Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2024.11.11 19:23

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A metformin jelentősége a cukorbetegek kezelésében

-Amennyiben az életmódterápia (diéta és testmozgás) önmagában nem csökkenti kellő mértékben a vércukorszintet, elsőként általában egy szájon át szedhető készítményt, metformint javaslunk cukorbeteg pácienseinknek – ismerteti dr. Porochnavecz Marietta. A metformin csökkenti a máj által a vérbe bocsátott cukor mennyiségét, valamint növeli az inzulinra való érzékenységet (azaz csökkenti az inzulinrezisztenciát). A metformin a glülóz felhasználást is fokozza az izmokban, és a szénhidrátok felszívódását lassítva megakadályozza a hirtelen vércukorszint emelkedést is. További előnye, hogy segíthet a testsúly optimalizálásában, és más antidiabetikumokkal kombinálva is használható. Ez utóbbi esetében azonban fokozott figyelemmel kell szedni, mert fennáll a hipoglikémia kialakulásának veszélye – hangsúlyozza a szakember.

A metformin gyakori mellékhatásai

Mint Porochnavecz doktornő mondja, bár a legtöbb beteg biztonságosan alkalmazhatja a metformint,Ha az életmódterápia nem elegendő, metformint kap a beteg. enyhébb mellékhatásokkal azért itt is számolni kell. A gyógyszer elsősorban emésztési panaszokat okozhat, főként a terápia kezdetén. A diabéteszes páciensek körülbelül 25 százalékánál jelentkezhet puffadás, émelygés, gázképződés, hasi fájdalom, hasmenés, székrekedés, illetve étvágycsökkenés. Ezek a panaszok szerencsére többnyire csak átmenetiek, és rövid időn belül elmúlnak. Ha a betegek étkezés közben vagy közvetlenül érkezés után veszik be a tablettát, továbbá ha alacsony dózissal indítjuk a terápiát, majd fokozatosan emelve szoktatjuk hozzá a szervezetet a gyógyszerhez, jól enyhíthetőek ezek a tünetek is. A nyújtott hatóanyag-tartalmú készítményekkel szintén mérsékelhetőek a gasztrointesztinális tünetek. Klinikai vizsgálatok szerint a nyújtott hatóanyag-leadású formát szedők mindössze 10 százalékának volt hasmenése, és csak 7 százalékuk számolt be hányingerről. Ezzel szemben a normál formulát szedők 53 százalékának lett hasmenése, és 26 százalékának okozott émelygést a készítmény. A retard metformint szedők kevesebb mint 1 százalékának kellett abbahagynia a készítmény szedését a mellékhatások miatt. A metformin gyakori mellékhatásai közé tartozik a húgyúti fertőzések fokozott kockázata. Ha a gyógyszerszedés közben a vizelet zavarossá válik, kismedencei vagy deréktáji fájdalmat tapasztal a beteg, haladéktalanul forduljon kezelőorvosához!

Laktátacidózis – a metformin súlyos mellékhatása

-A laktátacidózis egy nagyon ritka, de rendkívül súlyos állapot, ami a szervezet sav-bázis egyensúlyának felborulásával jár, és kórházi kezelést igényel – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta. Krónikus vese- vagy májbetegség, súlyos pangásos szívelégtelenség esetén, illetve lázzal, hasmenéssel-hányással járó állapotokban, nagy alkoholfogyasztás mellett vagy dehidratált állapotban a laktátacidózis kialakulásának esélye fokozódik.

A laktátacidózis tünetei:

  • hányás,
  • hasi fájdalom,
  • izomgörcsök
  • zsibbadás
  • a végtagokban jelentkező hideg érzés
  • súlyos fáradtságérzés
  • légzési nehézség
  • a szívritmus változás

Ha CT-vizsgálatra kell mennie

Amennyiben metformin tartalmú gyógyszert szed, és kontrasztanyagos CT-vizsgálatra kell mennie, a gyógyszert a vizsgálat előtt általában 72 órával, illetve a vizsgálatot követően 48 órával el kell hagynia. Ez esetben kezelőorvosával beszélje meg, hogy ez idő alatt miként tartja egyensúlyban szénhidrát anyagcseréjét! 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Édesanyám halála óta-6 éve jelent meg először nagy mértékű vércukor emelkedés szedek rá gyógyszereketGlikada 60mg, 1000mg Meckformin, nem nagyon bírom ezeket a gyógyszereket próbálom tartani a diétát,de éjszaka szörnyű éhség gyötör muszáj ennem leginkább édességet, nagyon ritkán mérek kóros megnövekedést max 13,4 volt éjjel mikor éhes voltam. Általában natur joghurtot eszem,de néha elhajlok sajnos,Mit tehetek?

Kedves Ildikó!



Ha már 6 éve magasabbak a vércukor értékei, gondolom már járt diabetológusnál. A gyógyszer amit szed, modern gyógyszer, de lehetnek mellékhatásai. Amennyiben panasza van, más gyógyszerek adása szükséges. Vércukor értékei nem jók, étkezés előtt 6,0 mmol/l körüli, étkezés után másfél órával 8,0 mmol/l alatti értékek a megfelelőek. Akármilyen terápiát alkalmaznak a diéta elengedhetetlen, napi 5 alkalommal étkezés, meghatározott mennyiségű szénhidráttal. Javasolt a reggeli 30, tízórai 20, ebéd 50, uzsonna 20 , vacsora 30 g szénhidrát tartalmú legyen. A diéta ismerete fontos, tudni kell a lassan és gyorsan felszívódó szénhidrátok hatását és étkezésbe illesztésüket. Tanácsolom diétás nővérhez forduljon emiatt. Emellett fontos a rendszeres testmozgás a cukorbetegeknek. Időszakos laboratóriumi ellenőrzés elengedhetetlen évi 2-3 alkalommal. Szövődmények irányában szemészeti és vese vizsgálata fontos.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedvesség és törődés

A Doktornō maximálisan felkészült, alapos, rendkívül empatikus és kedves személyiség. Valamennyi kérdésemre választ kaptam és ellátott hasznos tanácsokkal is. A legprecízebb orvos akinél valaha voltam. 

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK