + 20g vaj
  • 80 g eritrit
  • 1 db tojás
  • fél csomag sütőpor
  • 0,5 dl tejföl
  • 300 g cukormentes sárgabaracklekvár
  • 150 g darált dió
  • 80 g eritrit
  • 100 g cukormentes étcsokoládé

 

Elkészítés


A liszteket összekeverjük a sütőporral, elmorzsoljuk a vajjal és hozzáadjuk az édesítőt és a tojást, majd összedolgozzuk a tésztát. Hozzáadjuk a tejfölt, négy részre osztjuk és 20 percig pihentetjük.

Az első részből lisztezett deszkán téglalapot nyújtunk, melyet egy sütőpapírral kibélelt tepsibe simítunk. Megkenjük a lekvár egyharmadával és megszórjuk az édesítővel kevert dió harmad részével. Így következik további 2 réteg még ugyanebben a sorrendben. A tetejét megszurkáljuk villával. 180 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt készre sütjük.

 

A sütőből kivéve hagyjuk kihűlni, majd megfordítjuk. A csokoládémázhoz a csokoládét vízgőz felett felolvasztjuk és adunk hozzá egy kis vajat is. A mázat a kihűlt zserbóra öntjük és egy egyenletesen elsimítjuk. Hagyjuk teljesen kihűlni és csak akkor szeleteljük, ha a máz teljesen megszilárdult. -

A recept körülbelül egy közepes tepsi zserbót jelent.


1 kisebb szelet zserbó tápanyagtartalma:

1 adag energiatartalma: 108 kcal

Fehérje: 2 g

Zsír: 7 g

Szénhidrát: 9 g

 

Jó étvágyat kívánunk!

Téma szakértői

Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
Prof. Dr. Holló Gábor

Prof. Dr. Holló Gábor

szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Mivel több éve már, hogy babát szeretnénk, de eddig sikertelenül, ezért cukorterheléses vizsgálaton vettem részt, melynek eredménye az alábbi lett:

Glükóz 0. perc: 4,75 mmol/l
Glükóz 60. perc: 3,43 mmol/l
Glükóz 120.perc: 3,09 mmol/l

Inzulin profil 0. perc: 33,8 pmol/l
Inzulin profil 60. perc: 104,0 pmol/l
Inzulin profil 120. perc: 105,7 pmol/l

Ez az eredmény inzulinrezisztenciára utal? Amennyiben igen, úgy a vércukorszint csökkenés vagy a magas inzulinszint miatt mondható IR-nek?

Jó fél éve már, hogy étkezésemből elhagytam a cukrozott és fehér lisztes termékeket, de az eredményem ennek ellenére úgy tűnik még inkább romlott, mert az egy évvel ezelőtti 120 perces vércukorszintem (3,90 mmol/l) az akkor mért kiindulási értékhez képest (4,89 mmol/l) most jóval nagyobb mértékben csökkent. Mi lehet ennek az oka?

Endokrinológusom felszívódási zavarra gyanakodott, de a hasnyálmirigy funkció rendben van.
Nőgyógyászom Inofolic vagy Gynositol szedését javasolta, de valóban elég lenne ez az IR kezeléséhez?
Egyébként sovány testalkatú vagyok (pajzsmirigy alulműködésre és magas prolaktinszintre szedek gyógyszert), sokat eszek de mégsem tudok hízni, ugyanakkor hamar megéhezem még akkor is ha pl. teljeskiőrlésű kenyeret vagy zöldségeket, tojást, vagy egyéb lassú felszívódású dolgokat eszek. Reggelente különösképp érzem az édes étel hiányát, így legalább almát szoktam tenni a zabpehelybe.
Mit tanácsol, hogyan lehetne javítani az eredményemen, hogy ez ne gátolja a teherbeesést?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!!

Kedves Johanna !

Az értékei inzulin rezisztenciát mutatnak. Ennek kezelését szükségesnek látom, a diéta mellett gyógyszer adását is. Kérjük személyesen jelentkezzen diabetológusnál a teendők megbeszélése céljából.

Üdvözlettel:
Dr Porochnavecz Marietta
diabetológus belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK