Cukorbetegként is hódolhat az édes élvezeteknek nyáron

Cukorbetegként is hódolhat az édes élvezeteknek nyáron

Imre Noémi Módosítva: 2024.08.26 09:07

A nyár számtalan finomabbnál finomabb, zamatos és színes gyümölccsel kényezteti ízlelőbimbóinkat. De vajon mennyit és milyen formában fogyaszthatnak ezekből a cukorbetegek? Imre Noémi, a Cukorbetegközpont dietetikusa látja el jótanácsokkal az érintetteket.

Online Bejelentkezés

Imre Noémi

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet

Napfény a tányéron – ezért érdemes gyümölcsöket fogyasztani cukorbetegként

A forró nyári napok egyik legkellemesebb élménye, amikor jóízűen beleharaphatunk egy illatos őszibarackba vagy egy szelet görögdinnyébe. A nyári gyümölcsök nagyszerűen hidratálnak, magas rost- és víztartalmuk pedig hozzájárul a teltségérzethez. A cukorbetegeknek azonban nehéz lehet beilleszteni ezeket a finomságokat az étrendjükbe úgy, hogy glükózszintjüket is kordában tartsák.  A diabéteszes betegek esetében is érvényes a WHO iránymutatása, ami napi mintegy 40 dekagrammnyi zöldség és gyümölcs elfogyasztását javasolja. Ugyanakkor a cukorbeteg diétának arányaiban több zöldséget kell tartalmaznia – hangsúlyozza Imre Noémi, aki hozzáteszi, hogy bár általában azt gondoljuk, hogy az édes dolgok nem tesznek jót a cukorbetegeknek, különbséget kell tennünk a gyümölcsök és az édességek között.

-A gyümölcsök magas biológiai értékkel bíró növények, amelyek a fruktóz mellett rostokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és antioxidánsokat is tartalmaznak. A gyümölcsökben található rostok lassítják a szénhidrátok felszívódását, így mérsékelve a vércukoringadozást, tehát másként hatnak a szervezetünkre, mint a hozzáadott cukrokat tartalmazó ultrafeldolgozott élelmiszerek. A gyümölcsök a cukorbetegek kiegyensúlyozott étrendjében is helyet kell, hogy kapjanak. A betegeknek azonban figyelembe kell venniük gyümölcsevéskor az adagok méretét, a gyümölcsök szénhidráttartalmát és glikémiás indexét is. Fontos továbbá, hogy a gyümölcsöket ne önmagukban, hanem más élelmiszerekkel, ételekkel kiegészítve fogyasszák a cukorbetegek.

A gyümölcsök más-más mennyiségben tartalmaznak fruktózt, glükózt és rostot, ezért az elfogyasztott gyümölcs típusától függ, hogy miként befolyásolja a vércukorszintet. Érdemes elsősorban a magasabb rosttartalmú, alacsonyabb glikémiás indexszel rendelkező, friss idénygyümölcsöket a tányérunkra tenni. Ha alacsonyabb cukortartalmú gyümölcsöket (10 g/100 g) szeretnénk enni, válasszuk az almát, a körtét, az epret, a málnát, a ribizlit, a szedret, a mandarint, a citromot vagy az őszibarackot. Ezekből is fogyasszunk azonban mértékkel, kis adagokra elosztva, hogy a vércukorszintünk ne emelkedjék meg túlságosan!

Alacsony glikémiás indexű gyümölcsök az alábbiak:

  • meggy (20)
  • cseresznye (22)
  • ribizli (25)
  • eper (25)
  • áfonya (26)
  • körte (30)
  • őszibarack (35)

Magasabb glikémiás indexe van az alábbi gyümölcsöknek:

  • sárgadinnye (65)
  • ananász (66)
  • görögdinnye (71)

A szakértő tanácsai a cukorbetegek gyümölcsfogyasztásához

  • A gyümölcsöket célszerű rostban, fehérjében, illetve telítetlen zsírokban gazdag ételekkel kombinálni, kiegészíteni (pl. magvakkal, teljes kiőrlésű gabonákkal, görög joghurttal, túróval). Így fogyasztva lassabb lesz a vércukorszint emelkedése, és közben még a szívünk egészségére is odafigyelünk.
  • Ha gyümölcsöt ennénk, érdemes inkább a délutáni órákat választani. Hasznos lehet továbbá az edzések előtti és utáni időzítés is, ugyanis ilyenkor gyorsabban hasznosul a bevitt szénhidrát.
  • A nyári melegben jól esik az otthon elkészített házi gyümölcsjoghurt, -jégkrém vagy gyümölcssaláta. Ízesítsük őket finomra vágott friss mentával, citromverbénával vagy bazsalikommal.
  • A grillezett gyümölcsök a kerti partik és összejövetelek különleges finomságai. A grillezett fahéjas-gyömbéres alma, a pikáns balzsamecettel tálalt grillezett eperszemek és grillezett gyümölcsnyársak nagyszerűen passzolnak is a húsok és sajtok mellé.
  • A gyümölcslevekkel, turmixokkal, smoothie-kal és gyümölcspürékkel bánjunk csínján, mert nem tartalmazzák azokat a hasznos rostokat, amelyek megfékezik a hirtelen vércukorszint-emelkedést. Ezeket elsősorban alkalmanként és kis mennyiségben, vagy hipoglikémia esetén érdemes fogyasztani a vércukorszint gyors rendezése érdekében. Szintén kerülendők a cukrozott vagy szirupban eltett gyümölcsök és az aszalt gyümölcsök is, ezek ugyanis gyorsan megemelik a vércukorszintet.

Téma szakértője

  • Imre Noémi

  • Szakterületek:
    • dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
  • Specialitások:
    • inzulinrezisztencia (IR)
    • prediabétesz
    • 2-es típusú cukorbetegség
    • 1-es típusú cukorbetegség

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype, telefon)
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Ingadozó vércukorszint: ezért veszélyes a cukorbetegekre

Ingadozó vércukorszint: ezért veszélyes a cukorbetegekre

A cukorbetegek különösen érzékenyek lehetnek a vércukorértékek rövid időközönkénti nagymértékű kiugrásaira, az ingadozó vércukorszint pedig hosszú távon súlyos szövődményeket okozhat. Ezért is fontos megértetni a diabéteszes betegekkel a vércukorszint céltartományban tartásának és ellenőrzésének a jelentőségét – hangsúlyozza Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK