
Somogyi hatás, hajnali jelenség - cukorbetegként nem árt ismerni
A cukorbetegség igen összetett állapot, és előfordulhat, hogy a vércukorszint beállítása olykor nehézségekbe ütközik. Néha a glükóz szint csökkenése, néha annak emelkedése léphet fel. Inzulin kezelés esetén fontos tisztában lenni az ún. hajnali jelenséggel, valamint a Somogyi-effektussal, ugyanis ezek is állhatnak a reggeli magas vércukorszint hátterében. Hogy pontosan mit takarnak ezek az állapotok, illetve mi a különbség a kettő között, azt Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa magyarázta el.
Vércukor esés és emelkedés
A cukorbetegség kezelésére alkalmazott minden gyógyszer mely, a vér inzulin tartalmát az aktuális vércukorszinttől függetlenül emeli, hipoglikémiát okozhat.
Ha az inzulinnal kezelt cukorbetegek körében az inzulin és az elfogyasztott szénhidrát mennyiségének aránya és a fizikai aktivitás nincs egyensúlyban, (keveset eszik, vagy a kívántnál nagyobb dózisú inzulint alkalmaz, vagy többet mozog), akkor a vércukor kóros mértékben csökken, hipoglikémia lép fel.
Az inzulin kezelés során jelentkező vércukor esés a választott kezelési módszer felépítésével, az alkalmazott inzulin készítmények fajtáival mutat összefüggést.
Vércukor emelkedés a kora reggeli órákban egy hormonális válasz, ami mind a hajnali jelenség mind a Somogyi effektus esetén létrejön. Annak érdekében, hogy a két problémát el lehessen különíteni egymástól, szükséges az éjszakai vércukormérés, hiszen a hipoglikémiás szakasz csak a Somogyi-hatás esetén jelentkezik- mondja Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Hajnali jelenség és Somogyi-effektus
Hajnali jelenségről akkor beszélünk, ha az éhomi vércukorszint reggel 5:30 és 7:30 közötti időben a lefekvéskor mért -elfogadható tartományban levő- vércukor értékhez képest 2,0 mmol/l-rel emelkedik, méghozzá megelőző éjszakai hipoglikémia nélkül. A diagnózis felállításához szükséges az éjszakai vércukormérés 22, 03 és 06 órakor.
A hajnali jelenség a szervezet természetes reakciója a hormonok (kortizol, növekedési hormon és katekolamin) hatására, amelyek a reggel közeledtével szabadulnak fel. Ezek a hormonok váltják ki a glükóz felszabadulását a májból. Ennek következtében hajnalban a vércukorszint meredeken emelkedik.
Hajnali jelenség esetén az inzulinbevitel precíz növelése, vagy más típusú bázis inzulin választása hozhat javulást.
Somogyi effektus az ismert, vagy felismeretlenül maradó hipoglikémiát néhány órán (ill. 12-36 órán) belül követő vércukor emelkedés. Kiváltásában a kontrainzuláris hormonszint ( glucagon, epinephrin) emelkedése,a máj glukóz kibocsájtásának következményes fokozódása, valamint a hipoglikémia korrekcióra alkalmazott szénhidrát bevitel szükségesnél nagyobb mértéke játszik szerepet. A következményes vércukor emelkedés megelőzése csakis a kiváltásában szerepet játszó vércukor esés felismerésével, kiküszöbölésével és okának tisztázásával lehetséges. A teendőket a kiváltó ok határozza meg: étkezési rend, a fizikai aktivitás összehangolása
Más kezelés szükséges!
Mivel a két állapot két különböző (sőt, ellentétes) terápiás módszert kíván, ezért nagyon fontos az elkülönítésük. Ezt csak az éjszakai vércukorméréssel lehet megoldani (szöveti cukormonitorozó eszköz használatát is indokolhatja) Amennyiben a magas vércukorszintet alacsony előzi meg, akkor Somogyi-effektussal állunk szemben, melyet kevesebb esti inzulin adásával oldhatunk meg. Hajnali jelenség esetén, mivel nincs megelőző hipoglikaemia, így azt több inzulin adásával lehet kiküszöbölni- természetesen szakorvossal történt konzultáció alapján.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Reggelente magas vércukorszintet tapasztal? Jelentkezzen be hozzánk!
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
30 éves nő vagyok!
Étkezésekhez köthető rosszullétek miatt végeztettem terheléses vizsgálatot.(szapora pulzus, szédülés, stb...)
Egyébként rendszeresen sportolok, de hozzá kell tennem hogy évek óta max 150-160 gramm(edzésnapokon, egyébként valamennyivel kevesebb) CH-bevitelen vagyok.
Eredményeim:
Glükóz:
éhgyomri:4,8
30perces:3,8
60 perces:4,3
120 perces:4,6
Inzulin:
éhgyomri:4,3
30 perces:9,0
60 perces:23,7
120 perces:20,0
Érdemes még valamerre mennem ezekkel az eredményekkel vagy utalhat IR-re?(eddig nem igazán foglalkoztak velem, szerintük valami felszívódási zavarom lehet, laktóz és gluténérzékenységet néztek(kifújásos, vér és tükrözés)Mindkettő negatív lett, pedig tejtermékeket nem tudok fogyasztani egyébként az első terhességem óta.
Előre is köszönöm.
Eredményei nem utalnak sem diabetesre sem inzulin rezisztenciára. Javasolom a napi 5 x étkezést kb három óránként. Figyelje meg hogy milyen ételek fogyasztása okoz panaszt, és mikor jelentkeznek a rosszullétei.
Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász- diabetológus
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
minden szempontból nagyon jó volt
További véleményekA megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.