Mikor van szükség fruktózamin mérésre cukorbetegség esetén?

Mikor van szükség fruktózamin mérésre cukorbetegség esetén?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 18:09

A cukorbetegek állapotának monitorozására használt fruktózamin értékének meghatározása igen nagy segítséget nyújt a diabétesz kezelésének gyors változtatása esetén és akkor, ha a HbA1c szintjének mérése valamilyen okból nem kivitelezhető. Hogy pontosan mire is való a fruktózamin értékének ellenőrzése, arról dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Mire való a fruktózamin mérése?

A fruktózamin a glükózhoz kapcsolódott fehérjéket jelöli, és a vércukor szintjét tükrözi 2-3 hétre visszamenően. Fontos, hogy nem diagnosztikus jellegű az eredmény, viszont értéke képet ad arról, mennyire sikeres a diabéteszre alkalmazott terápia. Jellemzően minél magasabb a fruktózamin szintje, annál nagyobb a vércukor értéke is. Normál mennyisége 2-3 mmol/l, ám ezt olyan tényezők is befolyásolják, mint pl. az életkor, illetve egyéb betegségek is.

fruktozamin, labor, cukorbetegségHa gyors változtatás szükséges az alkalmazott terápiában, akkor a fruktózamin mérése indokolt, hogy minél hamarabb lehessen reagálni. Szintjéből ugyanis következtetni lehet, hogy jó dózisba használja-e az inzulint/gyógyszert a beteg, illetve, hogy eredményes-e a diéta. Amennyiben túl alacsony a fruktózamin mennyisége, úgy meglehet, csökkenteni kell a dózist és növelni a szénhidrát mennyiséget. Érdemes továbbá tudni, hogy terhességi diabétesz esetén is inkább a fruktózamin szintnek meghatározása a választandó, mivel ekkor rövid időn szükség lehet a terápia megfelelő beállítására/módosítására.

Nem elég a HbA1C-t vizsgálni?

A HbA1C és a fruktózamin vizsgálata közti lényeges különbség, hogy míg a fruktózamin 2-3 hétre visszamenőleg tükrözi a vércukor szintet, addig az előbbinél ez 2-3 hónap, így ez hosszútávú ellenőrzésre alkalmas. Van, hogy a kettőt együtt kérik az orvosok, ám ha valamilyen okból kifolyólag a HbA1c meghatározása nem ad megbízható eredményt (pl. hemolitikus anémia), akkor a fruktózamint kell ellenőrizni - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Mikor érdemes a fruktózamin szintjét ellenőrizni

  • terhességi diabétesz
  • az eddig alkalmazott terápia módosítása esetén
  • a beteg olyan betegséggel küzd, mely során gyakran változik a vércukor szintje
  • amikor a HbA1C értéke nem ad megbízható információt

Hogyan zajlik a vizsgálat?

Akárcsak a HbA1C mérése, a fruktózamin ellenőrzése is vérvétel útján zajlik, ám ellentétben a terheléses vércukorméréssel (OGTT), ez esetben a vizsgálat bármelyik napszakban elvégezhető, és akár étkezés után is megejthető.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
Olyan kérdéssel fordulok önhöz, hogy gyakran érzem gyöngének magamat futás, biciklizés után. Háziorvosom szerint a cukor értékem jó, de nem hagy nyugodni mert az édesapám és édesanyám is cukorbeteg.

Válaszát előre is köszönöm: Pintér Sára

Tisztelt Pintér Sára!

Gyöngeségének hátterében állhat cukorbetegség vagy prediabéteszes állapot is különös tekintettel a családi anamnézisében előforduló szénhidrát anyagcsere problémákra. Mozgásnak van vércukorszint csökkentő hatása mely okozhatta a problémáját. Javasolt vércukor és inzulinszint ellenőrzése éhhomi és terheléses vérvétellel. A kapott eredményeket érdemes diabetológussal kiértékeltetni.

Örömmel várom rendelésemen, hogy kiderítsük mi állhat a problémája hátterében.

Tisztelettel:
dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász, diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK