Terheléses vércukorvizsgálat - minden, amit tudni kell róla

Terheléses vércukorvizsgálat - minden, amit tudni kell róla

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2024.11.11 19:50

Az OGTT- azaz a terheléses vércukorvizsgálat- igen fontos módszer arra, ha kíváncsiak vagyunk az éhomi vércukorszintünk mellett, glükóz fogyasztása után a vércukor és az inzulin értékeinkre. Ugyanis nem mindegy, hogy alakulnak ekkor az említett hormonok mennyiségei. Hogy mit kell tudni az OGTT vizsgálatról, arról dr. Polyák Annamáriát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Mikor van szükség OGTT vizsgálatra? 

Terheléses vércukorvizsgálatra két esetben lehet szükség: vagy akkor, amikor az illető még nem tud sem cukorbetegségről, sem pedig inzulinrezisztenciáról, vagy pedig akkor, amikor már tisztában van az állapotával, ám a terápia hatékonysága, a nyomonkövetés miatt az orvos kontrollt rendel el.  Amennyiben nincs diagnosztizált anyagcserezavara, úgy az alábbi esetekben érdemes a vizsgálaton részt venni: 

  • Genetikai hajlam (családban előfordult már cukorbetegség) 

  • Túlsúly 

  • Terhességi cukorbetegséggel küzdött korábban 

  • Cukorbetegségre/IR-re utaló tüneteket tapasztal 

  • Terhesség során meghatározott időpontban, szűrés jelleggel 

Mely tünetek jelezhetnek cukorbetegséget/IR-t?

  • Nem sikerül leadni a súlyfeleslegét 

  • Fokozott szomjúság 

  • Gyakori vizelési inger 

  • Száraz, hámló bőr 

  • Nagyfokú fáradékonyság (főleg étkezések után) 

  • Koncentrációzavar 

  • Éhségrohamok (főleg cukoréhség) 

  • Homályos látás 

  • Gyakori fertőzések 

  • Nehezen gyógyuló sebek

Sajnos sok esetben nem jelzik tünetek az állapotot, csak akkor, amikor már súlyos szövődmények alakultak ki. Éppen ezért fontos a fokozott rizikócsoportba tartozóknak a rendszeres diabetes szűrés.  

Mit mutat a terheléses vércukorvizsgálat?

terheséses vércukorvizsgálatAz OGTT vizsgálat ujjbegyből vett éhomi vércukorméréssel kezdődik. Súlyosabb esetben már ekkor túl magas értéket kapunk (>7,1 mmol/l)- ekkor nem kerül sor az OGTT elvégzésére. 7,1 mmol/l-től alacsonyabb ujjbegyes vércukormérés esetén vénás vérből éhomi vércukor meghatározás történik, majd 75g glükóz szirupot szükséges meginni. Ezután 1 és 2 órával vesznek vért a vénából, majd megnézik, hogyan változott a glükóz fogyasztás hatására a vércukor érték (ezt kiegészítheti az inzulin szintek vizsgálata is). Fontos, hogy a kiértékelésnél nem csak egyetlen értéket kell nézni, hanem az egész eredményt teljes egészében, a szinteket egymáshoz viszonyítva is- mondja dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa. 

 

Szénhidrát anyagcsere állapotok Vércukorszint (mmol/l) 
EGÉSZSÉGES  
Éhomi vércukorérték <6,0
OGTT 2 órás érték  <7,8 
IFG  
Éhomi vércukorérték 6,1-6,9
OGTT 2 órás érték <7,8
IGT  
Éhomi vércukorérték <7,1 
OGTT 2 órás érték 7,8-11,0
CUKORBETEGSÉG  
Éhomi vércukorérték >7,1
OGTT 2 órás érték >11,1

Hogyan készüljön a vizsgálatra? 

A vizsgálatot megelőzően 10-12 órán át nem szabad enni, inni pedig csak vizet ihat. Fontos, hogy folytassa addigi életvitelét, ne térjen el a megszokottól (ne diétázzon, ne mozogjon többet).  A vizsgálat során sem fogyaszthat a vízen kívül semmit, ám utána ehet, sőt, javasolt is, főleg akkor, ha szédülést, gyengeséget tapasztal.  

Az eredményekkel fel kell keresnie a kezelőorvosát, aki a leletben foglaltakat összeveti az esetleges tüneteivel és felállítja a diagnózist, ami alapján meghatározza az optimális kezelést (diéta, mozgás, gyógyszer, inzulin). 

Téma szakértői

Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

diabetológus, endokrinológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor úr,
glükózterheléses vizsgálaton voltam, egyben az inzulinszintet is nézték. Éhgyomri vércukorszint (kis műszerrel 5.9) kémcsőből: 5.3. Majd glükozterhelés után: a cukorértékek között nagyon alacsonyak is lettek: 60 percnél 2.7, 120 percnél 2.6.
Inzulin értékek: éhgyomri 2.2, 60 percnél:7,7, 120 percnél: 10.1.
Csak novemberre kaptam időpontot a diabetológiára, kérem segítsen, hogy mi állhat az értékek mögött, illetve mit tegyek, hogy ne essen le ennyire, mert olyankor nem vagyok jól. Egyek, vagy ne egyek bármilyen szénhidrátot? Figyelmét, válaszát előre is hálásan köszönöm!
üdvözlettel
Jánosa Veronika

Kedves Veronika!

Ez csak egy lelet. Arról hogy véleményt lehessen alkotni sok adatra van szükség pl.: miért került sor a vizsgálatra , milyen panaszai vannak. Milyen a testsúlya, milyen gyógyszereket szed …stb.

Ezeket csak személyesen elvégzett diabetológiai vizsgálat során lehet majd értékelni.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK