Tanulmányok is bizonyították a mézes sebkezelés diabéteszes fekélyre gyakorolt hatékonyságát

Tanulmányok is bizonyították a mézes sebkezelés diabéteszes fekélyre gyakorolt hatékonyságát

Dr. Medgyesy Gábor Módosítva: 2019.12.30 16:24

A cukorbetegség okozta lábszárfekély komoly életminőség romlást eredményezhet, mivel nagyfokú fájdalommal és fertőzésveszéllyel jár. Súlyos esetekben tartós mozgásképtelenséghez vezethet, szélsőséges esetekben a végtag amputációját is szükségessé teheti. Sajnos a már kialakult fekéllyel szemben egy idő után sokan feladják a harcot, hiszen kezelése igen nehézkes, főleg a súlyosabb, hosszabb ideje fennálló formájában. Dr. Pop Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze szerint létezik azonban hatékony terápia, méghozzá a mézes sebkezelés, amivel meglepő eredményeket lehet elérni.

A diabeteses lábszárfekélyek olyan komplex, krónikus sebek, melyek hosszú távon egyrészt igen negatív pszichés hatást gyakorolnak a betegek életére, másrészt a betegségből eredő szövődmények miatt ők jobban ki vannak téve a szívinfarktusnak, a stroke-nak és a korai halálozásnak, mint azok, akiknek kórtörténetében ez a betegség nem szerepel. Terápiájának sikerességét sok esetben hátráltatja a cukorbetegség talaján fellépő szövődmények, mint pl. a neuropátia, valamint az érrendszeri szövődmények Azonban tanulmányok szerint az egyik igen hatásos terápiás módszer a mézes sebkezelés, mellyel igen jó eredményeket lehet elérni a fekély kezelésében.

Méz a diabéteszes fekély kezelésében

mézes sebkezelés, orvosi méz, sebkezelésA mézet már évszázadok óta használják a sebkezelésben, köszönhetően antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságának, így igen népszerű módszer az égési, műtéti, traumás és egyéb sebek gyógyításánál. Az utóbbi időkben azonban az orvostudomány felfigyelt a méz fekélyre gyakorolt hatására is, és több tanulmányban is bizonyították eredményességét. A méz ugyanis felgyorsítja a sebgyógyulást, véd a fertőzésekkel szemben, csökkenti a gyulladást, az ödémát, és vízelvonó tulajdonsága miatt segíti a felső, elhalt szövetek leválását.

Bizonyító tanulmányok

Egy Szaúd-Arábiában végzett, 15 hónapot átölelő tanulmányban 172, súlyos diabeteses fekéllyel küzdő beteget vizsgáltak és azt a következtetést vonták le, hogy a mézes sebkezelés hatására csökkent az amputációk száma és jelentősen javult a sebgyógyulás is.  A terápia jótékony hatását más közel-keleti tanulmány is megerősítette, ahol a páciensek állapotát 4 héten keresztül követték nyomon és a betegek már 3 hét után nagyfokú javulásról és fájdalomcsökkenésről számoltak be.

A mézes sebkezelés pozitív hatásairól írt a Journal of the German Society of Dermatology is. Egyik korábbi tanulmányában ugyanis több sebkezelési módszert hasonlítottak össze és azt találták, hogy a manuka nevű méz volt az egyetlen olyan természetes szer, ami hatékonyabb volt, mint a hagyományos orvosi módszerek.

Orvosi méz szükséges

Természetesen nagy lehet a kísértés, hogy a fekélyben szenvedő beteg a boltokban található mézet alkalmazza, ám azzal nem érhető el ugyanaz a hatás, mint a gyógyászatban használt orvosi mézzel. Ez utóbbi ugyanis speciális sterilizálási folyamatokon esik keresztül, még mielőtt a sebet kezelnék vele. Ráadásul a mézes kötés előtt szakszerűen ki kell tisztítani a fekélyt és csak utána szabad felvinni az adott területre és ráhelyezni a kötést- mondja dr. Pop Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze. A szakember hozzátette, hogy érdemes tudni – hasonlóan a többi terápiához- a maximális és tartós eredmény érdekében a mézes sebkezelést kúraszerűen szükséges alkalmazni. Hogy pontosan hány alkalomra van szükség, az a fekély súlyosságától függ.

További híreink>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

mit tegyek,nem gyógyul a lábamon a fekély?

Tisztelt Rudnák Györgyné!

Mindenképpen jelentkezzen be szakorvoshoz - a CukorbetegKözpontban dr. Arnold Dénes Arnold sebész foglalkozik ilyen sebekkel. Látnia kell a sebet az orvosnak, milyen a kiterjedése, mélysége, esetlegesen készült-e röntgen, mert akár érintheti a csontszövetet is a fekély. Doktor Úr tenyésztés is szokott a viziten csinálni, hogy célzottan tudjon adni antibiotikumot (amennyiben szükséges). Fontos azonban azt is tudni, hogy milyen a szénhidrát háztartása, van-e cukorbetegsége, hiszen gyakran annak szövődménye lehet a fekély. Amennyiben ilyen problémáról nem tud úgy a másik oka a fekély kialakulásnak különböző érbetegségek. Érbetegség esetén javasoljuk keressen fel egy angiológust IS, aki megfelelő kezeléssel segít a véráramlás helyreállításában együtt működve a sebésszel, aki közben kezeli a fekéyét a lábán. Angiológusnak javasoljuk a Trombózisközpont orvosát dr. Kósa Évát.

Tisztelettel: Papp Roberta sebkezelő specialsita

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Precíz

A doktor úr rendkívül szimpatikus volt, mindent elmagyarázott és ellátott rengeteg hasznos tanácsal. Nagyon köszönöm!

További vélemények

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK