A diabéteszes fekély komplex terápiát igényel

A diabéteszes fekély komplex terápiát igényel

Dr. Medgyesy Gábor Módosítva: 2019.12.30 20:22

Az alsóvégtagi fekély kialakulásának egyik fő oka a cukorbetegség, és sajnos nem ritka, amikor olyannyira elfajul a probléma, hogy már csak a végtag amputációja hozhat megoldást. Hogy ez elkerülhetővé váljon, fontos a fekély mielőbbi szakszerű kezelése. Dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebkezelője a diabéteszes fekély terápiás lehetőségeit ismereti.

Miért alakul ki a fekély?

 A cukorbetegség azáltal is hajlamosít fekély kialakulására, hogy kedvezőtlenül befolyásolja az erek állapotát, ráadásul fokozza a fertőzésekre való hajlamot, továbbá számos egyéb módon is nehezíti a sebgyógyulást.  A diabétesz sajnos gyakran perifériás neuropátiát eredményez, melynek során romlik az érzékelés, és ennek következtében a beteg sokszor nem veszi észre, hogy sérülés keletkezik a lábán (pl. gyűrött zokni, szoros lábbeli, kisebb kavics vagy kő a cipőben, sérülés mezítláb járás közben). A sérülés érzékelésének elmaradása miatt nem történik meg időben a seb megfelelő fertőtlenítése, melyet csak tovább ront a magas glükóz szint és a károsodott keringés. Sajnos a cukorbetegeknél a probléma igen könnyen kialakul, és statisztikák szerint náluk fordul elő a legnagyobb arányban a fekély miatti amputáció, melyben hazánk az élen jár az EU-n belül.
 

Első a prevenció

A szakemberek nem győzik hangsúlyozni a prevenció fontosságát, hiszen a fekély kezelése lassú, költséges és igen nehéz feladat. Éppen ezért fontos, hogy a betegek ügyeljenek az alábbiakra:

  • diabéteszes fekélyRendszeres neuropátiás vizsgálatok
  • Vércukorszint normalizálása
  • Cipők ellenőrzésre (pl. Nincs-e bennük kő)
  • Lábak rendszeres otthoni ellenőrzése, sebek, sérülések után kutatva
  • Mezítláb járás hanyagolása
  • Sérülés esetén szakszerű sebellátás
  • Megfelelő lábbeli viselése

 

A fekély kezelése összetett feladat

A fekély kezelése igazi csapatmunkát kíván, nem elég a betegnek otthon - főleg nem házi módszerekkel- kezelgetnie a problémát. Hogy eredményes legyen a terápia, szükség van diabetológusra (cukorháztartás normalizálása), dietetikusra (diéta összeállítása), sebkezelőre (fekély kezelése), angiológusra (károsodott erek kezelése), gyógypedikűrösre (lábak tisztán tartása), gyógytornászra (az esetlegesen megváltozott lábboltozat miatt), szükség esetén sebészre, valamint magára a betegre.  Természetesen a kezelés mindenkinél személyre szabott, nincs egységes séma. Hogy ki, milyen kezelést kap, azt a szakorvos dönti el a beteg aktuális állapotát és gyógyulási hajlamát figyelembe véve.

Hogy a páciens a lehető leghatékonyabb kezelést kapja, ráadásul a lehető legkényelmesebben. Így jó szolgálatot tehetnek a modern technika vívmányai, mint a telediabetológia, az online vércukornapló, illetve a szöveti glükózmonitorozás. Ezek mind nagy segítséget nyújtanak a vércukorszint szabályozásában, a nyomonkövetésben, az diéta alakításában, valamint a szorosabb orvos-beteg kapcsolatban.

Hatékony kötszerek a fekély kezelésében

Amennyiben már kialakult a fekély szükséges lehet - természetesen a cukorháztartás rendezésén túl) a fertőzés megszűntetése antibiotikumos terápiával, valamint kiegészítő, helyileg ható készítményekkel, fertőtlenítő spray-kel, orvosi mézzel. Emellett a betegnek különösen ügyelnie kell a seb tisztán tartására, a megfelelő kötéscserére is.

cukorbetegség okozta fekélyLéteznek továbbá ún. Intelligens kötszerek is, melyek igen hasznos szolgálatot tesznek a fekély kezelésében. Ezek egyrészt hozzájárulnak a fertőzés megszűntetéséhez, a regenerálódáshoz, másrészt nagy nedvszívó képességüknek köszönhetően hatékonyan magukba szívják a kijövő váladékot, így ritkább kötéscseréket tesznek lehetővé.

Dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebkezelője felhívja a figyelmet a mézes sebkezelés létjogosultságára is a fekély terápiájában. Az orvosi méz (manuka) ugyanis kitűnő fertőtlenítő hatással bír, gyorsítja a sebgyógyulást, csökkenti a gyulladást és a váladékozást, megszűnteti a kellemetlen szagokat, a kötéscserét pedig egyszerűbbé, kevésbé fájdalmassá teszi.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

LÖKÉSHULLÁM TERÁPIÁVAL A CUKORBETEGSÉG OKOZTA FEKÉLY ELLEN

TANULMÁNYOK IS BIZONYÍTOTTÁK A MÉZES SEBKEZELÉS DIABÉTESZES FEKÉLYRE GYAKOROLT HATÉKONYSÁGÁT

MIÉRT NEM JAVUL SOKAKNÁL A DIABÉTESZ OKOZTA FEKÉLY?

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Cukorbetegközpont 

+36 70 409 3141

online bejelentkezés cukorbetegközpont

Téma szakértője

Orvos válaszol

mit tegyek,nem gyógyul a lábamon a fekély?

Tisztelt Rudnák Györgyné!

Mindenképpen jelentkezzen be szakorvoshoz - a CukorbetegKözpontban dr. Arnold Dénes Arnold sebész foglalkozik ilyen sebekkel. Látnia kell a sebet az orvosnak, milyen a kiterjedése, mélysége, esetlegesen készült-e röntgen, mert akár érintheti a csontszövetet is a fekély. Doktor Úr tenyésztés is szokott a viziten csinálni, hogy célzottan tudjon adni antibiotikumot (amennyiben szükséges). Fontos azonban azt is tudni, hogy milyen a szénhidrát háztartása, van-e cukorbetegsége, hiszen gyakran annak szövődménye lehet a fekély. Amennyiben ilyen problémáról nem tud úgy a másik oka a fekély kialakulásnak különböző érbetegségek. Érbetegség esetén javasoljuk keressen fel egy angiológust IS, aki megfelelő kezeléssel segít a véráramlás helyreállításában együtt működve a sebésszel, aki közben kezeli a fekéyét a lábán. Angiológusnak javasoljuk a Trombózisközpont orvosát dr. Kósa Évát.

Tisztelettel: Papp Roberta sebkezelő specialsita

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértő

Nagyon kedves volt mindenki, és Doktor Medgyesy úr fantasztikus.

További vélemények

Hírek

Akár életet is menthet, ha a cukorbetegek odafigyelnek erre az értékre

Akár életet is menthet, ha a cukorbetegek odafigyelnek erre az értékre

A folyamatos szöveti glükózmonitor használatának elsősorban a glikémiás kontroll javításában van elévülhetetlen érdeme, ami által jelentősen mérsékelheti többek között a diabétesz szövődményei miatti halálozási kockázatot is. Dr. Para Györgyit, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát kérdeztük egy nemrégiben megjelent amerikai vizsgálatról, amely a szöveti glükózmonitorozás cukorbetegek életkilátásaira gyakorolt hatásait is vizsgálta.

További részletek
Szakmai Nap - A diabetes mellitus korszerű terápiája

Szakmai Nap - A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája címmel rendezi meg januári szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a Cukorbetegközpont. 

További részletek
A trombózis megelőzésében is hatékonynak bizonyult egy diabéteszgyógyszer

A trombózis megelőzésében is hatékonynak bizonyult egy diabéteszgyógyszer

Az elhízás a kardiovaszkuláris megbetegedések fő rizikófaktora, és a cukorbetegek jelentős része is túlsúlyos. A GLP-1-receptor-agonisták csoportjába tartozó egyik korszerű antidiabetikum jótékony hatású a szívbetegségek szempontjából is. Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint protektív hatása lehet a vénás trombózis ellen is. Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistáját kérdeztük a GLP-1 kardiovaszkuláris előnyeiről.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK