A diabéteszes fekély komplex terápiát igényel

A diabéteszes fekély komplex terápiát igényel

Dr. Medgyesy Gábor Módosítva: 2019.12.30

Az alsóvégtagi fekély kialakulásának egyik fő oka a cukorbetegség, és sajnos nem ritka, amikor olyannyira elfajul a probléma, hogy már csak a végtag amputációja hozhat megoldást. Hogy ez elkerülhetővé váljon, fontos a fekély mielőbbi szakszerű kezelése. Dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebkezelője a diabéteszes fekély terápiás lehetőségeit ismereti.

Miért alakul ki a fekély?

 A cukorbetegség azáltal is hajlamosít fekély kialakulására, hogy kedvezőtlenül befolyásolja az erek állapotát, ráadásul fokozza a fertőzésekre való hajlamot, továbbá számos egyéb módon is nehezíti a sebgyógyulást.  A diabétesz sajnos gyakran perifériás neuropátiát eredményez, melynek során romlik az érzékelés, és ennek következtében a beteg sokszor nem veszi észre, hogy sérülés keletkezik a lábán (pl. gyűrött zokni, szoros lábbeli, kisebb kavics vagy kő a cipőben, sérülés mezítláb járás közben). A sérülés érzékelésének elmaradása miatt nem történik meg időben a seb megfelelő fertőtlenítése, melyet csak tovább ront a magas glükóz szint és a károsodott keringés. Sajnos a cukorbetegeknél a probléma igen könnyen kialakul, és statisztikák szerint náluk fordul elő a legnagyobb arányban a fekély miatti amputáció, melyben hazánk az élen jár az EU-n belül.
 

Első a prevenció

A szakemberek nem győzik hangsúlyozni a prevenció fontosságát, hiszen a fekély kezelése lassú, költséges és igen nehéz feladat. Éppen ezért fontos, hogy a betegek ügyeljenek az alábbiakra:

  • diabéteszes fekélyRendszeres neuropátiás vizsgálatok
  • Vércukorszint normalizálása
  • Cipők ellenőrzésre (pl. Nincs-e bennük kő)
  • Lábak rendszeres otthoni ellenőrzése, sebek, sérülések után kutatva
  • Mezítláb járás hanyagolása
  • Sérülés esetén szakszerű sebellátás
  • Megfelelő lábbeli viselése

 

A fekély kezelése összetett feladat

A fekély kezelése igazi csapatmunkát kíván, nem elég a betegnek otthon - főleg nem házi módszerekkel- kezelgetnie a problémát. Hogy eredményes legyen a terápia, szükség van diabetológusra (cukorháztartás normalizálása), dietetikusra (diéta összeállítása), sebkezelőre (fekély kezelése), angiológusra (károsodott erek kezelése), gyógypedikűrösre (lábak tisztán tartása), gyógytornászra (az esetlegesen megváltozott lábboltozat miatt), szükség esetén sebészre, valamint magára a betegre.  Természetesen a kezelés mindenkinél személyre szabott, nincs egységes séma. Hogy ki, milyen kezelést kap, azt a szakorvos dönti el a beteg aktuális állapotát és gyógyulási hajlamát figyelembe véve.

Hogy a páciens a lehető leghatékonyabb kezelést kapja, ráadásul a lehető legkényelmesebben. Így jó szolgálatot tehetnek a modern technika vívmányai, mint a telediabetológia, az online vércukornapló, illetve a szöveti glükózmonitorozás. Ezek mind nagy segítséget nyújtanak a vércukorszint szabályozásában, a nyomonkövetésben, az diéta alakításában, valamint a szorosabb orvos-beteg kapcsolatban.

Hatékony kötszerek a fekély kezelésében

Amennyiben már kialakult a fekély szükséges lehet - természetesen a cukorháztartás rendezésén túl) a fertőzés megszűntetése antibiotikumos terápiával, valamint kiegészítő, helyileg ható készítményekkel, fertőtlenítő spray-kel, orvosi mézzel. Emellett a betegnek különösen ügyelnie kell a seb tisztán tartására, a megfelelő kötéscserére is.

cukorbetegség okozta fekélyLéteznek továbbá ún. Intelligens kötszerek is, melyek igen hasznos szolgálatot tesznek a fekély kezelésében. Ezek egyrészt hozzájárulnak a fertőzés megszűntetéséhez, a regenerálódáshoz, másrészt nagy nedvszívó képességüknek köszönhetően hatékonyan magukba szívják a kijövő váladékot, így ritkább kötéscseréket tesznek lehetővé.

Dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebkezelője felhívja a figyelmet a mézes sebkezelés létjogosultságára is a fekély terápiájában. Az orvosi méz (manuka) ugyanis kitűnő fertőtlenítő hatással bír, gyorsítja a sebgyógyulást, csökkenti a gyulladást és a váladékozást, megszűnteti a kellemetlen szagokat, a kötéscserét pedig egyszerűbbé, kevésbé fájdalmassá teszi.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

LÖKÉSHULLÁM TERÁPIÁVAL A CUKORBETEGSÉG OKOZTA FEKÉLY ELLEN

TANULMÁNYOK IS BIZONYÍTOTTÁK A MÉZES SEBKEZELÉS DIABÉTESZES FEKÉLYRE GYAKOROLT HATÉKONYSÁGÁT

MIÉRT NEM JAVUL SOKAKNÁL A DIABÉTESZ OKOZTA FEKÉLY?

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Cukorbetegközpont 

+36 70 409 3141

online bejelentkezés cukorbetegközpont

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Medgyesy Gábor Doktor Úr!
71 éves vagyok, ll.típusú cukorbetegségem van.
Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy a bal lábszáramon egy tenyérnyi nagyságú piros (folt) seb van. Soha nem volt még a mostanihoz hasonló sebem, ami kb. 1 évvel ezelőtt pici pirosas foltból nőtt ekkorára. A seb enyhén viszket, felszíne száraz, érdes, kicsit pikkelyszerű és központi része lilás elszineződésű. Lábszáramban ritkán égő érzés van. A problémámmal már fordultam bőrgyógyászokhoz, de az általuk javasolt kenőcsök nem használtak. Érsebésznél is jártam, ő a kenőcsök elhagyását tanácsolta. Doppler vizsgálatot végzett, melynek eredménye megfelelő. Kompressziós harisnya viselését javasolta, amit használok is. Viszont a problémám továbbra is fennáll.
Köszönettel várom Doktor Úr szíves válaszát.
Tisztelettel
Udvari Miklósné

Tisztelt Udvari Miklósné !

A sebét szükséges megvizsgáltatni. Szakszerű korrekt választ konzultáció keretében tudunk csak Önnek mondani, ha látjuk a seb állapotát , méretét, kinézetét.
Várjuk viziten !

Üdvözlettel:
Dr. Medgyesy Gábor
Dr. Medgyesy Gábor
Dr. Medgyesy Gábor sebész

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Pozitív

Nagyon tetszett, hogy mindenki pozitív és jókedvű volt. Időpontra fogadtak, érthetően fogalmazott az orvos, nem sürgettek, nem "túl lenni" akartak rajtam. Időt szánnak a betegre, odafigyelnek a kérdésekre.

További vélemények

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok