Van megoldás arra, ha probléma van a házaséletükkel!
Új kutatások szerint a merevedési zavar hátterében is állhat cukorbetegség! Ez pedig egy olyan probléma, ami nagyon sok férfit és párjukat is érinti, akár az egész párkapcsolatot tönkreteheti. Ha fény derül a diabéteszre, kezelésével akár az örömteli házasélet is visszaszerezhető. Dr. Bibok Györgyöt, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusát kérdeztük.
A férfiak esetében nagyobb valószínűséggel lanyhult a szexuális érdeklődés cukorbetegség esetén, illetve szenvedtek merevedési zavartól – ez derült ki a University of Chicago Medical Center kutatói vizsgálataiból (2000, 57 és 85 év közöttieknél figyelve). A kutatás során a cukorbeteg férfiak és nők is nagyobb mértékben számoltak be az orgazmus nehézségéről, mint nem cukorbeteg társaik. Ami meglepő, hogy a diabétesszel élő nők csupán 19 százaléka, míg a férfiak 47 százaléka beszélt szexuális problémáiról orvosának.
Ez állhat a háttérben
Több kutatás foglalkozott már azzal, hogy miként kezelhető a probléma, mi segíthet. A Rio Grande do Sul brazíliai egyetem kutatói (115 cukorbetegséggel kezelt férfi bevonásával) a vizsgálatok során ellenőrizték az érintettek vércukorszintjét, valamint a HbA1c laboratóriumi értéket, és kiderült: a HbA1c szintjének csökkentésével javítható az erekció.
Miért fontos a HbA1c-érték meghatározása?
A hírrel kapcsolatban dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa elmondta: a cukorbetegség kezelésénél fontos a HbA1c-érték egyéni célértékek elérése, amely általában 6 és 7 százalék között van. Ez segíthet a diabétesz által okozott késői szövődmények elkerülésében vagy progressziójának csökkentésében.
A hemoglobin egyik alegységének vércukorszint függő laboratóriumi adata a szénhidrát anyagcseréről nyújt 6-8 hétre visszamenőleg információt. A HbA1c meghatározásához elegendő egy egyszerű vérvétel. Inzulinnal kezelt cukorbetegeknél három havonta, tablettával kezelt betegeknél évente két alkalommal javasolt ennek elvégzése. A vizsgálat eredményének kiértékelését diabetológus szakorvossal javasolt megbeszélni a gondozás keretében.
Komolyan kell venni az ilyen jelzéseket!
A cukorbetegeknél bármely élettani funkció csökkenése vagy megváltozása első jel lehet a diabétesz okozta szövődmény kialakulására. Amennyiben ilyet tapasztal, érdemes felkeresnie kezelőorvosát és részletesen megbeszélni a tüneteket, a vizsgálati, valamint kezelési lehetőségeket. A terápia módosításával javulhat az életminőség, és a cukorbetegség szövődményeinek további kockázata is csökkenhet – tette hozzá dr. Bibok György, aki elmondta azt is: a megelőzésben és a kezelésben is az egészségesekét megközelítő normális anyagcsere helyzet, ami leginkább segíthet a problémán!
Ne aggódjon, a merevedési probléma sokakat érint, szerencsére van megoldás, a háttérben álló cukorbetegség megfelelő kezelésével pedig idővel rendben jöhet a szexuális élete is.
Időpont foglalás
Téma szakértői
Orvos válaszol
Az idén februárban kerültem Orvoshoz tachycardiával, mely egy éve már vissza-vissza térő jelenség volt. Többszöri alkalommal mellkasi görcseim voltak, melyek a szegycsont alsó szakaszán indultak, majd a hátamba, vállaimba, az állkapcsomba sugároztak. Száj, és karzsibbadás kíséretében. A mentőállomáson azt mondták, h ez csak epegörcs. Nem küldtek tovább. Azonban februárban a rosszullét napján az egész testem zsibbadt, és bekékültek az ujjaim. Megkezdődtek a vizsgálatok. Pajzsmirigy rendben, transzglutamináz rendben. Candidára pozitív széklet minta. 4 hónap után negatív teszt. A diéta alatt semmiféle rosszullétet nem tapasztaltam. Amint visszatértem a normál étkezésre pár nap mulva újra jelentkeztek a régi panaszok. Szeptember elsején korházba szállítottak izomgörcsökkel, az egész testem zsibbadt, csőlátás. 3,1 volt a cukrom, a korházban mérték, ami kb 30 perc után történt meg a görcsök msgjelenésétől számítva. Orvos javaslatára cukormérőt vásároltam. Egyik nap újra kezdődött az ismert tünet. Étkezés után másfél órával 9.4 volt a cukrom, 20 perc után 4.2-re esett le. Az ogtt vizsgálat eredménye. Gluc. 0'5.0, 30'10.1, 60'5.6 ,120'4.9, insulin 0' 3.5 mIU/ml, 60'29.7,120'7.8. Kérném a véleményét. a vizsgálat alatt is rettentően rosszul voltam, és jelentkezett a tachycardia, és az izomgörcs is. Szerbiában élek. Merre menjek tovább?
Javaslom keressen fel egy endokrinológus szakorvost a panaszával.
Az OGTT vizsgálat eredménye normál glükóz értékeket mutatott.
Üdvözlettel:
Dr. Bibok György
belgyógyász, diabetológus szakorvos