Mikor forduljon orvoshoz egy sebbel cukorbetegség esetén?

Mikor forduljon orvoshoz egy sebbel cukorbetegség esetén?

Dr. Markotics Attila Módosítva: 2023.10.03

A cukorbetegség okozta fekély igen gyakori oka a lábamputációknak. Sajnos a magas vércukorszint hajlamosít a problémára. Ha sebet észlel magán, tegye meg a szükséges lépéseket és a gyógyulásig kísérje figyelemmel, ugyanis könnyen komolyabb problémák származhatnak belőle. Dr. Markotics Attilától, a Cukorbetegközpont traumatológusától, rehabilitációs szakorvosától megkérdeztük, mikor érdemes orvoshoz fordulni sebek esetén.

Online Bejelentkezés

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet

Naponta ellenőrizze lábát

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye az ún. diabeteszes láb szindróma. Ez a perifériás neuropátia - aminek során az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek károsodnak - és diabeteses angiopathia – a verőerek károsodása - talaján alakul ki. Ilyenkor a láb formájának megváltozása mellett azon érzéscsökkenés – beleértve a fájdalomérzetet is - jelentkezhet. Ennek következményeként előfordulhat, hogy úgy keletkeznek sebek, sérülések a lábon, hogy azt az illető nem is veszi észre. Emiatt fontos, hogy a cukorbetegek naponta alaposan vizsgálják meg lábukat és ha sérülést vagy alakváltozást észlelnek, lássák el azt, illetve forduljanak orvoshoz. A sebet, illetve sebeket fertőtlenítsék, kezeljék megfelelően, fordítsanak kellő figyelmet a sebgyógyulásra!

Természetesen nem kell minden apró sérülés és seb esetén orvoshoz rohanni. Ugyanakkor vannak olyan állapotok, amikor már érdemes szakembereket felkeresni. Ugyanis a magas vércukorszint miatt könnyen sebgyógyulási zavar léphet fel. Elhanyagolt esetben mindez alsó végtagi amputációhoz vezethet. Ennek oka, hogy a tartósan magas vércukorszint miatt károsodik a keringés, a szervezet védekező rendszere (fehérvérsejtek védekező funkciója romlik), a mikroorganizmusok könnyen és gyorsan szaporodnak. Mindezek miatt egy kis sebből is nagy gond válhat, ha nem elég körültekintő az illető.

Figyelje sebeit

Fontos, hogy a cukorbetegek gondosan figyelemmel kísérjék sebeiket. Bár a sebek lassabban gyógyulhatnak, figyelmeztető jel, ha több hétig-hónapig (akár évekig) nyitottak, nőnek, váladékoznak vagy korábban fájdalmatlan elváltozások fájdalmassá válnak.

cukorbetegség sebkezelés - CukorbetegközpontFertőzés és annak következtében gyulladás nem alakul ki minden sebben (fekélyben sem). Ezek elkerülése érdekében fontos a seb tisztítása és tiszta kötéssel való lefedése (ezt naponta szükséges megismételni). Ilyenkor még nagy nyári melegben is viseljenek lábbelit a betegek, mivel a mezítláb járás növeli a fertőzés kockázatát! (Egyébként is a legjobb, ha seb nélkül is kerülik a diabétesszel élők a mezítláb járást).

A cukorbetegeknek azonnal orvoshoz kell fordulniuk, ha a sebeik súlyosak, nem gyógyulnak vagy ha fertőzés jeleit észlelik! Amennyiben megtörtént a baj, úgy a seb alapos kitisztítása, az elhalt szövetek sebészi eltávolítása, intelligens kötszerek alkalmazása, antibiotikum-kezelés, a sérült végtag tehermentesítése és hatékonyabb glükózkontroll kombinációja jelentheti a megoldást. Legsúlyosabb (elhanyagolt) esetben amputációra kerülhet sor.

Lehetséges szövődmények

- Ha egy kezeletlen seb elfertőződik, akkor a fertőzés átterjedhet a környező és távolabbi szövetekre.

- Ha fertőzés alakul ki a sebben és nem kezelik, akkor üszkösödés léphet fel. Az üszkösödés az amputációk gyakori oka.

- Amennyiben a fertőzés átterjed a véráramba, úgy szepszis lép fel, ami egy életveszélyes állapot.

Mikor forduljon orvoshoz?

Gyulladás, amely túl sokáig tart, vagy visszatér gyors orvosi ellenőrzést igényel. A mérsékelt gyulladás a gyógyulási folyamat természetes része (a szervezetet ért károsodás felszámolását célozza), ám a seb körüli enyhe bőrpírnak és duzzanatnak rövid idő alatt el kell tűnnie. Ha nem, akkor valami akadályozza a gyógyulást, így szakemberhez kell fordulni! Ha azt tapasztalja, hogy átmenetileg gyógyulni tűnő seb esetén később újra fellépnek gyulladásos jelek, az sebfertőzést vagy más problémát jelez.

 

Orvoshoz kell fordulni, ha fertőzés vagy szövetkárosodás jeleit tapasztalja, ha a seb (illetve a környező szövetek):

- fájdalmas vagy forró tapintású

- váladékozik

- szokatlan színű vagy sötét a széleken

- szaga van

Ha a sebkezelés mellett nem mutatja a gyógyulás jeleit, (ennek következtében hosszasan – 4-6 héten túl - fennáll) krónikus sebnek kell tekinti - mondja Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológusa, rehabilitációs szakorvosa. Ilyenkor egyrészt tisztázni kell, mi áll a háttérben, másrészt nagy valószínűséggel a korábban alkalmazott terápia módosítást igényel - amit esetleg már nem oldható meg otthon alkalmazható módszerekkel.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Medgyesi doktor úr!
Édesanyám miatt írok, aki majdnem 4 hétig volt kórházban. Mélyvénás trombózissal került be a kórházba, de közben lábszárán fekélyes sebek voltak, amelyet szakápolóval kezeltettünk. Antibiotikumos infúziós kezelést és vérhigítót kapott , amit azóta is szúrunk a hasába. Sajnos azt közölték a kórházban hogy amputálni kellene a jobb lábát , melybe édesanyám nem egyezett bele. A kórházba úgy került be hogy már szépen gyógyultak a fekélyes sebek. Sajnos nem tudjuk mi történt a kórházban, de teljes döbbenettel hallgattam amit a kezelő orvosa közölt. (Zárójelentésen ez áll: jobb alsó végtagon körkörös fekély, lábháton nekrózis, lábujjak nedves gangrénája ) Amit még megemlítenék, hogy édesanyám nem cukorbeteg, hanem régóta fennálló vénás keringési rendellenessége van. Nagyon szeretnénk segíteni édesanyámnak, hátha mégis van remény a lába megmentésére. Amennyiben úgy látja a doktor úr hogy érdemes elvinni Őt egy vizsgálatra Önökhöz,akkor mi ezt szívesen megtennénk. Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Várhelyi Éva

Kedves Éva!

Azt javasolnám, hogy a teljes korábbi dokumentációval mihamarabb jöjjön el egy konzultációra, hogy mielőbb orvosoljuk a problémát.

Üdvözlettel:
Dr. Marktoics Attila
Dr. Markotics Attila
Dr. Markotics Attila traumatológus, rehabilitációs szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Lábmentő

Már sok helyen jártam a problémámmal, de sajnos sehol sem tudták a megoldást. Markotics doktor igazi lábmentő, hálás vagyok neki!

További vélemények

Hírek

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek
Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok