Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Üdvözlöm!

25 hetes kismama vagyok, a 23. héten részt vettem a terheléses cukorvizsgálaton, amelynek eredményei:
Éhomi cukor: 3,2
120 perces: 6,8

Az orvosom a Merckformin 500 mg tablettát javasolta, amit el is kezdtem szedni, az első 3 napban csupán reggel fél szemet, de egész délelőtt rosszul voltam, gyengeség, homályos látás, fejfájás, stb. Az orvosom tanácsára abbahagytam a gyógyszer szedését, ehelyett azt javasolta, hogy 180 grammos szénhidrát diétába kezdjek bele, napi 6 étkezésre leosztva, amit egyébként a gyógyszer mellett is tartottam.

Így étkezem a mai napig is, viszont a délelőtti rosszulléteim nem múltak el, a tünetek ugyanazok, szédülés, émelygés, gyengeség.

Szeretném kérdezni, hogy mi lehet a probléma, illetve a mért értékeim szerint valóban terhességi cukorbetegségem van-e? Az orvosom szerint ezt a diétát mindenképpen tartanom kell, az igazsághoz hozzá tartozik, hogy emellett jelentős túlsúllyal is rendelkezem sajnos.

Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Nóra!
Vércukor terhelés értékei teljesen normálisak. Nem szabad semmiképpen Merckformint szednie a terhesség alatt. Javasolom vegyen vércukor mérő készüléket és mérje a vércukor értékeit éhhomra és étkezés után 1 órával. Amennyiben az étkezés után 1 órával vércukor értéke 7,0 mmol/l alatti nem gondolok terhességi diabetesre. Ha értékei ismételten meghaladnák a 7,0 mmol/l értéket, akkor indokolt diéta tartása és terhes diabetologiai gondozását javasolom.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK