Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr! 52 éves kárpátaljai magyar férfi vagyok. Már karácsony táján fáradékony kezdtem lenni. Aztán Újév után, január 4-én minden előzmény nélkül, nagyon szomjas kezdtem lenni, félután és este már alig győztem inni, hogy véget érjen ez az elkélpesztő erejű szomjúság. Másnap jelentkeztem orvosi vizsgálatra, melyre hamarosan sor is került, de sem az általános vérvizsgálat, sem a vizeletvizsgálat nem mutatott ki rendellenességet, a vércukorszintem pedig normális volt, 5,3. A fáradékonyságomra kaptam Magne-B6-it, ami kezdetben használt, ma már nem túlságosan. A szomjúság mértéke hol enyhült, hol erősödött, szájszárazságaim is jelentkeztek (mára mondhatni állandósult), a sok ivás miatt sokat vizeltem, de a nagyobbik részét éjszaka vagy hajnalban, majd felkelés után kell kiengednem. Megjegyzem: ultrahangos vizsgálatot is végeztettem a vesémről, a prosztatámról, a húgyhólyagomról, de mindent rendben találtak... A szomjúság viszont maradt, a kis számban maganhoz vett édes ital, gyümölcs (1 drb mandarin) után viszont erősödött a szomjúságom, így ezeket kihagytam az étrendből, csak a napi egyszeri kávéba tettem 2 mokkáskanálnyi cukrot, mert zavart a keserű kávé, és csak a keserű teától múlik el már január eleje óta a szomjúságom. A múlt szombaton, 20-án aztán hirtelen nagy gyengeség fogott el, és a fűtött szobában is nagyon gyakranfel kell vennem 3 szvettert, hogy ne fázzam. Mintha nem lenne energiám. Tegnap, 25-én jelentkeztem az újabb vércukorszontvizsgálatra,
ahol kiderítették, hogy 5,3-ről 6,6-re emelkedett a vércukorszintem. Az itteni orvos azt mondta, hogy ez még tűrhető, de nayon kell vigyázni: semmi cukortartalmú ital, kávéból is csak keserűt inni, és szénhidrátmentes diéta, de húst szabad ennem. Érdekel: megállítható-e még, hogy cukorbetegségbe essek? Az itteni orvos utasítására és interneten olvasottak alapján 4-szer áztatom ki a burgonyát, hogy kimenjen belőle a keményítő. Emellett a rizst is ehetem, de szintén előbb ki kell áztatni. Kérdésem: a rizst még a főzés előtt kell kiáztatni, és hányszor, meddig? Az orvos rozskenyeret írt elő. Tényleg csak rozskenyeret ehetek, vagy más félbarna kenyeret is? Ehetek-e hús- vagy zöldséglevest, a leesbe való száraztésztával együtt is, illete enyhén fűszerezett gulyáslevest csirkehússal? A húsok közül csak főtthúst ehetek, vagy sültet is, benne félkész csibe-, illetve rizsesfasirtot is, vagy csak általam kisütöttet? Ehetek-e májpörköltet, hagyma felhasználása nélkül? (Olvastam, hogy a hagyma sok szénhidrátot tartalmaz.) És milyen étrendet javasol? Milyen zöldségféléket ehetek például? És meddig kell diétáznom?
Tisztelt Lajos Mihály!

A tünetei alapján javaslom forduljon endokrinológus szakorvoshoz. Az éhgyomri 6.6mmol/l vércukorérték még nem mutat cukorbetegséget, de annak előállapota már fennállhat. Ezt cukorterheléses vizsgálattal lehet tisztázni. (OGTT)
A diétával kapcsolatosan javaslon dietetikus szakemberrel történő konzultációt a cukorbeteg központban.

Üdvözlettel

dr. Bibok György

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK