Hasznos kezelési módszerek a cukorbetegség terápiájában

Hasznos kezelési módszerek a cukorbetegség terápiájában

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.12.02

A cukorbetegség hagyományos kezelése 3 fázisból áll: személyre szabott diéta, rendszeres testmozgás, valamint szükség esetén gyógyszeres/inzulinos terápia. Azonban ma már rengeteg újítás, innováció látott napvilágot, melyek egyrészt támogatják a kezelést, másrészt megkönnyítik a betegek mindennapjait. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa ezeket ismerteti.

Telediabetológia

kiegészítő cukorbeteg terápia, telediabetológiaA technika rohamosan fejlődik, és ez az orvostudományban is tükröződik. Igazán nagy könnyebbséget és szabadságot jelent pl. a cukorbetegek számára a telediabetológia, melyet külföldön már régóta alkalmaznak. Magyarországon csupán az utóbbi pár évben kezdett el terjedni. Ekkor az otthoni vércukormérővel mért adatokat a páciens felviszi egy központi informatikai rendszerbe, majd az különböző kimutatásokat, adatokat készít. Ezeket a beteg megoszthatja kezelőorvosával, dietetikusával is, így ők naprakész információk birtokában lehetnek, megkönnyítve ezzel a cukorbetegség terápiájának beállítását. Előnye, hogy így gyorsan lehet a terápiát módosítani  (természetesen orvosi javallatra), csökken a vizitek száma (illetve 2 vizit közt is megmarad az orvos-beteg kapcsolat), ennek következtében a beteg szabadabban mozoghat.

Kiknek ajánlják: újonnan felfedezett cukorbetegek, kismamák részére, külföldi tartózkodás során, valamint ha a beteg minél gyorsabb visszajelzést szeretne kapni, így hamar el tudja sajátítani a terápiát.

Szöveti glükózmonitorozás

Már régebben megjelentek, a bőr (hasfal) alá helyezhető glükóz szenzorok, melyek folyamatosan monitorozzák viselőjük glükóz szintjét. A glükóz szenzor egy apró elektróda, ami a cukorszintet méri. Az elektróda a bőr alatt, a szövetközi folyadékban helyezkedik el.  A folyamatos glükóz monitorozással teljes képet kapunk az alacsony és magas vércukorszintekről, a vércukor ingadozásáról, melyeket a HbA1c és az ujjbegyes vércukormérés nem képesek pontosan megmutatni. A szenzor elektronikus jeleket küld egy vevő egységbe, így pontos képet kaphatunk a szénhidrátháztartás állapotáról. Az eredmények birtokában fény derülhet a kilengésekre és ezzel még jobb, eredményesebb terápia beállítását teszi lehetővé. Alkalmazásával a szöveti cukorszint aktuális értéke mellett a vércukorszint változásának dinamikája, iránya és tendenciája is előre jelezhető a beteg, illetve kezelőorvosa számára.

Kiknek ajánlják: diabéteszes gyermekeknek és felnőtteknek, akiknél a kezelőorvos éjszakai hypoglykaemiát, hajnali jelenséget, postprandialis hyperglykaemiát gyanít; akiknél károsodott a hypoglykaemia megérzési képessége és azoknál, akiknél a kezelési rezsim beállításában jelentős változások történtek (pl. inzulinváltás, hagyományos intenzív kezelésről inzulinpumpa-kezelésre való átállás). Labilis 1-es típusú diabetesben szenvedő beteg terhessége során is javasolt lehet az alkalmazása 

Lökéshullám terápia

cukorbeteg kiegészítő terápiaA cukorbetegség egyik gyakori szövődménye a lábszárfekély, melynek kezelése igen nehézkes és időigényes (főleg előrehaladott állapotban, ha ehhez gyulladás, csontelváltozás is járul, lábamputációra is szükség lehet.) A fekély kezelésének egy igen hatásos kiegészítő terápiája az ún. lökéshullám terápia, melynek során a nagy erejű hanghullámok vérbőséget hoznak létre a kezelt területen, így aktivizálódnak az öngyógyító folyamatok, felgyorsul a sejtképződés, a sebgyógyulás, csökken a gyulladás és a fájdalom. Jó oldala, hogy már 2-3 kezelés után látványos javulás érhető el.

Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban felhívja a figyelmet arra, hogy a probléma megoldásában a helyi kezelés mellett elengedhetetlen a glükóz szint normalizálása!

Kiknek ajánlják: lábszárfekély, diabeteszes láb szindróma, nehezen gyógyuló sebek

Otthoni alvásdiagnosztika

A cukorbetegek közt igen gyakori problémának számítanak a különböző alvászavarok, ugyanis a diabétesz megnöveli az alvási apnoe kialakulásának kockázatát. Ez nemcsak a közérzetükre nyomja rá a bélyegét, de a rossz alvás vércukorszint-emelő hatással is rendelkezik- éppen ezért  ezt kezelni szükséges.  Az alvás vizsgálatában egy ún. Poliszomnográfiás készülék van segítségünkre, melyet otthoni körülmények közt is lehet viselni. Az eszköz méri az oxigén-ellátottságot, a szívfrekvenciát, valamint a ki/belélegzett levegő áramlását. Az adatokat a készülék rögzíti, melynek segítségével a szakember pontos képet kaphat az illető alvásáról, így a megfelelő terápiában részesítheti a beteget.

Kiknek ajánlják: alvászavarral, horkolással küzdők

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr/ Doktornő! Másfél év próbálkozás után végre teherbe estem, jelenleg 7 hetes várandós vagyok. Aggodalmamat egy 1 éves lelet okozza. glükóz 0' (5,1 mmol/L) 60' (10,5mmol/L) 120' (6,3 mmol/L) inzulin 0' (4,9 mIU/L) 60' (55,6 mIU/L) 120' (31,6 mIU/L) Amikor ezek az értékek készültek egyáltalán nem figyeltem az étkezésemre, akár napi 2 tábla csokit befaltam, mondván megengedhetem magamnak mert 52 kg vagyok. Azóta édesítőszert használok és teljes kiörlésű pékárukat fogyasztok, azonban túlzás, hogy nagyon tartanám a diátát (gondolok itt elsősorban a napi 5X étkezésre, illetve nem számolgatok, hétvégén édesanyám nem diétás ebédjét fogyasztom stb.) Amikor a baba fogant pláne elengedtem a diétát, mert egy olyan életszakaszomba kerültem. Kérdésem, hogy ez mennyire számít enyhe IR-nek? Igyekszem odafigyelni, de megmondom őszintén vagy nagyon nagy az étvágyam vagy semmi sem megy le a torkomon. Egy kis édesség, pizza megárthat vagy inkább teljesen mondja le ezekről? Ez a stádiumú IR okozhat vetélést, ha csak a leírtakra figyelek oda? Válaszát előre is köszönöm! Dóra

Kedves Dóra !

Az elküldött vércukor terhelése normál értékeket mutatott, inzulin szintnél minimálisan emelkedett volt a 60 perces érték. Ez nem okoz komoly problémát. Javasolom, hogy azért diétázzon, napi 5-6 x étkezés indokolt. Cukros üdítők és a nagy cukortartalommal rendelkező ételek kerülését ajánlom. Reggelire vacsorára inkább lassan felszívódó szénhidrátokat, teljes kiőrlésű kenyeret zsemlét húsfélét zöldséget fogyasszon, tízóraira uzsonnára gyümölcsöt, ebédre, húsfélét sok zöldséget , és valamilyen köretet. Emellett rendszeresen mozogjon kb. napi 30 percet. A 24. héten kerül majd sor a vércukor terhelésre és az dönti majd el, hogy fennáll-e terhességi cukorbetegség.

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász,diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK