Táplálkozási kisokos terhességi cukorbetegség esetén

Táplálkozási kisokos terhességi cukorbetegség esetén

Szkladányi - Szabó Lucia Módosítva: 2020.09.01 13:20

Várandósság során a kismamának érdemes különösen odafigyelnie táplálkozására, hiszen az egészségtelen étrend, a túlsúly és a genetika mind megnövelik a terhességi cukorbetegség kialakulásának esélyét, ami akár a magzat életét is veszélyeztetheti. Hogy milyen diétát szükséges terhességi cukorbetegség esetén betartania az anyukának, arról Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont dietetikusa ad felvilágosítást.

Miért veszélyes a terhességi cukorbetegség?

A várandósság alatt fellépő cukorbetegséget minden terhesség során minimum egyszer szűrik, hiszen a megnövekedett glükóz értékek veszélyeztetik a magzat egészségét. De hogy mit jelent pontosan a terhességi, azaz a gesztációs diabetes? Ehhez először is fontos tudni, hogy a vércukorszintet az inzulin és a glükagon nevű hormonok szabályozzák. Az inzulinnak a vércukorszint csökkentésében van szerepe, de hatékonyságát rontják a placentában termelődő hormonok a terhesség alatt. Ha a hasnyálmirigy nem tud megfelelő mennyiségű inzulint előállítani – és az előállított inzulin sem tudja a hatását kifejteni –, akkor a vércukorszint tartósan magas marad. A problémát minden esetben igen komolyan kell venni, ugyanis kezeletlen esetben a méhlepény idő előtti elöregedését, a magzat elhalását, és koraszülést is eredményezhet. Pontos kiváltó oka egyelőre nem ismert, ám a rizikót jelentősen megnöveli a túlsúly, a mozgásszegény életmód, az inzulinrezisztencia, illetve ha a családban előfordult cukorbetegség.

Szerencsére a terhesgondozási protokoll szerint a várandósság során minimum egyszer – de fokozott hajlam esetén kétszer – a 24-28. hét között szűrik a kismamákat, ám sajnos sokszor nem kapnak kellő felvilágosítást az ügyben, hogy pontosan milyen diétát is szükséges tartani, hogy elkerülhetőek legyenek a szövődmények.

A személyre szabott diéta a kulcs

A terhességi cukorbetegség kezelésének kulcsa a személyre szabott diéta összeállítása, ezért közel sem biztos, hogy ami az egyik betegnek megfelelő, az a másiknál is javulást hoz. Éppen ezért fontos, hogy kérje ki dietetikus tanácsát az étrendet illetően, hiszen figyelembe kell venni az illető életkorát, egyéb betegségeit, testtömegét, jelenlegi életmódját, általános állapotát stb. Ez alapján meghatározásra kerül, hogy a kismamának összesen hány gramm szénhidrátot szükséges fogyasztania a nap folyamán, ill. étkezésenként, a vércukorszint normalizálásához. A diétához tartozik továbbá a gyors és a lassú felszívódású szénhidrátok megfelelő időben történő bevitele is, hiszen a nap folyamán változik a szervezet inzulin-érzékenysége (pl. reggel és esete kerülni kell a gyors felszívódású szénhidrátokat).

A terhességi cukorbetegség étrendi kezelésének lényege, hogy ne emelkedjen meg a kismama vércukor értéke. Ennek érdekében igen fontos a megfelelő alapanyagok és ételek kiválasztása az étrend összeállítása során.

Kerülendő alapanyagok

Nem ajánlott pl. a fehér liszt és az abból készült ételek fogyasztása, hanem helyettük a magas rosttartalmú teljes kiőrlésű lisztek, zabpehelyliszt használata javasolt. Továbbá kerülni kell a cukor fogyasztását, amely helyettesíthető szacharint nem tartalmazó mesterséges édesítőszerekkel, steviával vagy eritrittel. Az édességek fogyasztását is csökkenteni szükséges, még a jó alapanyagokból pl. zabpehelylisztből, édesítőszerrel készülteket sem ajánlott heti egy, maximum kettőnél többször fogyasztani – mondja Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont dietetikusa

Meddig kell tartani az előírt étrdendet?

Természetesen attól nem kell tartani, hogy a magzat a diéta hatására kevesebb tápanyaghoz jut, hiszen ha a kismama betartja az előírásokat, akkor egy jól fejlődő, egészséges babája lehet. Szerencsére a gesztációs cukorbetegség az esetek többségében a szülést követően megszűnik, ám érdemes tudni, hogy a probléma kialakulása bizony jelzésértékű, hogy az illető hajlamos a 2-es típusú cukorbetegségre, ezért bizonyos időközönként érdemes ellenőriztetnie a vércukor értékeit! Továbbá fontos tudni, hogy a szülés után 6 hétig még tartandó az előírt diétás étrend.

Ezekben segít a dietetikus terhességi cukorbetegség esetén

  • személyre szabott megfelelő összetételű, változatos étrend összeállítása
  • egy nap alatt, ill. étkezésenként elfogyasztandó szénhidrátmennyiség kialakítása
  • lassú és gyors felszívódású szénhidrátok ismertetése
  • ételek szénhidrát-tartamának számolása
  • megfelelő alapanyagok kiválasztásának elsajátítása

Fontos: amennyibe kezelőorvosa úgy ítéli meg, a diéta mellett inzulinkezelés is szükséges lehet!

Téma szakértői

Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Dr. Turi Zsuzsanna

Dr. Turi Zsuzsanna

szülész-nőgyógyász, diabetológus
Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

diabetológus, endokrinológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor nő/úr!
25-hetes kismama vagyok és a múlt héten derült ki, hogy a 120 perces cukorterhelésem 9,4-lett, voltam diabetológusnál aki 180g-os Ch diétát javasolt (30-20-50-25-30-25) elosztásban és azt mondta, hogy ebéd után 2-órával mérjek cukrot.Olvastam fórumokat ahol más kismamáknak ugyan erre a diétára reggeli, ebéd és vacsora után kell mérniük 1 órával. Az lenne a kérdésem, hogy én értettem esetleg rosszul a mérést mert egyszerre sok volt az információ vagy jó így ha csak ebéd után mérek 2 órával, (5,8-6,3-6,2-6,1 értékek vannak). 5 hét múlva kell visszamennem de nem tudom jól csinálom-e mérést keressem fel előbb esetleg, Ön mit javasol? Köszönöm válaszát: Kovács-Scheffer Nikolett

Kedves Nikolett !

A 120 perces vércukor értéke alapján terhességi diabetese van.
Diéta szempontjából én más elosztást szoktam javasolni, mivel reggel a legkisebb az inzulin iránti érzékenysége a szervezetnek. Reggelire 20-25 g, tízóraira 30-35 g, ebéd 50 g, uzsonna 20-25 g, vacsora 30-35 g, késői vacsora 10-15 g. Az sem mindegy, hogy lassan vagy gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyaszt. Reggelinél, vacsoránál, késői vacsoránál lassan felszívódó, ebednél 2/3 lassú, 1/3 gyors, tízóraira uzsonnára gyors szénhidrátokat fogyasszon., A vércukor értéket étkezés után 1 órával kell mérni. Ennek 7,0 m mol/l alatt kell maradnia. Amennyiben ezt rendszeresen meghaladja inzulin kezelés bevezetése szükséges. Nagyon fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés havonta és ilyenkor vérből fruktozamin mérése és a vizeletből aceton vizsgálata indokolt.

Amennyiben problémái vannak, szívesen segítünk a Cukorbeteg Központban.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK