Cukorbetegség kezelése

Cukorbetegség kezelése

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2023.09.26

A cukorbetegség kezelésének három pillére van. A cukorbeteg étrend, a mozgásterápia, melyeket az életmód terápia foglal magába, illetve, ha szükséges, a gyógyszeres kezelés. A gyógyszeres terápia történhet szájon át bevehető gyógyszerrel, vagy súlyosabb esetben inzulinkezeléssel. A komplex terápiának minden esetben egyénre szabottan kell történnie. A kezelési típusok nem helyettesítik egymást, hanem összehangolva a gyógymódokat, segít a vércukorszintet normál tartományban tartani, az életminőségen javítani. 

A hatékony, komplex cukorbetegség kezelés, mellyel a vércukorszint normalizálható, igen sokrétű. Magába foglalja az életmódbeli kezelést, a gyógyszeres terápiát és a szövődmények szűrését.

 

Nem gyógyszeres kezelése a cukorbetegségnek

A cukorbetegség első vonalbeli terápiája minden diabéteszes beteg esetében az életmódkezelés. Ennek része a rendszeres, személyre szabott diéta és napi rendszerességű fizikai aktivitás. 

Egy külön tudományág az orvosláson belül az életmód orvoslás, mely a krónikus életmód betegségek - köztük a cukorbetegség - gyógyítása érdekében táplálkozásterápia, mozgásterápia és stresszmenedzsement eszközeit alkalmazza a betegség kezelésében, a gyógyszeres kezelés elkerülése és a szövődmények kialakulásának megelőzése érdekében. 

Cukorbeteg étrend

A megfelelően összeállított cukorbeteg étrend kulcsfontosságú a túl magas és a túl alacsony vércukorszint elkerülése érdekében. Az étrend során alapvető fontosságú a hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek elkerülése, a meghatározott szénhidrát tartalmú étrend követése. Nem szabad továbbá figyelmen kívül hagyni az ételek fehérje és zsiradék tartalmát sem. Rostban gazdag, főleg növényi élelmiszereken alapuló táplálkozásra van szükség, ahol a gyakori, kis mennyiségű étkezések a cukorbeteg étrend sikerének a kulcsa.

Az étkezés összeállításában érdemes a témában jártas dietetikus segítségét kérni, aki személyre szabottan rávilágít a szükséges módosításokra, javaslatokat tesz az étkezés könnyű, mindennapokban is megvalósítható kivitelezésére.

Cukorbetegséggel mozgás

Sok cukorbeteg tart a mozgástól, pedig alapvető fontosságú a rendszeres fizikai aktivitás mindennapokban illesztése a normál vércukorszint elérése érdekében. Egy jól összeállított cukorbeteg edzésterv:

  • csökkenti a vércukorszintet

  • javítja az izomsejtek inzulinérzékenységét

  • prediabetesben csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását

  • segít a testsúly normalizálásában,

  • javítja a keringési kockázati tényezőket.

Minden cukorbeteg számára javasolt legalább heti 150 perc közepes intenzitású aerob mozgás végzése. Tovább ellenjavallat hiányában felnőtteknek javasolt heti alkalommal legalább rezisztencia vagy más néven erősítő típusú terhelés végezése is. A mozgás  intenzitását, időtartamát, formáját és gyakoriságát egyénre szabottan kell meghatározni, lehetőleg cukorbeteg terápiában jártas mozgásterapeuta iránymutatásával.

Cukorbetegség kezelése gyógyszeresen

Szükség esetén az életmód terápiát ki kell egészíteni gyógyszeres vagy inzulinterápiával is. Annak megítélése, hogy szükséges-e gyógyszeres terápia minden esetben szakorvosi kompetencia. Legtöbb esetben három hónap életmód terápiát követően javasolt mérlegelni ennek szükségességét. 

Az 1-es típusú cukorbetegség kezelése

Az 1-es típusú cukorbetegek esetében nem alkalmazhatóak antidiabetikumok, hiszen nincs saját inzulin termelésük. Esetükben az inzulinterápia az egyedüli megoldás, mely egy élethosszig szükséges. A tartós inzulinterápia minden esetben maghatározott számú, típusú injekciót tartalmaz, melyhez előre meghatározott számú étkezés tartozik előre kikalkulált szénhidrát tartalommal, és az előre egyeztetett időpontokkal.  

A betegség felismerésétől a normál vércukorszintre kell törekedni egyes típusú cukorbetegség esetében, hogy a cukorbetegség szövődményei minél később, vagy esetleg ne is alakuljanak ki, és az esetlegesen már kialakult szövődmények rosszabbodása megálljon, vagy a lehető leglassabb legyen.

1-es típusú cukorbetegségben jóval gyakoribb az anyagcsere labilitás, ingadozó vércukorszint. Az alábbi céltartományokra érdemes törekedni:

  • az éhgyomorra elfogadható vércukor érték 4,0 és 6,5 mmol/l közötti,
  • étkezés után 90-120 perccel pedig 6,0 és 8,0 mmol/l közötti,
  • éjszakai hipo elkerülése érdekében a lefekvés előtti vércukorértéket érdemes kicsit magasabban tartani, 6,0-8,0 mmol/l között.

 

Amennyiben a mért esetek legalább 70%-ában a vércukor a a korábban felsorolt céltartományokon belül mozog, és a HbA1c szintje az egyénileg megállapított célértéken (6,0-8,0% közötti céltartományon belül a kockázat nélkül elérhető legalacsonyabb értéken) van, a glykaemiás kontroll jónak tekintendő. Vércukorszint monitorozásában segíthet vércukor napló vezetése.

2-es típusú cukorbetegség gyógyszeres kezelése

Az életmód terápia mellett első körben szájon át szedhető gyógyszeres kezelésre van szükség az esetek többségében. Gyakori, hogy egy gyógyszer szedése önmagéban nem elegendő a megfelelő vércukorszint eléréséhez, ilyenkor több gyógyszer együttes alkalmazására lehet szükség, esetleg inzulinterápiával kell kiegészíteni a kezelést.

 

Állapotok, amikor biztosan szükség lesz a terápia elején gyógyszeres vagy inzulinos kezelésére is:
cukorbetegség kezelése, gyógyszer, inzulin - Cukorbetegközpont

 

A megfelelően beállított kezelés hozzájárul az ideális vércukorértékekhez, és ezen túl alapvető fontosságú a cukorbetegség szövődményeinek elkerülése érdekében.

Cukorbetegség kezelése során elsősorban célértékek kerülnek meghatározásra. 2-es típusú cukorbetegségnél a kezelési célérték általában HbA1c <7,0% (kezelési céltartomány 6,0 – 8,0 %). Amennyiben a cukorbeteg egy terápia mellett nem éri el az egyénileg megállapított célértéket 3 hónap alatt, akkor rendszerint változtatni érdemes a kezelésen.  

Számos tényező befolyásolja a gyógyszeres terápia kiválasztását 2-es típusú cukorbetegség esetén, mint például:

  • életkor, várható élettartam

  • tárbetegségek

  • testsúly

  • szociális környezet

  • cukorbetegség fennállásának ideje

  • hypoglikémia kockázat stb.

A terhességi cukorbetegség kezelése

A terhességi cukorbetegség a várandósság alatt, gyakorlatilag bárkinél kialakulhat. A háttérben a várandósság miatt történő hormonális változások állnak. Általában a terhességi protokoll szerint, 24-26. hétben történő vércukorterhelés alkalmával szokott diagnosztizálásra kerülni, és a szülés után általában a vércukorszint helyreáll. A kezelés minden esetben először az életmód terápiával kezdődik, mivel a várandós számára kialakított étrend és edzésterv jó hatással van a vércukorszintre és a sejtek inzulin érzékenységére.

A kismamának egyénre szabott diétát kell tartani, amit dietetikus állít össze. Ez az orvos által meghatározott szénhidrát mennyiségének, illetve a kismama addigi táplálkozási szokásainak figyelembevételével történik. A mindennapokba beépített mozgás előtt érdemes mozgásterapeutával konzultálni, aki felmérés után, a kismama igényeinek megfelelő mozgásformát javasol. Ha ezek a változtatások nem járnak megfelelő eredménnyel, és a vércukorértékek még mindig magas tartományban vannak, akkor inzulinkezelésre van szükség, a kismama és magzata egészsége érdekében! 

Szöveti cukormonitorozás

A szöveti cukormonitorozás folyamatosan méri a cukorszintet - CukorbetegközpontAkinél nehézségbe ütközik a vércukorszint gyakori mérése, vagy gyakori az ingadozó vércukorszint még többszöri mérések ellenére is, nálunk javasolt szöveti cukormonitorozás alkalmazása.

A modern technikának köszönhetően van lehetőség a szöveti cukor folyamatos mérésére. Ilyen esetbe egy szenzor kerül beszúrásra a szövetek közé mely, folyamatosan méri és rögzíti a glukózszintet. Az eszköz használata a cukorbetegség bármelyik fajtájánál hasznos, főleg, ha gyógyszeres kezelés, diéta és rendszeres mozgás mellett rosszullétek alakulnak ki.

Központunkban lehetőség van hét napra szöveti cukor mérésére alkalmas szenzor használatára, majd az eredmények kiértékelésére és a terápia finomítására.

Cukorbetegség kezelése inzulinpumpával

Az inzulinpumpa terápia nagyfokú kényelmet biztosít a használója számára. A pumpa automatikusan adagolja a megfelelő mennyiségű bázis és búlus inzulint, így jobb vércukor profil, kevesebb hipoglikémia érhető el használatával. Rendelőnk szakorvosai az inzulinpumpa kezelésben jártasak, így lehetőség van az ilyen terápia elkezdésére.

Sebkezelés

A szakszerű sebkezelés diabéteszeseknél igen fontos, mert a betegség szövődményeként kialakult perifériás keringési zavar miatt a sebek lassabban gyógyulnak, így elfekélyesedésnek, felülfertőzésnek vannak kitéve, melynek akár súlyos kimenetele is lehet. Ezért szükséges, hogy lassabban gyógyuló, vagy mély sebek esetén feltétlenül szakorvos segítségét kérjük, aki szakszerűen ellátja a kialakult sebet. Az ilyen sebek ellátása speciális készítményekkel és kötszerrel történik, a gyors gyógyulás és szövődmények elkerülése érdekében.

Neuropátia szűrés

A cukorbetegség komplex gyógyító folyamatához hozzátartozik a szövődmények elkerülése érdekében a szűrővizsgálatok elvégzése. A leggyakoribb szövődmény a perifériás ereket érintő neuropátia. A rendszeres szűrővizsgálat alkalmával az adott állapot detektálható, a változások jól mérhetőek és a szükséges kezelés elkezdhető, így a rosszabbodó folyamat lassítható. 

Betegközpontú cukorbeteg terápia

A cukorbetegség gyógyítása gyógyszer nélkül, vagy gyógyszeres kezelés megválasztása minden esetben betegközpontúnak kell lennie. Fontos mérlegelni a terápiás lehetőségek kiválasztásánál, hogy milyen lehetséges hatástani előnyök, mellékhatások lehetnek, hogy passzol a kiválasztott gyógyszer a kezelendő személy testsúlyához, keringési állapotához, társbetegségeihez stb.

 

Központunkban kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a cukorbeteg páciensek komplex kezelést kapjanak, így a kezelésben diabetológusok, dietetikusok és mozgásterapeuták közösen vesznek részt, az asszisztenseinktől a páciensek minden segítséget megkapnak a helyes vércukormérés, inzulinbeadás elsajátításában, és szakembereink folyamatos továbbképzésével igyekszünk a naprakész tudást biztosítani.


Források:

  1. EüM szakmai irányelv: A diabetes mellitus kórismézéséről, a cukorbetegek antihyperglykaemiás kezeléséről és gondozásáról felnőttkorban
  2. AMERICAN DIABETES ASSOCIATION: STANDARDS OF MEDICAL CARE IN DIABETES—2018

 

Téma szakértői

Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK