Neuropátia- a cukorbetegek csaknem felét érinti! Ön is közéjük tartozik?

Neuropátia- a cukorbetegek csaknem felét érinti! Ön is közéjük tartozik?

Dr. Borus Hajnal Módosítva: 2023.01.04 16:09

A cukorbetegség köztudottan számtalan veszélyes szövődményt is generálhat. Éppen ezért fontos a betegség mielőbbi diagnosztizálása szűrésekkel, a személyre szabott terápia megkezdése, valamint a nyomon követés. Sajnos előfordulhat, hogy vagy azért, mert az illető nem tud az állapotáról, vagy azért, mert nem megfelelő a kezelés, különböző szövődmények lépnek fel. Dr. Borus Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa a diabetes okozta neuropátia tüneteire és veszélyeire hívja fel a figyelmet, mely a betegek csaknem felét érintheti.

Neuropátia- az idegek károsodása

A diabéteszes neuropátia olyan idegkárosodás, amely cukorbetegségben szenvedőknél fordulhat elő. A tartósan magas vércukorszint idővel - vagy a közvetlenül vagy a kiserek károsodásának következményében - károsítja az idegeket. Cukorbetegség esetén bármikor kialakulhat a probléma, sőt, néha a neuropátia lehet a cukorbetegség első jele (sajnos gyakran szövődmények hívják fel a diabeteszre a figyelmet). A jellemzőbb azonban, hogy a jelentősebb idegproblémák a cukorbetegség diagnózisát követő első 10 évben jelentkeznek. A neuropátia kialakulásának kockázata annál nagyobb, minél hosszabb ideig marad kezeletlen (vagy rosszul kezelt) a cukorbetegség.

 

Több fajátja van a neuropátiának, és a különböző típusú idegkárosodások különböző tüneteket okoznak. A panaszok a lábak fájdalmától és zsibbadásától a belső szervek, például a szív és a húgyhólyag funkcióival kapcsolatos problémákig is terjedhetnek. Vannak, akik csupán enyhe tüneteket tapasztalnak, de mások számára a diabéteszes neuropátia meglehetősen fájdalmas és a mindennapi életet befolyásoló tényező lehet.

 

A diabéteszes neuropátia súlyos cukorbetegség szövődmény, amely a cukorbetegek 50% -át érintheti, ám a megfelelő, idejében történő kezelés megakadályozhatja kialakulását, vagy lassíthatja annak romlását.

 

A diabéteszes neuropátia típusai

A diabeteszes neuropátiákat többféleképpen csoportosíthatjuk. Egy lehetséges felosztás a következő:

 

Perifériás neuropátia (szenzoros vagy motoros neuropátia)

Ez a fajta neuropátia a diabéteszes neuropátia leggyakoribb típusa- ekkor a központi idegrendszeren kívüli idegek károsodnak. Szűkebb értelemben a végtagok idegeinek károsodását jelenti. Negatív hatással van a kezekben, lábakban lévő idegekre. Általában az alsó végtagokon kezdődik a probléma és éjszaka erősebben jelentkezhet. Panaszok:

  • cukorbetegség okozta neuropátia - CukorbetegközpontCsökkent képesség a fájdalom vagy a hőmérsékletváltozások érzékelésére
  • Zsibbadás, bizsergő vagy égő érzés a végtagokban
  • Izomgyengeség
  • Éles fájdalmak vagy görcsök a végtagokban
  • Fokozott érzékenység az érintésre - néhány ember számára még az ágynemű súlya is fájdalmas lehet
  • Súlyos lábproblémák, például fekélyek, fertőzések, valamint csont- és ízületi fájdalom

 

Autonóm neuropátia

Az autonóm idegrendszer szabályozza a vérnyomást, szívfrekvenciát, izzadást, a húgyhólyag -, a gyomor -, a belek -, a nemi szervek -, a szem működését. A cukorbetegség ezen területek bármelyikén befolyásolhatja az idegeket, ami a következőket okozhatja:

  • Húgyhólyag- vagy bélproblémák
  • Lassú gyomorürítés- ez hányingert, hányást és étvágytalanságot okoz
  • nyelési nehézségek
  • verejtékmirigye kóros működése
  • Szemfájdalom, látászavar, szemhéjak megereszkedése
  • Szexuális diszfunkció (pl. hüvelyszárazság vagy merevedési zavar)

 

Proximális neuropátia

Ez a fajta neuropátia a comb, a csípő, a fenék vagy a lábak idegeit károsítja. A tünetek általában a test egyik oldalán vannak, de átterjedhetnek a másik oldalra.

  • Súlyos fájdalom a csípőben, a combban vagy a fenékben
  • Gyenge és zsugorodó combizmok
  • Az ülő helyzetből való felállás nehézsége

 

Fokális neuropátia

A károsodás a fej, a törzs vagy a comb területén lép fel

  • Fókuszálási nehézség vagy kettős látás
  • Fájdalom a szem mögött
  • Bénulás az arc egyik oldalán (Bell bénulása)
  • Izomgyengeség fej/törzs/láb területén
  • Mellkas/hasfal/medence fájdalma

 

Legjobb kezelés a vércukorszint stabilizálás

A neuropátia esetében is elmondható, hogy a legjobb gyógyítás a prevenció, amit a megfelelő életmóddal érhetünk el - hívja fel a figyelmet dr. Borús Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa. Ha azonban már kialakult a probléma, akkor is elsődleges a vércukorszint optimalizálása, valamint a fájdalom csillapítása, esetleg fizikoterápia. Fontos továbbá a lábak mindennapos átnézése sérülések után kutatva, hiszen diabetes esetén egy kis sebből is nagy gond (akár fekély) lehet.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Úr!
Pcos-t diagnosztizáltak nálam és a nőgyógyász tanacsára elvegéztettem egy inzulin rezisztencia vizsgálatot, amelynek az eredménye a következő:
Éhgyomori glükóz:4,7
60 perces glükóz:5,7
120 perces glükóz:5,4
Inzulin 0 perc: 9,1
Inzulin 60 perc: 34,9
Inzulin 120: 52
Homa-IR: 1,9
Fenáll-e inzulinrezisztencia gyanúja? Ha igen, milyen szakorvost érdemes felkeresnem?
Köszönettel:
Szilvia

Kedves Szilvia!
A terheléses vizsgálat, inzulin szintjei sajnos utalhatnak inzulin rezisztenciára.
Érdemes lenne ezzel foglalkozó endokrinológust vagy diabetológust felkeresni.
Szeretettel látjuk szakrendelésünkön.

Üdvözlettel:

Dr. Borus Hajnal
diabetológus,belgyógyász
Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Széleskörű tájékoztatás

A konzultáció hossza megfelelő volt ahhoz hogy a lényegi problémákról beszélni tudjunk. Széleskörű tájékoztatást kaptam az állapotomról és a további teendőkről. Pozitívan távoztam.

További vélemények

Hírek

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek
Mi a teendő, ha a szöveti cukor monitorozó eszköz nem megfelelően működik?

Mi a teendő, ha a szöveti cukor monitorozó eszköz nem megfelelően működik?

A szöveti cukor monitorozás (CGM) egy olyan modern segítség a cukorbetegeknek, sőt akár az inzulinrezisztenseknek is, amely láthatóvá teszi a vércukorszint alakulását, az életmód és az esetleges kezelés hatásait, adott esetben figyelmeztethet arra is, hogy sürgős beavatkozásra van szükség. Előfordulhatnak azonban olyan jelek, amelyekből arra lehet következtetni, hogy a CGM szenzor nem megfelelően működik. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista elmondta, mi a teendő a legjellemzőbb helyzetekben.

További részletek
Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK