Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2024.11.18 07:34

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

Online Bejelentkezés

Dr. Porochnavecz Marietta

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Élet a koronavírus után

Az elmúlt években milliók tapasztalhatták meg, hogy a koronavírus-betegség milyen súlyosan befolyásolhatja egészségüket, illetve ronthatja akár meglévő betegségeiket is. Egyre több információ lát napvilágot arról is, hogy a fertőzésen átesett gyermekeknek is számtalan hosszú távú egészségügyi következménnyel (krónikus fáradtság, koncentrációs- és pszichés zavarok, nehézlégzés, szív- és érrendszeri szövődmények) kell megküzdeniük.  

2-es típusú cukorbetegség- egy lehetséges új szövődmény?

Egy a Case Western Reserve University kutatói által készített retrospektív tanulmány szerint elképzelhető, hogy a 2-es típusú cukorbetegséget is fel kell vennünk a koronavírus okozta szövődmények hosszú listájára. Amint arra a kutatás rávilágít, a koronavírus-fertőzésen átesett serdülők és fiatal felnőttek esetében ugyanis sokkal nagyobb valószínűsége volt a 2-es típusú cukorbetegség diagnózisának, mint a hasonló életkorú, de más légúti fertőzésen (pl. influenzán) átesett személyek esetében. A 10-19 éves korosztályban a 2-es típusú diabétesz diagnózisa 55 százalékkal bizonyult magasabbnak, és a kockázatnövekedés, három, illetve hat hónapot követően is fennállt – állapította meg a  JAMA Network Open orvosi folyóiratban megjelent tanulmány, amely igen nagy számú, több mint 600 000 légúti betegségben szenvedő fiatal páciens egészségügyi adatainak felhasználásával készült. A kutatók feltételezései szerint ennek az lehet az egyik magyarázata, hogy a koronavírus képes lehet szelektíven megfertőzni a hasnyálmirigy inzulintermelő béta-sejtjeit, ami károsan hat a szerv inzulinkiválasztó képességére. Nem ez volt az első alkalom, hogy összefüggést véltek felfedezni a COVID-fertőzés és a fiatalkori cukorbetegség között. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) 2022-ben kiadott jelentésében maga is arra figyelmeztet, hogy a koronavírus-fertőzést követően a gyermekeknél fokozott a cukorbetegség kialakulásának kockázata.

Az elhízás mint rizikófaktor

–A 2-es típusú cukorbetegséget sokáig szinte kizárólag a felnőttek betegségeként tartottuk számon, az utóbbi években azonban mind gyakrabban diagnosztizáljuk a gyermekek körében is. Ennek elsősorban az elhízás és mozgásszegény életmód a magyarázata, de serdülők esetében a hormonális változások is hozzájárulnak az inzulinrezisztencia átmeneti emelkedéséért.  

A szakember szerint mindenképpen további kutatásokra van szükség annak megértéséhez, hogy mely faktorok játszanak szerepet a kockázat növekedésében. A jelen retrospektív elemzés is csak arra vállalkozott, hogy a COVID-19 és a vizsgált kohorsz közötti múltbeli összefüggéseket vizsgálja, ok-okozati összefüggéseket azonban nem tudott beazonosítani. Az viszont a kutatásból is világossá vált, hogy az elhízás a kockázati profil egy fontos eleme lehet. A BMI adatai alapján túlsúlyosnak vagy elhízottnak minősülő gyermekeknél ugyanis a koronavírus diagnózist követően kétszer akkora volt a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázata minden egyes utánkövetési időpontban. Ugyanakkor megfigyelhető az is, hogy a kórházban kezelt betegek esetében is megnövekedett a kockázat.

–Ezek az eredmények elsősorban arra hívják fel a figyelmet, hogy a koronavírus fertőzésből felépülő gyermekek egészségi állapotát továbbra is szorosan figyelemmel kell kísérni, különösen akkor, ha a gyermek túlsúlyos vagy a fertőzés szövődményei miatt kórházi kezelésben részesült. Amennyiben tehát a szülők a koronavírusból való kilábalást követően a cukorbetegség jeleit vélik felfedezni gyermeküknél (fokozott szomjúságérzetet, gyakori vizelést vagy megmagyarázhatatlan fogyást), mielőbb forduljanak orvoshoz velük – tanácsolja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Cím!
Alább küldöm frissen készült leletemet, kérdésem az, hogy jól értelmezem-e az eredményt.
50 éves vagyok, korábbi sportos életmódomat 7-8 éve váltotta föl az alapvető irodai munka nagyon kevés mozgással. 40 évi tartó 85 kg -ról az elmúlt 3 év alatt 98kg-ra érkeztem meg. Mivel jó ideje zavar, gondoltam ideje lefogyni és segítendő motivációt keresve mentem el laborvizsgálatra. Ha jó értelmezem az eredményt, talán éppen ideje volt. 3 hete kezdtem el a rendszeres mozgást étrend és életmódváltást. Jelenleg 94,7 kg-nál járok. Kérdésem: ha újra elérem a 85 kg-ot az említett életmód mellett (gondolom 2-3 hónap), elég akkor újra elmennem egy hasonló vizsgálatra, vagy javasolt valami más teendő is addig. Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Jordán Attila


Glükóz (fluoridos csõ) 6,0 mmol/L * 3,7 - 6,0
Glükóz 60' (glükóz terhelés után) 9,9 mmol/L
Glükóz 120'(glükóz terhelés után) 2,8 mmol/L - 7,8
Inzulin 5,2 mIU/L 1,9 - 23,0
Inzulin 60'(glükóz terhelés után) 72,9 mIU/L
Inzulin 120'(glükóz terhelés után) 7,5 mIU/L
HOMA-IR 1,4

Kedves Attila!


A leletei kis mértékű inzulin rezisztenciára utalnak. Nagyon jó hogy életmód váltásba kezdett. A rendszeres minden nap folytatott mozgás és a diéta a módszere. Nem tanácsolom hogy gyorsan fogyjon le,hanem fokozatosan lépésről lépésre, hónapok alatt. Hagyja el a cukorral készült ételeket, italokat. Étkezzen napi 5 alkalommal, egyszerre meghatározott mennyiségű szénhidrátot ( 30-20-50-20-30 g ) Javasolom hogy forduljon diétás nővérhez a diéta beállítása céljából. Vércukor terhelés és az inzulin szint mérés elvégzését fél év múlva javasolom.

Ajánlom figyelmébe honlapunkat, ahol akár online is tud időpontot foglalni.
https://www.cukorbetegkozpont.hu/munkatarsaink



Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
diabetológus, belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK