Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként
A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.
Online Bejelentkezés
Dr. Porochnavecz Marietta
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
A metformin jelentősége a cukorbetegek kezelésében
Online Bejelentkezés
Dr. Porochnavecz Marietta
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
-Amennyiben az életmódterápia (diéta és testmozgás) önmagában nem csökkenti kellő mértékben a vércukorszintet, elsőként általában egy szájon át szedhető készítményt, metformint javaslunk cukorbeteg pácienseinknek – ismerteti dr. Porochnavecz Marietta. A metformin csökkenti a máj által a vérbe bocsátott cukor mennyiségét, valamint növeli az inzulinra való érzékenységet (azaz csökkenti az inzulinrezisztenciát). A metformin a glülóz felhasználást is fokozza az izmokban, és a szénhidrátok felszívódását lassítva megakadályozza a hirtelen vércukorszint emelkedést is. További előnye, hogy segíthet a testsúly optimalizálásában, és más antidiabetikumokkal kombinálva is használható. Ez utóbbi esetében azonban fokozott figyelemmel kell szedni, mert fennáll a hipoglikémia kialakulásának veszélye – hangsúlyozza a szakember.
A metformin gyakori mellékhatásai
Mint Porochnavecz doktornő mondja, bár a legtöbb beteg biztonságosan alkalmazhatja a metformint, enyhébb mellékhatásokkal azért itt is számolni kell. A gyógyszer elsősorban emésztési panaszokat okozhat, főként a terápia kezdetén. A diabéteszes páciensek körülbelül 25 százalékánál jelentkezhet puffadás, émelygés, gázképződés, hasi fájdalom, hasmenés, székrekedés, illetve étvágycsökkenés. Ezek a panaszok szerencsére többnyire csak átmenetiek, és rövid időn belül elmúlnak. Ha a betegek étkezés közben vagy közvetlenül érkezés után veszik be a tablettát, továbbá ha alacsony dózissal indítjuk a terápiát, majd fokozatosan emelve szoktatjuk hozzá a szervezetet a gyógyszerhez, jól enyhíthetőek ezek a tünetek is. A nyújtott hatóanyag-tartalmú készítményekkel szintén mérsékelhetőek a gasztrointesztinális tünetek. Klinikai vizsgálatok szerint a nyújtott hatóanyag-leadású formát szedők mindössze 10 százalékának volt hasmenése, és csak 7 százalékuk számolt be hányingerről. Ezzel szemben a normál formulát szedők 53 százalékának lett hasmenése, és 26 százalékának okozott émelygést a készítmény. A retard metformint szedők kevesebb mint 1 százalékának kellett abbahagynia a készítmény szedését a mellékhatások miatt. A metformin gyakori mellékhatásai közé tartozik a húgyúti fertőzések fokozott kockázata. Ha a gyógyszerszedés közben a vizelet zavarossá válik, kismedencei vagy deréktáji fájdalmat tapasztal a beteg, haladéktalanul forduljon kezelőorvosához!
Laktátacidózis – a metformin súlyos mellékhatása
-A laktátacidózis egy nagyon ritka, de rendkívül súlyos állapot, ami a szervezet sav-bázis egyensúlyának felborulásával jár, és kórházi kezelést igényel – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta. Krónikus vese- vagy májbetegség, súlyos pangásos szívelégtelenség esetén, illetve lázzal, hasmenéssel-hányással járó állapotokban, nagy alkoholfogyasztás mellett vagy dehidratált állapotban a laktátacidózis kialakulásának esélye fokozódik.
A laktátacidózis tünetei:
- hányás,
- hasi fájdalom,
- izomgörcsök
- zsibbadás
- a végtagokban jelentkező hideg érzés
- súlyos fáradtságérzés
- légzési nehézség
- a szívritmus változás
Ha CT-vizsgálatra kell mennie
Amennyiben metformin tartalmú gyógyszert szed, és kontrasztanyagos CT-vizsgálatra kell mennie, a gyógyszert a vizsgálat előtt általában 72 órával, illetve a vizsgálatot követően 48 órával el kell hagynia. Ez esetben kezelőorvosával beszélje meg, hogy ez idő alatt miként tartja egyensúlyban szénhidrát anyagcseréjét!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Leletei nem utalnak sem cukorbetegségre, sem inzulin rezisztenciára. Panaszai miatt javasolom a rendszeres , napi 5 x étkezést, és a rendszeres mozgást. Amennyiben panaszai nem változnak, további vizsgálatok elvégzését javasolom .
Üdvözlettel:
dr Porochnavecz marietta
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Kiváló szakember
További véleményekKontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.