Rosszul vagyok a diabetes-re való kezelésemtől. Miért?

Rosszul vagyok a diabetes-re való kezelésemtől. Miért?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 19:33

A 2-es típusú cukorbetegség kezelése elsősorban életmódterápián alapul, ám gyakori, amikor a beteg gyógyszeres, esetleg inzulinos kezelésben is részesül. Ez az esetek többségében semmilyen problémát nem okoz, sőt, a vércukorszint normalizálódásával a közérzet is javul, ám vannak, akik nem várt tüneteket tapasztalnak a terápia során. Ennek lehetséges okait dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa ismerteti.

A cukorbetegség kezelése

A 2-es típusú cukorbetegség kezelése többrétű: a terápia alapját a személyre szabott diéta és a rendszeres testmozgás adja, melyet szükség esetén gyógyszeres/inzulinos kezelés egészít ki. Hogy kinek mire van szüksége, azt a kezelőorvos dönti el a vércukor eredmények, életkor, egyéb betegségek, BMI, esetleges szövődmények alapján. Amennyiben csupán kisebb a kiugrás, illetve, ha a páciens jól reagál az életmódterápiára, akkor nem indokolt egyéb kezelés, más esetben az orvos megfelelő dózisú gyógyszeres és/vagy inzulinos terápiát javasol. Utóbbiaknak természetesen több típusa létezik. A gyógyszerek ugyanis lehetnek olyanok, melyek javítják az inzulinhatást, illetve olyanok, melyek az inzulinelválasztást serkentik, az inzulinok pedig lehetnek humán és analóg inzulinok (természetesen még ezeknek is léteznek altípusai).

Mi van, ha nem várt tüneteket tapasztal?

Amennyiben valaki nem várt tüneteket tapasztal, fontos, hogy ezeket tudassa orvosával, ugyanis számtalan tényező húzódhat a kellemetlen panaszok hátterében, melyeket az esetek többségében orvosolni kell. Ilyen probléma lehet többek között a hányinger, hányás, hasmenés, hipo-vagy hiperglikémiás tünetek, étvágytalanság.

cukorbetegség kezelés„Vannak olyan készítmények, melyek kellemetlen hasi panaszokat, hasmenést, étvágytalanságot, puffadást okozhatnak mellékhatásként- ekkor érdemes fokokozatosan szoktatni hozzá a szervezetet az adott szerhez, és ha az nem hoz javulást, akkor más gyógyszert szükséges adni a betegnek. Gyakori az is- főleg az újonnan felfedezett cukorbetegeknél-, hogy bár rendszeresen, az orvos utasításainak megfelelően alkalmazzák az adott gyógyszert/inzulint, viszont a diétájukban valamilyen hibát követnek el, melynek hatására hipo-vagy hiperglikémiás tüneteket tapasztalnak (pl. szédülés, gyengeség, izzadás, remegés, szapora pulzus).  Ilyen hiba lehet pl. a gyorsan és a lassan felszívódó szénhidrátok nem megfelelő elosztása- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Mindezeken kívül érdemes azt is tudni, hogy rosszulléthez vezethet az is, ha a cukorbetegnek valamilyen oknál fogva megváltozik a gyógyszer- vagy az inzulinszükséglete (pl. láz, hányás/hasmenés, fokozott fizikai igénybevétel, évszakváltozás, klimax).  Ilyen esetekben célszerű a kezelőorvossal egyeztetni a dózist illetően!

Gyógyszerkölcsönhatás is okozhat rosszulléteket

Mint a legtöbb gyógyszer esetén, a diabetes terápiájához való készítmények is reakcióba léphetnek egyéb szerekkel, így azok hatásfoka fokozódhat vagy csökkenhet, mely szintén kellemetlen és olykor veszélyes tüneteket okozhat. Éppen ezért, amennyiben más gyógyszert is kénytelen szedni, feltétlenül forduljon szakemberhez tanácsért, vajon lehet-e a kettőt együtt alkalmazni, illetve kell-e változtatni az addig előírt dózison!

Ilyen gyógyszerek lehetnek a következők (a teljesség igénye nélkül):

  • bizonyos vérnyomáscsökkentő készítmények
  • vízhajtók
  • több, asztma kezelésére használt gyógyszerek
  • bizonyos fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők (pl. NSAID, ibuprofen, paracetamol)

 

Fontos, hogy mielőtt egyéb gyógyszert/gyógynövényt alkalmaz, előtte mindenképp konzultáljon szakemberrel!

További híreink>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Évek óta emelekedett az éhomi vércukorértékem,6,5-7,1-ig.Félévente endokrinológushoz járok kontrollra a strumám miatt,eddig nem kellett gyógyszer szednem.Aggódom,hogy a káros következmények miatt súlyos betegségem lesz.Próbálok mozogni és egészségesen enni,ez az állapot kb.5 éve így van.Megköszönöm válaszát,üdvözlettel:Bácskai Györgyné

Kedves Bácskai Györgyné !

Az évek óta fennálló magas éhomi vércukor értékei alapján nem lehet eldönteni, hogy prediabetese vagy már 2-és típusú diabetese van. Ennek eldöntésére vércukor terhelés elvégzését javasolom. Ennek eredménye alapján lehet további tanácsokat adni. Amennyiben az értékei kórosak, kérem jelentkezzen diabetológus orvosnál, hogy a diétát ás a kezelést megbeszéljék.

Üdvözlettel:

dr Porochnavecz Marietta

belgyógyász- diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK