
Rosszul vagyok a diabetes-re való kezelésemtől. Miért?
A 2-es típusú cukorbetegség kezelése elsősorban életmódterápián alapul, ám gyakori, amikor a beteg gyógyszeres, esetleg inzulinos kezelésben is részesül. Ez az esetek többségében semmilyen problémát nem okoz, sőt, a vércukorszint normalizálódásával a közérzet is javul, ám vannak, akik nem várt tüneteket tapasztalnak a terápia során. Ennek lehetséges okait dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa ismerteti.
A cukorbetegség kezelése
A 2-es típusú cukorbetegség kezelése többrétű: a terápia alapját a személyre szabott diéta és a rendszeres testmozgás adja, melyet szükség esetén gyógyszeres/inzulinos kezelés egészít ki. Hogy kinek mire van szüksége, azt a kezelőorvos dönti el a vércukor eredmények, életkor, egyéb betegségek, BMI, esetleges szövődmények alapján. Amennyiben csupán kisebb a kiugrás, illetve, ha a páciens jól reagál az életmódterápiára, akkor nem indokolt egyéb kezelés, más esetben az orvos megfelelő dózisú gyógyszeres és/vagy inzulinos terápiát javasol. Utóbbiaknak természetesen több típusa létezik. A gyógyszerek ugyanis lehetnek olyanok, melyek javítják az inzulinhatást, illetve olyanok, melyek az inzulinelválasztást serkentik, az inzulinok pedig lehetnek humán és analóg inzulinok (természetesen még ezeknek is léteznek altípusai).
Mi van, ha nem várt tüneteket tapasztal?
Amennyiben valaki nem várt tüneteket tapasztal, fontos, hogy ezeket tudassa orvosával, ugyanis számtalan tényező húzódhat a kellemetlen panaszok hátterében, melyeket az esetek többségében orvosolni kell. Ilyen probléma lehet többek között a hányinger, hányás, hasmenés, hipo-vagy hiperglikémiás tünetek, étvágytalanság.
„Vannak olyan készítmények, melyek kellemetlen hasi panaszokat, hasmenést, étvágytalanságot, puffadást okozhatnak mellékhatásként- ekkor érdemes fokokozatosan szoktatni hozzá a szervezetet az adott szerhez, és ha az nem hoz javulást, akkor más gyógyszert szükséges adni a betegnek. Gyakori az is- főleg az újonnan felfedezett cukorbetegeknél-, hogy bár rendszeresen, az orvos utasításainak megfelelően alkalmazzák az adott gyógyszert/inzulint, viszont a diétájukban valamilyen hibát követnek el, melynek hatására hipo-vagy hiperglikémiás tüneteket tapasztalnak (pl. szédülés, gyengeség, izzadás, remegés, szapora pulzus). Ilyen hiba lehet pl. a gyorsan és a lassan felszívódó szénhidrátok nem megfelelő elosztása- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Mindezeken kívül érdemes azt is tudni, hogy rosszulléthez vezethet az is, ha a cukorbetegnek valamilyen oknál fogva megváltozik a gyógyszer- vagy az inzulinszükséglete (pl. láz, hányás/hasmenés, fokozott fizikai igénybevétel, évszakváltozás, klimax). Ilyen esetekben célszerű a kezelőorvossal egyeztetni a dózist illetően!
Gyógyszerkölcsönhatás is okozhat rosszulléteket
Mint a legtöbb gyógyszer esetén, a diabetes terápiájához való készítmények is reakcióba léphetnek egyéb szerekkel, így azok hatásfoka fokozódhat vagy csökkenhet, mely szintén kellemetlen és olykor veszélyes tüneteket okozhat. Éppen ezért, amennyiben más gyógyszert is kénytelen szedni, feltétlenül forduljon szakemberhez tanácsért, vajon lehet-e a kettőt együtt alkalmazni, illetve kell-e változtatni az addig előírt dózison!
Ilyen gyógyszerek lehetnek a következők (a teljesség igénye nélkül):
- bizonyos vérnyomáscsökkentő készítmények
- vízhajtók
- több, asztma kezelésére használt gyógyszerek
- bizonyos fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők (pl. NSAID, ibuprofen, paracetamol)
Fontos, hogy mielőtt egyéb gyógyszert/gyógynövényt alkalmaz, előtte mindenképp konzultáljon szakemberrel!
Foglaljon időpontot:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
25-hetes kismama vagyok és a múlt héten derült ki, hogy a 120 perces cukorterhelésem 9,4-lett, voltam diabetológusnál aki 180g-os Ch diétát javasolt (30-20-50-25-30-25) elosztásban és azt mondta, hogy ebéd után 2-órával mérjek cukrot.Olvastam fórumokat ahol más kismamáknak ugyan erre a diétára reggeli, ebéd és vacsora után kell mérniük 1 órával. Az lenne a kérdésem, hogy én értettem esetleg rosszul a mérést mert egyszerre sok volt az információ vagy jó így ha csak ebéd után mérek 2 órával, (5,8-6,3-6,2-6,1 értékek vannak). 5 hét múlva kell visszamennem de nem tudom jól csinálom-e mérést keressem fel előbb esetleg, Ön mit javasol? Köszönöm válaszát: Kovács-Scheffer Nikolett
A 120 perces vércukor értéke alapján terhességi diabetese van.
Diéta szempontjából én más elosztást szoktam javasolni, mivel reggel a legkisebb az inzulin iránti érzékenysége a szervezetnek. Reggelire 20-25 g, tízóraira 30-35 g, ebéd 50 g, uzsonna 20-25 g, vacsora 30-35 g, késői vacsora 10-15 g. Az sem mindegy, hogy lassan vagy gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyaszt. Reggelinél, vacsoránál, késői vacsoránál lassan felszívódó, ebednél 2/3 lassú, 1/3 gyors, tízóraira uzsonnára gyors szénhidrátokat fogyasszon., A vércukor értéket étkezés után 1 órával kell mérni. Ennek 7,0 m mol/l alatt kell maradnia. Amennyiben ezt rendszeresen meghaladja inzulin kezelés bevezetése szükséges. Nagyon fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés havonta és ilyenkor vérből fruktozamin mérése és a vizeletből aceton vizsgálata indokolt.
Amennyiben problémái vannak, szívesen segítünk a Cukorbeteg Központban.
Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Kiváló szakember
További véleményekKontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.