Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Cukorterheléses eredményem:
ÉGLU 5,52, GLU120:6,9 INS: 59,6 CPEP:2,6

Szeretném kérdezni, hogy ezek az értékek negatívok-e? Mert 15-20 alacsony GI szénhidrát bevitel után másfél órával 10 vagy a feletti cukorértéket mérek, gyors felszívódású esetén, már fél-egy óra múlva 15 körüli az érték.

Köszönöm
Kedves Anikó!

A vércukor terhelés értékei, mind az éhomi, mind a 120 perces normális.

Az inzulin értéke, hogy éhomi vagy 120 perces, ez nem derül ki. A C peptid szint normális. Ezek alapján nem értem, hogy mér ilyen magas értékeket. Nem lehet hogy a vércukormérő elromlott és ezért mért hamis eredményeket? A mérési eredmények közül az éhomi és a főétkezés után másfél órával a fontos.

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Hölgyem/Uram!
Van egy Bátyám, aki cukorbeteg, szívbeteg, most egy hónapja csonkolták a lábát, nem akar gyógyulni a sebe, sajnos sok jóval nem kecsegtetik, néha úgy érzem, meg sem akar gyógyulni, feladta. Pénteken volt katéterezésen, hogy a lábában lévő érszűkületet kitágítsák, meg is találták, de vasárnap estére belilult a csonkolt lábán 2 lábujja. Most infúziózzák, hogy tisztítsák, tágítsák az ereket. Hova kellene bejelentkezni és mennyi időn belül tudnák Őt fogadni?
Köszönettel: Szűcs Katalin
Tisztelt Hölgyem !


Kezdésnek az apuka fekélyével javaslok érsebészeti konzíliumot .
Központunk honlapján tud a részletekről tájékozódni.


Üdvözlettel :

Dr. Arnold Dénes
sebész, fájdalomspecialista
Jó napot!

Augusztusban diagnosztizáltak 1-es típusú cukorbetegséggel. Nagyjából január óta jelentkezik az a problémám, hogy délutánonként, a vércukor szintem szinte minden egyes nap, folyamatosan felszökik. Ebéd utáni méréskor még normális tartományban van, mikor pedig vacsora előtt megmérem, 10 feletti értékeket mérek, nem ritkán 15 körül, de volt már ettől is több. Nagyjából attól függ, ebéd után milyen értéket kaptam. Mikor a délután folyamán megmérem, úgy tapasztalom, ekkor növekszik folyamatosan a vércukorszint.

Láthatólag minden ok nélkül, délután nem fogyasztok semmit, csak vizet iszok, a diétát tartom, de bármit is teszek, ez a helyzet nem változik.

Néhány eredmény az ebéd utáni és vacsora előtti mérésekről:

5.0 - 20.0
4.8-15.1
8.8 - 18.0
3.3-15.2
7.2 - 13.0
8.7 - 13.7

Korábban 15-8-11 Actrapid és este 8 egység Insulatard adagra voltam beállítva. Egy hete átállítottak este 20 Lemevir és 12-6-8 egység Novo Rapidra, de a helyzet most is ugyanaz.

Előre is köszönöm válaszát!
Kedves Tamás !

Valószínű hogy 1-es típusú diabetese miatt sem az Inzulatard, sem a Levemir nem hat elég hosszan. Van ennél már hosszabb hatástartamú inzulin is, amivel jobb eredményeket érhetünk el.

Fontos lenne ilyen típusú tartós inzulinra történő beállítása.

Üdvüzlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Üdvözletem,
16 hetes kismama vagyok. Előző terhességemnél GDM-es lettem. A jelenlegi terhességemnél az elejétől fogva diétázom és rendben vannak a méréseim(de számomra egyértelmű, hogy most is van GDM). A kérdésem az lenne, hogy van e valami szabályozás arra vonatkozólag, hogy a cukorterhelést kötelező-e megcsináltatni? Tudom, hogy az előzmények miatt ráadásul korábbi OGTT javasolt, de én nem szeretnék egyet sem, hiszen úgyis diétázom, az értékeim pedig, ha rosszabbodnának mindenképp orvoshoz fordulnék. Válaszukat köszönöm.
Kedves Nikoletta !

Akinél már terhesség alatt előfordult GDM, az veszélyeztettetnek számít a következőknél is. A Diabetes Társaság protokoll szerint ilyenkor a 12-14. héten kell elvégezni a terhelést. Amennyiben ez normális , akkor a 24-28. hét között. Emellett fontos az ötkontrollos mérés éhomi és valamennyi főétkezés után 1 órával. Nem biztos, hogy nem lesz szüksége a diéta mellett inzulin kezelésre.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Doktornő!

31 éves vagyok, férjemmel babát szeretnénk, el kellett kezdenünk a meddőségi kivizsgálást. Inzulinrezisztencia kizárása miatt 3 pontos vércukor és inzulin vérvételen voltam, az eredmények a következők:
Éhgyomri vércukor 4,8
60 perces 4,7
120 perces 4,5

Éhgyomri inzulin 6,4 mIU/L
60 perces 33,6
120 perces 24,0
Homa index: 1.37

176 cm, 63 kg vagyok, oda szoktam figyelni az étkezésekre, igyekszem egészségen enni. A kérdésem, hogy a terheléses eredményem jónak számít-e? A 60 és 120 perces glükóz alacsonyabb, mint az éhgyomri, ez gondot jelez?

Segítségét előre is köszönöm.


Kedves Melinda !

A küldött laboratóriumi eredményei nem utalnak sem cukorbetegségre sem inzulin rezisztenciára. A terhelés során mért mérsékelten alacsonyabb értékek nem jelentenek problémát.

Üdvözlettel:

dr Porochnavecz Marietta
diabetológus, belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Doktor Nő/Úr!

29 éves nő vagyok, egy éven belül gyermeket tervezünk. Elmentem egy kivizsgálásra, ahol az terheléses vizsgálaton az alábbi eredményt kaptam:
Éhgyomri glükóz: 5,2 mmol/l
60 perces glükóz: 4,4 mmol/l
120 perces glükóz: 2,8 mmol/l

Inzulin: 5,6 mIU/L
Inzulin 60 perc: 30,3 mIU/L
Inzulin 120 perc: 10,9 mIU/L

HOMA Index: 1,29

Azt mondta az orvos, hogy nincs probléma, mégis aggódom, olvastam, hogy a 120 perces glükóz nem jó, ha bemegy az éhgyomri érték alá.
Elég kevés szénhidrátot eszem, cukrot és fehérlisztet egyáltalán nem. Egészséges életmódot folytatok, rendszeresen mozgok.
Ezek az értékek jeleznek valamilyen problémát?

Köszönöm a válaszát.
Kedves Eszter!

A küldött eredményei alapján sem cukorbetegség sem inzulin rezisztencia nem áll fenn. A terhelés során arra derült fény, hogy az erős cukor ingerre, erőteljes inzulin válasz jelentkezik. Emiatt fontosnak tartom a rendszeres napi 5 x étkezést, az édes italok és ételek kerülését.

Üdvözlettel:

dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász,diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Kedves Doktornő!

Sajnos mindezidáig nem kaptam egyértelmű választ egyik orvostól sem, hogy az alábbi eredményeim alapján IR áll-e fent nálam.

Éhgyomori glükóz: 4,7 mmol/l
60 perces glükóz: 4,6 mmol/l
120 perces glükóz: 2,5 mmol/l
Inzulin: 4,53 mIU/l
Inzulin 60': 102,00 mIU/l
Inzulin 120': 49,80 mIU/l

Prolactin szintem folyamatosan magas 325 mIU/l) MR vizsgálaton már voltam, ott nem találtak semmit. Pajzsmirigy vizsgálatom eredménye is tökéletes volt. Erre az fentebbi eredményemre pedig még nem kaptam egyértelmű választ.

Segítségét előre köszönöm!
Viktória
Kedves Viktória !

A panaszait ugyan nem írta le, de ezek az értékek igazolhatnak inzulinrezisztenciát.
Forduljon hozzánk bizalommal !

üdvözlettel :
Dr. Borus Hajnal
diabetológus, belgyógyász
Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus
2019.03.18-án, az égnyomori vércukor 6,6 volt, a cukorterhelés 120 perc után 11,1.
Ez a határérték már cukorbetegség vagy sem. Gyógyszernékül, kezelhető?
Kedves Balogh Jenőné !

Az elküldött eredményei alapján 2-es típusú cukorbetegségre gondolok. Első lépésben diétát és rendszeres napi 30 perces mozgást javasolok. Emellett szükséges lenne időnkénti vércukor kontroll éhomra vagy étkezés után másfél órával. Amennyiben vércukor értékei éhomra 6,0 mmol/l körül, étkezés után 9,0 mmol/l alatt a diétán és mozgáson kívül mást nem igényel. Amennyiben az értékei ettől magasabbak gyógyszeres kezelésre van szükség. Javasolom hogy először keressen fel dietetikust a diéta megbeszélésére.

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Cím!
Érdeklődöm férjem cukorbeteg inzulin injekciós le ütötte a lábszárát és nem akar begyógyulni a seb sebkötözésre Hydrosort lapot kaptunk , de sajnos már két hete ezzel kezeljük 2 naponta kell átkötni vele de nagyon nincs változás, jó e ez a kötszer vagy esetleg mást kellene használni, ezt szíveskedjék már megválaszolni ha lehetséges baleseti sebészeten írták fel.
Olvastam a manuka mézről ez jó lehet?
Várom szíves visszajelzését. Üdvözlettel: Mihály Ferencné
Tisztelt Mihály Ferencné !

A férjének az Őt kezelő szakorvostól kell érdeklődni az általa használt kötszerekről. Az orvosi méznek jó hatása van az általunk használt kötszerekkel. Mi a Medihoney típusú mézet használjuk amivel jó eredményeket érünk el pácienseinknél. Pontos diagnózis felállítása nélkül és fizikális vizsgálat nélkül nem tudunk korrekt válasszal szolgálni.

Forduljon hozzánk bizalommal !

Üdvözlettel :

Dr. Arnold Dénes
sebész, fájdalom specialista
Kérdezném,hogy az igen egészséges kb 30 dkg szőlő fogyasztása egy kemény edzés utá 13-ra is felviszi a vércukromat, ami rövid időn belül visszamegy 5-re.
Lemondjak róla.Ez a magasra ugrás egészségtelen?Köszönöm válaszát.
Kedves László!

Ahhoz hogy korrekt választ tudjak adni, szükségem van arra hogy tudjam, hogy cukorbeteg-e, milyen kezelést kap, mennyi ideig tart az edzés-

Amennyiben ezekre is kapok választ, tudok tanácsot adni ,vagy várom viziten szeretettel,ahol van idő átbeszélni mindent.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK