A cukorbetegség előszobája?

A cukorbetegség előszobája?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 20:01

Terheléses vércukorvizsgálatra készül? Vagy már végeztek önnél ilyet? Előfordulhat, hogy az eredményei alapján a cukorbetegség előállapotában van. A részleteket dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa mondja el.

 

Prediabétesz. Találkozott már ezzel a kifejezéssel? A cukorbetegséget megelőző állapotnak három típusa van, és mindegyiknél nagyon fontos az időben elkezdett terápia. Az IGT csökkent glükóz tolerancia, az IFG emelkedett éhomi vércukorszint, valamint a két állapotnak az együttes megjelenése, az IGT és IFG. Az éhomi és a terhelés során mért vércukorérték kis mértékű emelkedése utalhat egyes cukorbetegségeket megelőző kórképekre – hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta.

IGT

IFG, IGT, prediabéteszAz egészséges szénhidrát-anyagcsere és a cukorbetegség közötti állapot, amikor az éhgyomri vércukorszint még nem emelkedett meg jelentős mértékben (7mmol/l alatt van), viszont az étkezés utáni két órával mért vércukorszint 7,8 mmol/l és 11,1 mmol/l között van.

A vércukorterhelés során 75 gramm szőlőcukor elfogyasztása után mérik meg, hogy milyen mértékben emelkedett meg a vércukorszint. Amennyiben a terhelés során a vércukor értéke 2 óra múlva 7,8 mmol/l feletti értéket mutat, diabetológussal beszélheti meg a szükséges kezelést.

IFG

Az emelkedett éhomi vércukorszint (IFG) esetén is cukorbetegséget megelőző állapot áll fenn. Az éhgyomorra mért vércukorszint már meghaladja a normál értéket és 6,1 mmol/l-t, de még nem lépi át a 7 mmol/l-t. Az IFG igazolására éhomi vércukorszint mérést végeznek, és vércukorterhelés  (OGTT, 2 órás érték) is szükséges.

IFG és IGT

Együttes fennállásáról akkor beszélünk, ha az éhhomi vércukor 6,1-7,0 mmol/l között van, és a vércukor terhelés során a 2 órás érték 7,8 és 11,1 mmol/l között mozog.

Miért fontos a korai felismerés?

A helytelen életmód, így az egészségtelen táplálkozás és a mozgáshiány oda vezethet, hogy gyakori a hasi vagy centrális elhízás, és kialakul a 2-es típusú diabétesz, amely súlyos szövődményekkel járhat.

Azért fontos a szénhidrát-anyagcserezavar felismerése már prediabéteszben, illetve annak kezelése, mert már ilyenkor megjelenhetnek szövődmények. A magas, kezeletlen vércukorszint károsítja a létfontosságú szerveket (szív, vérerek, idegek, szem, vese).

A cukorbetegségbe történő átmenet gyakorisága nagyobb idősek, túlsúllyal rendelkezők esetében, valamint azoknál, akik további hajlamosító tényezővel (családi előfordulás, hipertónia, dyslipidaemia társulása) rendelkeznek – tette hozzá a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktorúr!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi lelettel kapcsolatosan. Ugyan gyomortáji fájdalommal járok orvoshoz, de készült egy cukorterheléses vizsgálatom is.

Glükóz:
Éhgyomri - 4,6
60 perc - 9,9
120 perc - 8,2

Inzulin
Éhgyomri - 4,7
60 perc - 52,8
120 perc - 64,7

Köszönettel,
Böbe

Kedves Böbe !

A küldött laboratóriumi eredményei alapján inzulin rezisztencia és csökkent cukortolerancia áll fenn.

Nagyon fontos most az életmód váltás , a rendszeres mozgás és diéta . Javasolom hogy forduljon diabetológushoz a teendők megbeszélése céljából.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK