Rosszul vagyok a diabetes-re való kezelésemtől. Miért?

cukorbetegkozpont.hu Létrehozva: 2018.03.20 18:39 Módosítva: 2018.03.27 13:20
2018-03-27 13:20:08.513074
cukorbetegkozpont.hu
A 2-es típusú cukorbetegség kezelése elsősorban életmódterápián alapul, ám gyakori, amikor a beteg gyógyszeres, esetleg inzulinos kezelésben is részesül. Ez az esetek többségében semmilyen problémát nem okoz, sőt, a vércukorszint normalizálódásával a közérzet is javul, ám vannak, akik nem várt tüneteket tapasztalnak a terápia során. Ennek lehetséges okait dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa ismerteti.

A cukorbetegség kezelése

A 2-es típusú cukorbetegség kezelése többrétű: a terápia alapját a személyre szabott diéta és a rendszeres testmozgás adja, melyet szükség esetén gyógyszeres/inzulinos kezelés egészít ki. Hogy kinek mire van szüksége, azt a kezelőorvos dönti el a vércukor eredmények, életkor, egyéb betegségek, BMI, esetleges szövődmények alapján. Amennyiben csupán kisebb a kiugrás, illetve, ha a páciens jól reagál az életmódterápiára, akkor nem indokolt egyéb kezelés, más esetben az orvos megfelelő dózisú gyógyszeres és/vagy inzulinos terápiát javasol. Utóbbiaknak természetesen több típusa létezik. A gyógyszerek ugyanis lehetnek olyanok, melyek javítják az inzulinhatást, illetve olyanok, melyek az inzulinelválasztást serkentik, az inzulinok pedig lehetnek humán és analóg inzulinok (természetesen még ezeknek is léteznek altípusai).

Mi van, ha nem várt tüneteket tapasztal?

Amennyiben valaki nem várt tüneteket tapasztal, fontos, hogy ezeket tudassa orvosával, ugyanis számtalan tényező húzódhat a kellemetlen panaszok hátterében, melyeket az esetek többségében orvosolni kell. Ilyen probléma lehet többek között a hányinger, hányás, hasmenés, hipo-vagy hiperglikémiás tünetek, étvágytalanság.

cukorbetegség kezelés„Vannak olyan készítmények, melyek kellemetlen hasi panaszokat, hasmenést, étvágytalanságot, puffadást okozhatnak mellékhatásként- ekkor érdemes fokokozatosan szoktatni hozzá a szervezetet az adott szerhez, és ha az nem hoz javulást, akkor más gyógyszert szükséges adni a betegnek. Gyakori az is- főleg az újonnan felfedezett cukorbetegeknél-, hogy bár rendszeresen, az orvos utasításainak megfelelően alkalmazzák az adott gyógyszert/inzulint, viszont a diétájukban valamilyen hibát követnek el, melynek hatására hipo-vagy hiperglikémiás tüneteket tapasztalnak (pl. szédülés, gyengeség, izzadás, remegés, szapora pulzus).  Ilyen hiba lehet pl. a gyorsan és a lassan felszívódó szénhidrátok nem megfelelő elosztása- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Mindezeken kívül érdemes azt is tudni, hogy rosszulléthez vezethet az is, ha a cukorbetegnek valamilyen oknál fogva megváltozik a gyógyszer- vagy az inzulinszükséglete (pl. láz, hányás/hasmenés, fokozott fizikai igénybevétel, évszakváltozás, klimax).  Ilyen esetekben célszerű a kezelőorvossal egyeztetni a dózist illetően!

Gyógyszerkölcsönhatás is okozhat rosszulléteket

Mint a legtöbb gyógyszer esetén, a diabetes terápiájához való készítmények is reakcióba léphetnek egyéb szerekkel, így azok hatásfoka fokozódhat vagy csökkenhet, mely szintén kellemetlen és olykor veszélyes tüneteket okozhat. Éppen ezért, amennyiben más gyógyszert is kénytelen szedni, feltétlenül forduljon szakemberhez tanácsért, vajon lehet-e a kettőt együtt alkalmazni, illetve kell-e változtatni az addig előírt dózison!

Ilyen gyógyszerek lehetnek a következők (a teljesség igénye nélkül):

  • bizonyos vérnyomáscsökkentő készítmények
  • vízhajtók
  • több, asztma kezelésére használt gyógyszerek
  • bizonyos fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők (pl. NSAID, ibuprofen, paracetamol)

 

Fontos, hogy mielőtt egyéb gyógyszert/gyógynövényt alkalmaz, előtte mindenképp konzultáljon szakemberrel!

További híreink>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Körmöczi Sára

Kedves Válaszadó!
22 éves, sportos testalkatú nő vagyok. A testsúlyom normális, egészségesen étkezem, de nem követek szigorú kalóriadeficites diétát. Két évvel ezelőtt kezdtek kialakulni a tüneteim: elhúzódó ciklus, fáradékonyság, hasmenés, ingerlékenység, állandó fejfájás, problémás bőr. Emellett a pulzusom - nyugalomban is - 30-cal emelkedett, az eddig megszokott terhelésre is nehézlégzés, gyors kifáradás jelentkezik, a teljesítményem csökkent. A tünetek kivizsgálása során kizártuk a pajzsmirigy-túlműködést, a mellékvese problémákat, viszont felvetődött a cukorbetegség. Ennek igazolására terheléses vércukor-vizsgálatot csináltattunk, aminek az eredményei a következők lettek 0, 30, 60, 120 perc elteltével:
Vércukor: 5,3 - 8,4 - 6,2 - 3,1 mmol/L
Inzulin: 4,3 - 36,3 - 31,4 - 4,6 mIU/L
HOMA: 1,01
Kérdésem lenne, hogy ezek az eredmények utalhatnak-e anyagcsere-zavarra, illetve a 120. percben mért alacsony vércukorszint miatt aggódnom kellene-e.
Válaszát köszönöm,
Sára
Kedves Sára !

A laboratóriumi eredményei nem utalnak sem inzulin rezisztenciára, sem cukorbetegségre. A terhelés során mért alacsonyabb érték jól reagáló inzulintermelés igazol. Fontos, hogy ne fogyasszon egyszerre sok édességet, cukrozott italokat. Rendszeresen étkezzen 3 óránként, és rendszeresen mozogjon. Panaszai miatt nőgyógyászati, endokrinológiai kivizsgálást javasolnék.

Üdvözlettel: Porochnavecz Marietta dr

Vélemények

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények
dr. Porochnavecz Marietta dr. Porochnavecz Marietta

dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Visszalépés az előző oldalra...

Orvos válaszol

Kérjük töltse ki az űrlapot, és kollégánk fel fogja venni Önnel a kapcsolatot.

Facebook csoportjaink
Prima Medica
Prima Medica Egészségcsoport