Tanulmányok is bizonyították a mézes sebkezelés diabéteszes fekélyre gyakorolt hatékonyságát

Tanulmányok is bizonyították a mézes sebkezelés diabéteszes fekélyre gyakorolt hatékonyságát

Dr. Medgyesy Gábor Módosítva: 2019.12.30 16:24

A cukorbetegség okozta lábszárfekély komoly életminőség romlást eredményezhet, mivel nagyfokú fájdalommal és fertőzésveszéllyel jár. Súlyos esetekben tartós mozgásképtelenséghez vezethet, szélsőséges esetekben a végtag amputációját is szükségessé teheti. Sajnos a már kialakult fekéllyel szemben egy idő után sokan feladják a harcot, hiszen kezelése igen nehézkes, főleg a súlyosabb, hosszabb ideje fennálló formájában. Dr. Pop Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze szerint létezik azonban hatékony terápia, méghozzá a mézes sebkezelés, amivel meglepő eredményeket lehet elérni.

A diabeteses lábszárfekélyek olyan komplex, krónikus sebek, melyek hosszú távon egyrészt igen negatív pszichés hatást gyakorolnak a betegek életére, másrészt a betegségből eredő szövődmények miatt ők jobban ki vannak téve a szívinfarktusnak, a stroke-nak és a korai halálozásnak, mint azok, akiknek kórtörténetében ez a betegség nem szerepel. Terápiájának sikerességét sok esetben hátráltatja a cukorbetegség talaján fellépő szövődmények, mint pl. a neuropátia, valamint az érrendszeri szövődmények Azonban tanulmányok szerint az egyik igen hatásos terápiás módszer a mézes sebkezelés, mellyel igen jó eredményeket lehet elérni a fekély kezelésében.

Méz a diabéteszes fekély kezelésében

mézes sebkezelés, orvosi méz, sebkezelésA mézet már évszázadok óta használják a sebkezelésben, köszönhetően antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságának, így igen népszerű módszer az égési, műtéti, traumás és egyéb sebek gyógyításánál. Az utóbbi időkben azonban az orvostudomány felfigyelt a méz fekélyre gyakorolt hatására is, és több tanulmányban is bizonyították eredményességét. A méz ugyanis felgyorsítja a sebgyógyulást, véd a fertőzésekkel szemben, csökkenti a gyulladást, az ödémát, és vízelvonó tulajdonsága miatt segíti a felső, elhalt szövetek leválását.

Bizonyító tanulmányok

Egy Szaúd-Arábiában végzett, 15 hónapot átölelő tanulmányban 172, súlyos diabeteses fekéllyel küzdő beteget vizsgáltak és azt a következtetést vonták le, hogy a mézes sebkezelés hatására csökkent az amputációk száma és jelentősen javult a sebgyógyulás is.  A terápia jótékony hatását más közel-keleti tanulmány is megerősítette, ahol a páciensek állapotát 4 héten keresztül követték nyomon és a betegek már 3 hét után nagyfokú javulásról és fájdalomcsökkenésről számoltak be.

A mézes sebkezelés pozitív hatásairól írt a Journal of the German Society of Dermatology is. Egyik korábbi tanulmányában ugyanis több sebkezelési módszert hasonlítottak össze és azt találták, hogy a manuka nevű méz volt az egyetlen olyan természetes szer, ami hatékonyabb volt, mint a hagyományos orvosi módszerek.

Orvosi méz szükséges

Természetesen nagy lehet a kísértés, hogy a fekélyben szenvedő beteg a boltokban található mézet alkalmazza, ám azzal nem érhető el ugyanaz a hatás, mint a gyógyászatban használt orvosi mézzel. Ez utóbbi ugyanis speciális sterilizálási folyamatokon esik keresztül, még mielőtt a sebet kezelnék vele. Ráadásul a mézes kötés előtt szakszerűen ki kell tisztítani a fekélyt és csak utána szabad felvinni az adott területre és ráhelyezni a kötést- mondja dr. Pop Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze. A szakember hozzátette, hogy érdemes tudni – hasonlóan a többi terápiához- a maximális és tartós eredmény érdekében a mézes sebkezelést kúraszerűen szükséges alkalmazni. Hogy pontosan hány alkalomra van szükség, az a fekély súlyosságától függ.

További híreink>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Cím!
Édesanyám 86 éves, a bal lábszár alsó részén (bokától - térdig) nagyobb kiterjedésű fekélyes sebek vannak és 2 éve nem gyógyulnak meg. Két évvel ezelőtt csípte meg bokában feltételezhetően egy pók a temetőben. Édesanyám vérképe jó, nem cukorbeteg. Bőrgyógyász szerint bőr alatti fertőzés, szívató tapaszokkal, kenőcsökkel kötéssel kezeljük. A sebek egyre nagyobbak lesznek.

Tisztelt Tóth Judit !

Vénás pangás esetleg érszűkület miatt is előfordulhatnak ilyen panaszok.
Érsebészeti konzultáció és Doppler vizsgálatot ajánlok Édesanyjának.

Üdvözlettel:
Dr. Arnold Dénes Arnold

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Pozitív

Nagyon tetszett, hogy mindenki pozitív és jókedvű volt. Időpontra fogadtak, érthetően fogalmazott az orvos, nem sürgettek, nem "túl lenni" akartak rajtam. Időt szánnak a betegre, odafigyelnek a kérdésekre.

További vélemények

Hírek

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

A lakosság igen jelentős hányadát érintő metabolikus szindróma nagy mértékben fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája ad összefoglalót a cukorbetegségben kialakuló súlyos szövődményekről.

További részletek
Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK