Birsalmás-csokis kukoricasütemény

Birsalmás-csokis kukoricasütemény

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2023.02.18 07:42

Egy ínycsiklandó hétvégi sütemény, amely gluténmentes, tejmentes és CUKORMENTES!

Hozzávalók (12 szelethez)

  • 200 g kukoricadara
  • 100 g GM, cukormentes étcsokoládé
  • 50 g tejmentes sütőmargarin
  • 20 g zsírszegény kakaópor
  • 50 g kókuszreszelék
  • 60 g eritrit (vagy ennek megfelelő más édesítő)
  • 4 db tojás
  • 50 g víz
  • 1/2 cs GM sütőpor
  • csipet só
  • 1 db nagyobb (kb. 200 g) birsalma
  • egész szegfűszeg és fahéjrúd

Elkészítés

A birsalmát alaposan meg kell mosni, meghámozni, majd kivájni a magházát. Vékony szeletekre vágva, majd annyi vízzel, amennyi ellepi, illetve pár darab egész szegfűszeggel és fahéjrúddal fel kell tenni főni. Ha félpuhára főtt, kapcsolja le a főzőlapot, majd hagyja a főzővízben. Eözben keverje össze a tészta hozzávalóit.

A csokit és a margarint vízgőz felett olvassza meg, majd hagyja kihűlni. A kukoricadarát, kakaóport, eritritet és a kókuszreszeléket alaposan keverje össze a sütőporral és egy csipet sóval. A tojásokat kézi habverővel fel kell verni, és a már lehűlt, de folyékony olvasztott csokoládéhoz hozzá keverni. Az egészet öntse hozzá a kukoricadarás keverékhez, majd alaposan, egyneletesen keverje össze. Kevés (50 gramm) vizet adjon a tésztához, majd keverje el és 5 percet pihentesse. Ha nagyon „száraznak” ítéli, kevés víz hozzáadásával hígítható a massza.

Kimargarinozott 20*30-as tepsibe öntve, helyezze a tetejére a leszűrt birsalmaszeleteket. Előmelegített 160°C-os sütőben 30 perc alatt készen is van a finom sütemény.

Tápértékadatok

1 szelet energia- és tápanyagtartalma (eritrittel és cukormentes csokoládéval készítve): 195 kcal

Fehérje: 5 g

Zsír: 11 g

Szénhidrát: 19 g

Jó étvágyat kívánunk!

Téma szakértői

Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Szarka Dorottya

Szarka Dorottya

dietetikus
Drégely Anikó

Drégely Anikó

sportdietetikus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK