
Neuropátiás vizsgálatok- ezek a legfontosabbak
A cukorbetegség számtalan szövődményt indukálhat, melyek egy része komoly hatást gyakorol a mindennapi életre. A tartósan magas vércukorszint vonzata sajnos a perifériás idegeket is érintheti, melynek következtében neuropátia jön létre. Hogy ez pontosan mit takar, mik a tünetei, és hogy milyen vizsgálatok szükségesek a szűréséhez, arról Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A cukorbetegek felénél fellép
Cukorbetegség okozta neuropátia a perifériás idegeket érinti (vagyis az agyon és a gerincvelőn kívüli idegeket). Statisztikák szerint a cukorbetegek több mint felénél kialakul valamilyen szintű neuropátia- elsősorban azokat veszélyezteti, akik több mint 20 éve cukorbetegek, 40 év felettiek, illetve akiknek nehezen sikerül kordában tartani a vércukor értékeiket.
Az állapot nem csak zavaró és kellemetlen, hanem veszélyes is, ugyanis ekkor az érzékcsökkenés/kiesés miatt a beteg nem veszi észre, ha megsérült. Pedig a gyors fertőtlenítés és sebgyógyítás igen fontos a diabetes-ben szenvedőknél, mivel egy kis sebből is súlyos fekély alakulhat ki.
Mik a tünetei?
- Zsibbadás
- Hangyamászás érzés
- Érzékelés gyengülése/érzéketlenség
- Indokolatlan fájdalom
- Égő érzés
- Extrém érzékenység tapintások iránt
- Koordinációs zavarok
Komoly gondokat okozhat
A neuropátia igen súlyos gondokat okozhat, ezért fontos komolyan venni, és már a legapróbb jeleknél orvoshoz fordulni! Attól függően, hogy pontosan mely idegeket érint a probléma, olyan gondokat generálhat, mint a diabéteszes láb, fekély, emésztési gondok, vizelettartási zavar, szexuális problémák.
Tüneteket tapasztal? Irány a neuropátia szűrés!
Mivel nagyon gyakori szövődményről van szó, így tünetek esetén azonnal, azok hiányában pedig 1-1,5 évente kell neuropátia szűrésen részt venni, melynek során ellenőrzik a beteg érzékelését. Ehhez az alábbi tesztek vannak az orvosok segítségére:
Kalibrált hangvilla
Ekkor a páciens vibrációérzetét vizsgálják mind a négy végtagon. A hangvillát a szakember rezgésbe hozza, felhelyezi, és megállapítja azt az értéket, amikor az illető már nem érzi. A 8 fokú skálából, ha az eredmény 5 vagy annál kevesebb, úgy neuropátia áll fenn, de a gyanú már 6-nál megjelenik.
Tip Term próba
Ez esetben a páciens hőérzetét vizsgálják, méghozzá egy olyan eszköz segítségével, melynek egyik fele műanyag, másik fele meg fém. Normál esetben a két rész hőérzetében különbség van, ám neuropátia esetén a páciens ugyanolyannak érzékeli.
Neuropad
Neuropátia során a talp verejtékezése lényegesen csökken. Ennek vizsgálatára egy olyan kép színű tapasz szolgál, mely normál verejtékezés hatására rózsaszínűvé változik. Amennyiben ez nem történik meg, nem elégséges a verejtékezés.
Neurotip
A neuropátiás betegek nem, vagy csak kevéssé érzékelik a fájdalmat, így könnyen sérüléseket szerezhetnek. Hogy a fájdalomérzet mértéke kiderüljön, a szakember egy steril, tompa tűt a páciens bőrére helyez és enyhe szúrást gyakorol rá. Ha az érintett ezt nem érzékeli, az problémát jelez- mondja dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Mi a teendő, ha fennáll a neuropátia?
Sajnos, ha már egyszer kialakult a neuropátia, azt visszafordítani nem lehet, ám az állapot romlása lassítható, valamint fokozott odafigyeléssel elkerülhető az olyan szövődmény kialakulása, mint pl.a fekély. Nagyon fontos ekkor (is) a vércukorszint kordában tartása, a rendszeres kontroll, valamint a megfelelő lábápolás.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
2. típusú cukorbeteg vagyok,napi 1000 mg-os Merckformint szedek,6.8-7.2 között van HbgA1c értékem gyakorlatilag tünetmentes vagyok. A kérdésem hogy lehet az,hogy ugyanazon tipusú és mennyiségű étel elfogyasztása után 1.5 órával egyszer 7.8 máskor pedig 9.4 lett a cukrom?
Köszönettel: Péter
Az étkezés utáni vércukor értéket befolyásolja a mérés előtti időszak - mozgás mennyisége is és, hogy a nap folyamán milyenek voltak a vércukor értékei.
Az ételben levő lassú és gyors felszívódású szénhidrátok is befolyásolhatják az értékeket.
Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász- diabetológus
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Kiváló szakember
További véleményekKontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.