Neuropátiás vizsgálatok- ezek a legfontosabbak

Neuropátiás vizsgálatok- ezek a legfontosabbak

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.08.15 09:29

A cukorbetegség számtalan szövődményt indukálhat, melyek egy része komoly hatást gyakorol a mindennapi életre. A tartósan magas vércukorszint vonzata sajnos a perifériás idegeket is érintheti, melynek következtében neuropátia jön létre. Hogy ez pontosan mit takar, mik a tünetei, és hogy milyen vizsgálatok szükségesek a szűréséhez, arról Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

A cukorbetegek felénél fellép

Cukorbetegség okozta neuropátia a perifériás idegeket érinti (vagyis az agyon és a gerincvelőn kívüli idegeket). Statisztikák szerint a cukorbetegek több mint felénél kialakul valamilyen szintű neuropátia- elsősorban azokat veszélyezteti, akik több mint 20 éve cukorbetegek, 40 év felettiek, illetve akiknek nehezen sikerül kordában tartani a vércukor értékeiket. 

Az állapot nem csak zavaró és kellemetlen, hanem veszélyes is, ugyanis ekkor az érzékcsökkenés/kiesés miatt a beteg nem veszi észre, ha megsérült. Pedig a gyors fertőtlenítés és sebgyógyítás igen fontos a diabetes-ben szenvedőknél, mivel egy kis sebből is súlyos fekély alakulhat ki.

neurpátiás vizsgálatokMik a tünetei?

  • Zsibbadás
  • Hangyamászás érzés
  • Érzékelés gyengülése/érzéketlenség
  • Indokolatlan fájdalom
  • Égő érzés
  • Extrém érzékenység tapintások iránt
  • Koordinációs zavarok

Komoly gondokat okozhat

A neuropátia igen súlyos gondokat okozhat, ezért fontos komolyan venni, és már a legapróbb jeleknél orvoshoz fordulni! Attól függően, hogy pontosan mely idegeket érint a probléma, olyan gondokat generálhat, mint a diabéteszes láb, fekély, emésztési gondok, vizelettartási zavar, szexuális problémák.

Tüneteket tapasztal? Irány a neuropátia szűrés!

Mivel nagyon gyakori szövődményről van szó, így tünetek esetén azonnal, azok hiányában pedig 1-1,5 évente kell neuropátia szűrésen részt venni, melynek során ellenőrzik a beteg érzékelését. Ehhez az alábbi tesztek vannak az orvosok segítségére:

Kalibrált hangvilla

Ekkor a páciens vibrációérzetét vizsgálják mind a négy végtagon. A hangvillát a szakember rezgésbe hozza, felhelyezi, és megállapítja azt az értéket, amikor az illető már nem érzi. A 8 fokú skálából, ha az eredmény 5 vagy annál kevesebb, úgy neuropátia áll fenn, de a gyanú már 6-nál megjelenik.

Tip Term próba

Ez esetben a páciens hőérzetét vizsgálják, méghozzá egy olyan eszköz segítségével, melynek egyik fele műanyag, másik fele meg fém. Normál esetben a két rész hőérzetében különbség van, ám neuropátia esetén a páciens ugyanolyannak érzékeli.

Neuropad

Neuropátia során a talp verejtékezése lényegesen csökken. Ennek vizsgálatára egy olyan kép színű tapasz szolgál, mely normál verejtékezés hatására rózsaszínűvé változik. Amennyiben ez nem történik meg, nem elégséges a verejtékezés.

Neurotip

cukorbetegség okozta neuropátiaA neuropátiás betegek nem, vagy csak kevéssé érzékelik a fájdalmat, így könnyen sérüléseket szerezhetnek. Hogy a fájdalomérzet mértéke kiderüljön, a szakember egy steril, tompa tűt a páciens bőrére helyez és enyhe szúrást gyakorol rá. Ha az érintett ezt nem érzékeli, az problémát jelez- mondja dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

 

Mi a teendő, ha fennáll a neuropátia?

Sajnos, ha már egyszer kialakult a neuropátia, azt visszafordítani nem lehet, ám az állapot romlása lassítható, valamint fokozott odafigyeléssel elkerülhető az olyan szövődmény kialakulása, mint pl.a fekély. Nagyon fontos ekkor (is) a vércukorszint kordában tartása, a rendszeres kontroll, valamint a megfelelő lábápolás.

Téma szakértője

  • Neuropátiás vizsgálat - Posta Máté

  • Szakterületek:
    • cukorbeteg neuropátia kivizsgálás
  • Specialitások:
    • zsibbadás kivizsgálása
    • hideg, fagyos végtag okának vizsgálata
    • égető, tűszúrásokra emlékeztető érzés kivizsgálása
    • nehezen gyógyuló sebek hátterének kivizsgálása

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit

Orvos válaszol

Jó napot!

30 éves nő vagyok!
Étkezésekhez köthető rosszullétek miatt végeztettem terheléses vizsgálatot.(szapora pulzus, szédülés, stb...)
Egyébként rendszeresen sportolok, de hozzá kell tennem hogy évek óta max 150-160 gramm(edzésnapokon, egyébként valamennyivel kevesebb) CH-bevitelen vagyok.
Eredményeim:
Glükóz:
éhgyomri:4,8
30perces:3,8
60 perces:4,3
120 perces:4,6

Inzulin:
éhgyomri:4,3
30 perces:9,0
60 perces:23,7
120 perces:20,0

Érdemes még valamerre mennem ezekkel az eredményekkel vagy utalhat IR-re?(eddig nem igazán foglalkoztak velem, szerintük valami felszívódási zavarom lehet, laktóz és gluténérzékenységet néztek(kifújásos, vér és tükrözés)Mindkettő negatív lett, pedig tejtermékeket nem tudok fogyasztani egyébként az első terhességem óta.
Előre is köszönöm.

Kedves Nikolett !

Eredményei nem utalnak sem diabetesre sem inzulin rezisztenciára. Javasolom a napi 5 x étkezést kb három óránként. Figyelje meg hogy milyen ételek fogyasztása okoz panaszt, és mikor jelentkeznek a rosszullétei.

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász- diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

minden szempontból nagyon jó volt

A megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.             

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Hármas típusú diabétesz - 5 fontos információ a MODY-ról

Hármas típusú diabétesz - 5 fontos információ a MODY-ról

A MODY (Maturity Onset Diabetes of the Young) a cukorbetegség egy ritka, öröklött formája, amely jellemzően serdülőknél és fiatal felnőtteknél alakul ki. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus és lipidológus szakembere szerint a harmadik diabéteszként is emlegetett MODY a gyerekkori diabéteszek 2-3 százalékát teszi ki, és hátterében öröklött génmutációk állnak.

További részletek
A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK