Inzulinkezelés kockázatai

Inzulinkezelés kockázatai

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2022.11.05

Az inzulinkezelés mihamarabbi megkezdése elengedhetetlen az 1-es típusú cukorbetegség diagnózisának felállításkor, ezzel szemben a 2-es típusú cukorbetegség esetében már más a helyzet. A 2-es típusú cukorbetegség fennállásakor megfontolandó az inzulinterápia alkalmazása, bár már egyre több kutatás igazolja, hogy ebben az esetben is ajánlott a mihamarabbi terápia elkezdése. Az inzulinkezelés pozitív hatása ellenére, néhány kockázatra is fel kell készülni.

Kapcsolódó cikkünk

Így kerülheti el a hipoglikémiát a nyáron

A nyári kánikulát sokak szervezete nem viseli túl jól, hiszen a 30 fok feletti hőmérsékletben még az egészségesek is gyakran tapasztalnak rosszulléteket. Ez a cukorbetegekre fokozottabban igaz, hiszen náluk a hőségben még nagyobb eséllyel alakul hipoglikémia. Hogy miként lehet elkerülni az állapotot, arról dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Mint minden gyógymód, az inzulinkezelés is kockázatokat rejt magában, ám ezek az esetek többségében elenyészőek. Az inzulinterápia során az alábbi kockázati tényezők léphetnek fel:

Lipoatrófia

Lipoatrófia nem más, mint az inzulin beadási helyén a zsírszövet eltűnése vagy csökkenése. Súlyosabb esetekben a zsírszövet teljesen eltűnik és a bőr közvetlenül az izomzatra fekszik rá. Főként a korábban alkalmazott alacsony tisztaságú inzulinok okoztak ilyen elváltozást, mely napjainkra szerencsére szinte teljesen eltűnt.

Lipohipertrófia

Az inzulin beadási helyén felszaporodott zsírszövetet, kis csomók keletkezését nevezzük  lipohipertrófiának. Manapság ez gyakrabban előforduló inzulinkezelési rizikó, amely a humán, az analóg inzulin alkalmazása esetén fordul elő. Nem kizárólag esztétikai problémát okoz, hanem egyenetlenné válik az inzulin felszívódása is, ezáltal pedig labilis anyagcsere folyamatok indulnak meg a szervezetben.  Elkerülésére célszerű naponta változtatni az inzulin beadásának helyét, így elérhető, hogy a felszaporodott zsírszövet visszafejlődjön.

Helyi inzulinallergia

A helyi inzulinallergia nagyon ritkán jelentkező hatás, ami az inzulin beadásának helyén keletkező bőrpír formájában mutatkozhat meg. Ilyen esetekben szakintézményi kivizsgálásra is sor kerülhet, hiszen meg kell állapítani, hogy valóban inzulinallergia áll a háttérben vagy az injekció beadása során elkövetett alkohol irritációról van szó. Az inzulin beadása előtt a bőrt fertőtleníteni szükséges, melyhez az esetek többségében alkoholt használnak. Az injekcióstű használatával alkohol kerülhet a szövetek közé és gyulladásos reakció léphet fel.

Testsúlygyarapodás

A testsúly növekedése az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegeket is egyaránt érintheti. Az inzulinkezelés során kialakuló testsúlygyarapodás elkerülhető vagy legalábbis minimalizálható a dietetikus által összeállított szakszerű étrend betartásával.

Téma szakértője

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK