Miért nem javul sokaknál a diabétesz okozta fekély?

Miért nem javul sokaknál a diabétesz okozta fekély?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 16:37

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye a lábszárfekély, mely nem csupán esztétikailag nyújt zavaró látványt, de igen fájdalmas is lehet, súlyos esetben akár az érintett végtag amputációjához is vezethet. A betegek gyakran orvostól orvosig járnak problémájukkal, de lényeges változást nem tapasztalnak az állapotukban. A CukorbetegKözpont munkatársai, Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus és dr. Pop Gábor sebész szerint ennek egyik fő oka az, hogy az érintettek nem részesülnek komplex terápiában.

Miért olyan gyakori a lábszárfekély cukorbetegség esetén?

A diabéteszes lábszárfekély közel minden 8. cukorbeteget érint, ezért is olyan fontos minél többet foglalkozni ezzel a témával. Az alsó végtagi amputációk indikációjának jelentős százalékát, a diabétesz talaján kialakult, elhanyagolt, szövődményes lábszárfekélyek adják.

Maga a probléma kiváltó oka a tartósan magas vércukorérték, mely roncsolja az erek falát, ezáltal károsodik a keringés és a szövetek nem jutnak megfelelő mennyiségű oxigénhez. A fekély általában a boka környékén, a lábujjak alatt és a talp elülső részén alakul ki, és nem igazán mutat gyógyulási hajlamot. Kezeletlen esetekben az állapot egyre csak romlik, csak átmeneti gyógyulást mutató, kezelt esetekben is nagy a kiújulás esélye. Ennek oka, hogy az illető vagy legyint a panaszra, vagy pedig nem jut megfelelő kezeléshez.

Kezeletlen esetekben a fekélyes seb könnyen fertőződhet, ami miatt a szöveti károsodás, elhalás egyre mélyebb rétegekbe terjed. Sajnos sokan otthon, házi módszerekkel próbálják kezelni a cukorbetegség okozta fekélyt, pedig minél több időt vár az orvosi segítségre a beteg, annál inkább súlyosbodik az állapot, amit egyre nehezebb lesz a későbbiekben eredményesen kezelni.

Kenegetem, mégsem javul. Miért?

Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbeteg Központ diabetológusa elmondta, hogy a cukorbetegségre gyakran csak azután derül fény, miután az illetőnél már megjelentek a szövődmények (pl. diabéteszes láb, fekély). Pedig a lábszárfekélynél igen nagy hangsúly van a prevención, melynek alapja a vércukorszint normalizálása. Természetesen, ha már kialakult a probléma, akkor is az elsődleges a glükózszint megfelelő beállítása, viszont emellett a betegnek sok mindent kell tennie annak érdekében, hogy megszabaduljon a nem gyógyuló sebtől.

sebkezelés, lábszárfekélySokan sajnos úgy gondolják, hogy a diabetes okozta fekélyt elég csak kenegetni és pár alkalom után már el is „tűnik”. Sok beteg, azok után, hogy egy bizonyos kezelés eredménytelennek bizonyul, feladják a fekély elleni harcot. Bár hosszadalmas, de nem lehetetlen vállalkozás megszabadulni a diabétesz okozta fekélyes sebtől. Ennek kulcs a komplex kezelésben rejlik, és a terápiában a diabetológus mellett még több szakembernek is részt szükséges vennie. Tekintve, hogy maga az állapot is többrétű, így a terápia is több síkon mozog. Hogy a problémát orvosolni lehessen, fontos a cukorháztartás rendezése mellett a fertőzés megszűntetése, a keringés javítása, valamint a sebgyógyulás hajlamának fokozása.

Csakis ezek egyidejű alkalmazása vezet tartós eredményre.

A diabéteszes fekély hatékony, komplex kezelésében résztvevők:

  • maga a páciens
  • érsebész / angiológus
  • diabetológus
  • sebkezelő nővér
  • gyógytornász
  • dietetikus
  • ortopéd szakorvos
  • általános sebész
  • bőrgyógyász

Összefoglalásképp elmondható tehát, hogy a diabéteszes fekély terápiája csapatmunka, így lehet hatékonyan és eredményesen kezelni a problémát.

Amennyiben valaki diabéteszes fekéllyel küzd, kiemelt jelentőséggel bír a seb tisztán tartása, az elhalt szövetek eltávolítása, szükség szerint a fertőzések elleni célzott antibiotikumos kezelés, valamint az olyan hatékony alternatív terápiás módszerek, mint pl. a lökéshullám terápia vagy a mézes sebkezelés. Ezek a módszerek, a nemzetközi kutatások szerint is az élen járnak a fekély gyógyításában. Mindkét eljárás kúraszerű alkalmazása segíti a sebgyógyulást és hozzájárul a mielőbbi regenerációhoz, a keringés fokozásához- mondja dr. Pop Gábor, a Cukorbeteg Központ sebésze.

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Szeretném megkérdezni hogy a véreredményem utalhat-e inzulinrezisztenciára? (Tüneteim izzadékonyság evés közben vagy után magasabb rossz ès összkoleszterin normál vérzsirszint mellett.) 0 perc glukóz: 4,6; 60 perc: 7,5; 120 perc: 6,0 mmol/L. Inzulin: 0 perc: 3,4 ; 60 perc: 30,4; 120 perc: 29,8 mIU/L; HOMA: 0,70. Köszönettel: B. Anna

Kedves Anna !

Leletei nem utalnak sem cukorbetegségre, sem inzulin rezisztenciára. Panaszai miatt javasolom a rendszeres , napi 5 x étkezést, és a rendszeres mozgást. Amennyiben panaszai nem változnak, további vizsgálatok elvégzését javasolom .

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK