Nyár és hipoglikémia- gyakran kéz a kézben jár

Nyár és hipoglikémia- gyakran kéz a kézben jár

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2024.08.07 09:55

A nyári kánikula során sok cukorbeteg tapasztalhat hipoglikémiát, mely igen kellemetlen tünetekkel jár, sőt, ha nem sikerül feljebb tornázni a vércukorszintet, úgy életveszélyes is lehet. Hogy miért csökken le a nagy melegben könnyebben a glükóz mennyisége, miként lehet megelőzni és mit kell tenni, ha mégis bekövetkezik a hipoglikémia, arról dr. Polyák Annamáriát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük. 

Online Bejelentkezés

Dr. Porochnavecz Marietta

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Kánikula és a pára hatása a vércukorszintre 

Nyáron a meleg időjárás és a magasabb páratartalom komoly hatással lehet a cukorbetegekre, mivel ezek mind megnövelik a hipoglikémia (alacsony vércukorszint) fellépését, főleg azoknál, akik inzulinterápián vannak (ám vannak hipoglikémiára hajlamosító antidiabetikum gyógyszerek is). A szervezet anyagcseréje ugyanis kánikulában és párás időben magasabb, ami növeli a hipoglikémia esélyét, mivel ekkor az inzulin felszívódása nő. 

Hipoglikémia: alacsony vércukorszint, amikor 4 mmol/l alá csökken a glükóz mennyisége. 

Amennyiben fellép a probléma, úgy a betegnek minél gyorsabban fel kell tornáznia a vércukorszintjét, így amint megjelentek a tünetek, meg kell tenni a szükséges lépéseket. A baj azonban az, hogy a melegben kissé nehezebb észrevenni az állapotot, hiszen az izzadást, rosszabb közérzetet, szapora szívdobogást a magas hőmérséklet is okozhatja. Éppen ezért, ha nem tudja eldönteni, mi okozza a panaszokat, inkább mérje meg a vércukorszintjét! Az orvosok az egész nyár folyamán ezért gyakoribb ellenőrzést javasolnak, különösen akkor, ha inzulinos vagy ha frissen diagnosztizált a beteg. 

Gyorsabb inzulin felhasználás 

nyár és hipoglikémia

Ahogy már említettük, a magas hőmérséklet és a pára megváltoztathatja a szervezet inzulinfelhasználását, ezért sok esetben az inzulinadagokat nyáron módosítani szükséges! A gyorsabb inzulinfelhasználás miatt a sportolást, a fizikai aktivitást nem szabad a nap legmelegebb időszakában végezni, így ezt lehetőleg reggelre vagy estére időzítse! A hőmérséklet emelkedésével az erek kitágulnak, így felgyorsul az inzulin felszívódása, ami növeli a hipoglikémia fellépésének kockázatát. Ez különösen igaz edzés közben, mivel a mozgás már eleve fokozza a véráramlást- ha ez meleggel is párosul, úgy még nagyobb a hipózás esélye. Fontos, hogy a fizikai aktivitás nem csak a sportolásra vonatkozik, hanem a kerti munkákra is! 

Hipoglikémia alkohol miatt 

Nyáron igen gyakoriak a kerti partik, több a baráti összejövetel. Ezeken gyakran előkerül az alkohol is, melyekkel a cukorbetegeknek óvatosan kell bánniuk, mert könnyen vércukor ingadozást okozhatnak! Vannak alkoholok, melyek megemelik, és vannak, mely csökkentik a vércukorszintet. 

Amennyiben a cukorbetegséggel küzd -főleg, ha azt inzulinnal vagy szulfonilureákkal kezeli – és arra iszik alkoholt, akkor könnyen alacsony vércukorszint alakulhat ki. Ennek oka a máj funkcióiban keresendő: a máj fontos szerepet játszik a vércukorszint szabályozásában azáltal, hogy a nap folyamán folyamatosan felszabadítja a glükózt a vérbe. Ám van egy másik fontos feladata: ez egyben a szervezet méregtelenítő központja is, lebontja a méreganyagokat, így az alkoholt is. Amennyiben a két feladatot egyszerre kéne végeznie, a máj általában úgy dönt, hogy elsősorban  alkohollal foglalkozik a vércukorszint fenntartása helyett. Tehát, amikor alkoholt fogyasztunk, az alkohol gátolhatja a máj azon képességét, hogy glükózt szabadítson fel a vérbe. Ez pedig hipoglikémiához vezethet. Hogy ezt elkerülhesse, fontos, hogy hogy ne üres gyomorra igyon, közben mindenképp falatozzon!  

Érdemes mindemmellett tudni, hogy vannak olyan alkoholtartalmú italok, melyek szénhidrátot tartalmaznak, így bár kezdetben megemelhetik vércukorszintünket, ám később mégis fellép az alacsony vércukorszint. Éppen ezért, érdemes ilyenkor gyakrabban ellenőrzi vércukorszintet- tanácsolja dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa. 

Mit tegyen, ha mégis fellép a hipoglikémia? 

  • Fogyasszon gyorsan felszívódó szénhidrátot 

  • Igyon gyümölcslevet/tejet/üdítőt 

  • Súlyos esetben glucagon injekciót szükséges alkalmazni 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kérdezném,hogy az igen egészséges kb 30 dkg szőlő fogyasztása egy kemény edzés utá 13-ra is felviszi a vércukromat, ami rövid időn belül visszamegy 5-re.
Lemondjak róla.Ez a magasra ugrás egészségtelen?Köszönöm válaszát.

Kedves László!

Ahhoz hogy korrekt választ tudjak adni, szükségem van arra hogy tudjam, hogy cukorbeteg-e, milyen kezelést kap, mennyi ideig tart az edzés-

Amennyiben ezekre is kapok választ, tudok tanácsot adni ,vagy várom viziten szeretettel,ahol van idő átbeszélni mindent.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK