
Szoptatás cukorbetegen- ezekre ügyeljen
A kizárólagos anyatejes táplálás a WHO jelenlegi ajánlása szerint a baba 6 hónapos ajánlott, hiszen nem csak az anya-gyermek kapcsolatot erősíti, hanem a gyermek és a szülő egészségéhez is hozzájárul. Mivel maga a szoptatás jelentős energiát von el az anyától, így felmerülhet a kérdés, hogy mi van akkor, ha a kismama cukorbetegséggel küzd? Kell változtatni az addigi terápián? A kérést dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolta meg.
Szoptathat-e a cukorbeteg kismama?
A jelenlegi ajánlások szerint a baba 6 hónapos koráig a kizárólagos anyatejes táplálás a legmegfelelőbb (anyatej hiányában tápszer). A szoptatás mind az anyára, mind a gyermekre nézve számtalan előnyös hatással rendelkezik: az anyánál pl. csökkenti több daganattípus kialakulásának esélyét, segíti a baba immunrendszerének erősödését, valamint hozzájárul a későbbi elhízás, cukorbetegség elkerüléséhez. Szerencsére csupán kevés olyan állapot van, melyek esetén nem lehet szoptatni (ez esetekben sem mindig maga az állapot, hanem az arra szedett gyógyszerek miatt). A cukorbetegséggel küzdők így jogosan kérdezhetik, hogy számukra is megengedett-e a szoptatás?
Jó hír, hogy ennek semmi akadálya, viszont be kell tartani néhány fontos szabályt!
Figyelem! Hipoglikémia veszély!
A szoptatás a cukorbetegekre azért rejt némi veszélyt, mivel megnöveli a hipoglikémia esélyét, ráadásul a táplálkozáson is kell némileg változtatni. Szoptatás hatására ugyanis csökken a vércukorszint, mivel a tevékenység igen energiaigényes. Éppen ezért az inzulin adagjának módosítására van ekkor szükség, hogy el lehessen kerülni az alacsony glükózszintet.
A kismama általában a szokásoshoz képest napi 4-500 Kcal-val nagyobb energia felvételt igényel, ez a szénhidrátbevitel tekintetében is 30-50 gramm többletet jelent. Természetesen ezt a mennyiséget napi öt-hat alkalomra kell elosztani, azaz étkezésenként 5-10g-al több szénhidrátot érdemes fogyasztani a hipoglikémia elkerüléséhez- mondja a diabetológus.
Hogy kinek mennyivel több szénhidrátot és kalóriát kell fogyasztania, azt dietetikus minden esetben személyre szabottan javasolja, hiszen befolyásolja a beteg aktuális állapota, addigi táplálkozása, hipoglikémiára való hajlama, 1-es vagy 2–es típusú cukorbeteg, milyen intenzíven szoptat, milyen kezelésben részesül stb.
A fokozott fizikai igénybevétel szintén elősegíti a hipoglikémiás állapot fellépését, hiszen a baba körüli teendők gyakran komoly fizikai kihívást is jelentenek, így ez szintén hatással van a vércukor szintre- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Teendők szoptatáskor, cukorbetegeknek
Egyeztessen az inzulinadagról diabetológusával
- Egyeztessen diétájáról dietetikusával
- Mérjen gyakrabban vércukor szintet
- Mindig legyen önnél gyorsan felszívódó szénhidrát hipoglikémiai esetére
- Igazítsa inzulin dózisát és étrendjét is ahhoz, ha már kevesebbet vagy már nem szopat
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be a megfelelő terápiáért
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
29 éves nő vagyok, egy éven belül gyermeket tervezünk. Elmentem egy kivizsgálásra, ahol az terheléses vizsgálaton az alábbi eredményt kaptam:
Éhgyomri glükóz: 5,2 mmol/l
60 perces glükóz: 4,4 mmol/l
120 perces glükóz: 2,8 mmol/l
Inzulin: 5,6 mIU/L
Inzulin 60 perc: 30,3 mIU/L
Inzulin 120 perc: 10,9 mIU/L
HOMA Index: 1,29
Azt mondta az orvos, hogy nincs probléma, mégis aggódom, olvastam, hogy a 120 perces glükóz nem jó, ha bemegy az éhgyomri érték alá.
Elég kevés szénhidrátot eszem, cukrot és fehérlisztet egyáltalán nem. Egészséges életmódot folytatok, rendszeresen mozgok.
Ezek az értékek jeleznek valamilyen problémát?
Köszönöm a válaszát.
A küldött eredményei alapján sem cukorbetegség sem inzulin rezisztencia nem áll fenn. A terhelés során arra derült fény, hogy az erős cukor ingerre, erőteljes inzulin válasz jelentkezik. Emiatt fontosnak tartom a rendszeres napi 5 x étkezést, az édes italok és ételek kerülését.
Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász,diabetológus
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Magas fokú szakmai tudás
További véleményekA doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.