Terhességi cukorbetegség- ezek a figyelmeztető jelek

Terhességi cukorbetegség- ezek a figyelmeztető jelek

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.12.12

A terhességi cukorbetegség a babára és a kismamára nézve is veszélyes állapot lehet, így mindenképp kezelést igényel. Szerencsére a betegség legtöbbször jól kezelhető, ezért is szükséges annak mielőbbi felismerése. A várandósság során ezért minimum egyszer (24-28. hét között) kötelező jelleggel szűrik a terheseket cukorbetegségre. Ám, ha az alábbi tüneteket tapasztalja babavárás bámely időszakában, mindenképp ellenőriztesse vércukor értékeit, hogy elkerülhesse az esetleges szövődményeket, a terhességi komplikációkat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa ezeket a panaszokat ismerteti.
 

A terhességi diabétesz sajnos nem ritka jelenség, melyért genetikai tényezők, hormonális változások és a nem megfelelő életmód okolható. Nagyon fontos az állapot felismerése és megfelelő terápiája, mert kezeletlenül olyan szövődményeket okozhat, mint a nagy születési súly, méhlepény elégtelenség, koraszülés, toxémia, illetve a nagyobb fertőzés-veszély.

 

A terhességi cukorbetegségnek sok esetben nincsenek tünetei, ezért kötelező a terhesek szűrése a terhesgondozás során (általában 1-szer, fokozott rizikó esetén 2-szer). Természetesen, ha panaszokat tapasztal, mielőbb vércukor ellenőrzés szükséges!

 

Fáradtság

A terhesség egyik tünete - főleg az első trimeszterben- a nagyfokú fáradtság. Ám, ha ez nem múlik, akkor érdemes terhességi diabetesre is gyanakodni, hiszen a szervezet energiáját a glükóz biztosítja. Azonban ha a bet6egség miatt nem tud beépülni a sejtekbe, akkor nincs üzemanyag.

 

Gyakoribb vizelési inger

terhességi cukorbetegség jelei - CukorbetegközpontEz is egy csalóka tünet, hiszen ezt is okozhatja maga a terhesség (a hormonális változások és a növekvő magzat húgyhólyagra gyakorolt nyomása miatt), valamint terhességi cukorbetegség is. A magas vércukorszint miatt fokozott szomjúság jelentkezik, és a sok folyadék ivás hatására gyakoribb vizelési inger lép fel.

 

Szájszárazság

A cukorbetegre jellemző a dehidratált állapot, ami a bőrükön, ajkukon is meglátszik. Bőrük száraz, húzódik, viszket, valamint gyakran száraz, cserepes az ajkuk. A megoldás csakis a több folyadékfogyasztás.

 

Keton a vizeletben

Ez bár nem egy konkrét panasz, ám ha otthoni vagy védőnői vizeletvizsgálat során megállapítja, hogy túl nagy mennyiségben vannak jelen ketonok a vizeletében (aceton is egy keton!), az terhességi cukorbetegséget jelezhet. A ketononok olyan anyagok, melyek energiát tudnak szolgáltatni a zsírok lebontásával, így egyfajta alternatív üzemanyagként működnek, ha a sejtek nem képesek inzulin hiányában hasznosítani a glükózt- ezért gyakran cukorbetegségre utalhat megemelkedett szintje.

 

Életmódváltás vagy inzulin

Amennyiben valakinél igazolódik a terhességi cukorbetegség, úgy meg kell kezdeni mielőbb a személyre szabott terápiát. Enyhébb esetben elegendő lehet a megfelelő életmód követése: ekkor érdemes dietetikust felkeresni, aki meghatározza a beteg számára legoptimálisabb étrendet, elmagyarázza a cukorbeteg diéta lényegét, mikre kell odafigyelni. Emellett fontos, hogy a kismama rendszeresen mozogjon, mivel az is komoly vércukorszint csökkentő hatással bír. Amennyivel nem érhető el, a kívánt vércukorszint, az orvos  inzulinterápiát ír elő- mondja Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

 

A terhességi diabétesz az esetek többségében a szüléssel elmúlik, ám fontos tudnia az érintettnek, hogy az élete folyamán már fokozott kockázatúnak számít a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása szempontjából. Ezért fontos a szülés után 6-10 héttel vércukor terhelés elvégzése, hogy megszűnt-e a szénhidrát anyagcserezavar.

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Gyermekkori diabetesem 14 éve fenn àll. Sajnos a nagyon hanyag fiatalkori cukorbetegséget mostanàban kezdem kiszenvedni. Az életembe nagyon erősen szerepet játszik a sport lassan 1 éve, elég intenzíven. Szemfenékvizsgàlat soràn kiderült a napokban, hogy elkezdődött némi szövődmény! Az intenzív sportolàst semmi esetre sem szeretném abbahagyni, viszont nem talàlom az arany középutat a diabétesz és a sport között. Àtlagban 5-9 közöttiek az értékeim. Sport utàn viszont van, hogy 22-es értékeket is mérek,melyek megijesztenek. Reggelre pedig 2-4 közöttiek az értékek. A módszer amivel próbàlkoztam, hogy sportolàs előtt 2-3 óràval étkeztem és inzulint is adtam, hogy ne sport közben érje el a csúcshatàst az inzulin. Eleinte úgy tűnt bevàlik a módszer, de ismét elkezdődött a 20-asok hada... Tanàcsot szeretnék kérni esetlegesen kihez tudnék fordulni ezzel a problémàval.

Köszönettel
Andrea

Kedves Andrea !



Csak általánosságban tudok válaszolni a kérdéseire. mivel nem tudom, hogy ilyen és mennyi inzulint ad. A sportolás milyen időszakban történik. A magas vércukor értékeinek hátterében a sportolás alatti rejtett hypoglykaemia játszhat szerepet. Amennyiben este sportol, ennek a hatása elhúzódik éjszakára is és ez okozhatja az éjszakai alacsony vércukor értékei. Küldök egy sport és étkezés közötti összefüggést és a javasolt étkezéseket.

Mozgás időtartama vércukorszint Étkezés szénhidráttartalma

25-30 perc 4,5 alatt 15 g cukortartalmú folyadék, gyümölcslé

4,5-8,3 15 g gyümölcs vagy 12 g müzliszelet

8,3 felett semmi

30-120 perc 4,5 alatt 15 -20 g mozgás előtt és 15 -20 mozgás közben (folyadék+szendvics)

4,5-8,3 15 g mozgás előtt és 15+20 g mozgás közben folyadék+szendvics )

8,3 felett 15 g mozgás előtt (szendvics )

120 percnél több 4,5 alatt 4-5 dl gyümölcslé+szendvics

4,5-8,3 30 g- nál kevesebb (gyümölcs+szendvics)

8,3 felett 30 g -nál kevesebb (szendvics)

Tanácsom az hogy vegye fel a kapcsolatot Dvorák Márton mozgásterapeutával, aki mozgás és a cukorbetegség tekintetében hasznos tanácsokat tud adni. Bejelentkezés: 0670 4093120 telefonszámon

Üdvözlettel. dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász - diabetológus

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Nem csak a túlsúllyal rendelkező és 40 feletti kismamák szembesülhetnek a terhességi diabétesszel, de akár azok is, akik korábban 4,5 kilónál nehezebb babának adtak életet. Ezen túl is ismert még néhány rizikófaktor, amelyeket fontos ismerni - ezekre hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája.

 

További részletek
10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is, ezért prof. dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája most mutat 10+1 jelet, ami akár diabéteszre is figyelmeztethet!

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok