Hasznos tanácsok inzulint használóknak

Hasznos tanácsok inzulint használóknak

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2023.06.12 08:49

Az inzulin alkalmazása igen fontos mozzanat a cukorbetegség terápiájában. 1-es típus esetén elkerülhetetlen az adása, 2-es típus esetén pedig a páciens állapota, az életmódterápiára és a gyógyszerre adott reakciója határozza meg, szükséges-e inzulin injekció vagy sem. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa hasznos tanácsokkal szolgált az inzulinos betegeknek.

Az inzulin injekció beadása

Sokaknál, amint inzulin terápiára állítják őket, az első gondolat az, hogy mégis, hogy fogják maguknak beadni a készítményt, el lehet-e rontani. Ezek teljesen természetes aggodalmak eleinte, így ne féljen ezekről beszélnie az orvosával!

Az inzulin beadásának módja ma már pen-nel történik. Ez lehet olyan hogy a beteg tölti be a tollba a pen inzulint, vagy előre töltött. Fontos, hogy 2-3 naponta cseréle a pen tűt, és minden tűcserénél légtelenítse kell a tollat!

Első lépésként fertőtlenítse le az adott területet, majd légtelenítsen ha kell. Utána két ujjal csípje össze a bőrt, majd szúrja a bőr alá a tűt és adagolja az előzetesen beállított inzulin mennyiséget. Vannak olyan készítmények, melyeket előtte óvatosan össze kell rázni (erre az orvosa/gyógyszerésze fel fogja hívni a figyelmét, de a betegtájékoztatón is közlik).  A beadás történhet a hasba, kihagyva a köldök körül tenyérnyi területet, vagy a comb külső részére. Figyeljen arra, hogy ne ugyanarra a területre szúrjon minden alkalommal, máskülönben azon a helyen felszaporodhat a zsír. Szintén fontos, hogy ugyanolyan típusú inzulint mindig ugyanazon a testrészen használja, mivel különböző testtájakból más-más lehet a felszívódás.

Tárolja megfelelően

Az inzulint hűtőszekrényben szükséges tárolni (2-7 fokon). Fontos, hogy ne fagyjon meg, hiszen akkor elveszti hatását. Használat közben, vagy ha tartalékként magával hordja, akkor szobahőmérsékleten (max. 25 és 30 °C között) tárolandók.

Legyen tisztában az esetleges mellékhatásokkal

Inzulin injekció beadása a CukorbetegközpontbanA leggyakoribb mellékhatása az inzulin kezelésnek az a hipoglikémia, vagyis amikor túl alacsony lesz a vércukorszint. Tünetei a remegés, izzadás, hányinger, rossz közérzet, szédülés. Ilyenkor ellenőrizni kell a vércukor értéket, és ha valóban hipoglikémiáról van szó, akkor minél gyorsabban enni kell (pl. kekszet, szőlőcukrot), vagy súlyosabb esetben  használjon glukagon injekciót. Ennek beadásához fontos a hozzátartozók tájékoztatása

A másik gyakori mellékhatás az ún. lipodisztrófia. Ez a már említett zsírlerakódás, mely gyakran azért jön létre, mert ugyanarra a területre adja be magának hosszú ideig az inzulint a beteg. Ilyenkor ott a zsír felhalmozódik, a bőr dudorossá válik. Erről a területről az inzulin felszívódása is bizonytalan.

Számítson némi súlygyarapodásra

Azok, akik inzulint használnak, eleinte számítsanak némi súlygyarapodásra. Ez legtöbbször nem túl sok, ám mivel a cukorbetegeknek kulcsfontosságú a testsúlyuk, ezért nem szabad hagyni, hogy túl nagy mennyiségű zsírréteg kerüljön fel. Nagyon fontos inzulin  adás  időpontok figyelembevétele mellett a diéta szigorú betartása, valamint a rendszeres testmozgás. Figyeljen sportolás közben is a vércukor értékekre, mert a fokozott mozgás csökkentheti a vércukor szintet, hipoglikémia alakulhat ki. Amennyiben ezeket követi a beteg, úgy nem kell aggódni a túlsúly miatt. Ha ennek ellenére túl sok plusz kiló kúszik fel, beszéljen kezelőorvosával, mivel meglehet, más készítményt fog ajánlani.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!

Több éve már, hogy babát szeretnénk - sajnos eddig sikertelenül -, ezért szerettük volna kideríteni, hogy nem-e inzulinrezisztencia áll a sikertelenség hátterében. A cukorterheléses vizsgálat eredményem az alábbi lett:

Glükóz 0. perc: 4,75 mmol/l
Glükóz 60. perc: 3,43 mmol/l
Glükóz 120.perc: 3,09 mmol/l

Inzulin profil 0. perc: 33,8 pmol/l
Inzulin profil 60. perc: 104,0 pmol/l
Inzulin profil 120. perc: 105,7 pmol/l

Egy évvel ezelőtti értékeim még így néztek ki:

Glükóz 0. perc: 4,8 mmol/l
Glükóz 60. perc: 6,1 mmol/l
Glükóz 120.perc: 3,9 mmol/l

Inzulin profil 0. perc: 3,2 mIU/L
Inzulin profil 60. perc: 47,1 mIU/L
Inzulin profil 120. perc: 23,1 mIU/L

Sajnos a kezelőorvosaim eltérő véleményen vannak, ezért hálás lennék ha megírná a fenti értékek utalhatnak-e inzulinrezisztenciára vagy más betegségre.
Amennyiben igen, melyik érték ami az árulkodó jel?

Vékony testalkatú vagyok, körülbelül fél éve étkezésemből elhagytam a cukrozott és fehér lisztes termékeket illetve egyes tejtermékeket. Ez idő alatt laktózérzékenységet is diagnosztizáltak nálam valamint régóta pajzsmirigy alulműködésre valamint magas prolaktinszintre szedek gyógyszert.
Reggelente különösen is érzem az édesebb ételek hiányát, de néha napközben is azt érzem, hogy leesett a vércukrom, amit sosem tapasztaltam míg cukrozott termékeket is fogyasztottam. Ennek mi lehet az oka? Jelenlegi cukorterheléses eredményem romlott az egy évvel ezelőtti értékeimhez képest?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Kedves Réka !

A jelenlegi vizsgálat inzulin rezisztenciára utal.
Ez magyarázza a vércukor terhelés során észlelt alacsonyabb értékei.
Fontos a rendszeres diéta, a cukor elhagyása, a napi 5xi étkezés, emellett legalább napi 30 perces mozgás.
Tekintettel arra, hogy babát szeretne Mercformin x 500 mg adását javasolnám.
Fontos, hogy rendszeres diabetológiai kontroll alatt álljon.

Üdvözlettel:

Dr. Porochnavecz Marietta
diabetológus - belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK