Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Hölgyem/Uram!
A segítségüket szeretném kérni, hogy az alábbi labor értékek utalhatnak-e inzulin rezisztenciára. (Terheléses vizsgálat nem készült, ezért csak a 0 perces értékek állnak rendelkezésre.)
2023. február: Éhgyomri glükóz 5.2, Inzulin: 9.5, HOMA index 2.19
2023. szeptember: Éhgyomri glükóz 5.0, Inzulin 11.9, HOMA index 2.64
Amennyiben felmerülhet a gyanú, mit tanácsolnak a továbbiakra nézve?
Válaszukat köszönöm.
Tisztelt Kérdező
Inzulinrezisztenciát csak a vércukorterhelés és inzulin szint mérés(0-60-120 percben végzett értékei) alapján a panaszok ismeretében lehet csak megállapítani
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Medgyesi doktor úr!
Édesanyám miatt írok, aki majdnem 4 hétig volt kórházban. Mélyvénás trombózissal került be a kórházba, de közben lábszárán fekélyes sebek voltak, amelyet szakápolóval kezeltettünk. Antibiotikumos infúziós kezelést és vérhigítót kapott , amit azóta is szúrunk a hasába. Sajnos azt közölték a kórházban hogy amputálni kellene a jobb lábát , melybe édesanyám nem egyezett bele. A kórházba úgy került be hogy már szépen gyógyultak a fekélyes sebek. Sajnos nem tudjuk mi történt a kórházban, de teljes döbbenettel hallgattam amit a kezelő orvosa közölt. (Zárójelentésen ez áll: jobb alsó végtagon körkörös fekély, lábháton nekrózis, lábujjak nedves gangrénája ) Amit még megemlítenék, hogy édesanyám nem cukorbeteg, hanem régóta fennálló vénás keringési rendellenessége van. Nagyon szeretnénk segíteni édesanyámnak, hátha mégis van remény a lába megmentésére. Amennyiben úgy látja a doktor úr hogy érdemes elvinni Őt egy vizsgálatra Önökhöz,akkor mi ezt szívesen megtennénk. Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Várhelyi Éva
Kedves Éva!

Azt javasolnám, hogy a teljes korábbi dokumentációval mihamarabb jöjjön el egy konzultációra, hogy mielőbb orvosoljuk a problémát.

Üdvözlettel:
Dr. Marktoics Attila
Dr. Markotics Attila
Dr. Markotics Attila traumatológus, rehabilitációs szakorvos
Tisztelt Hölgyem/Uram!

Segítségét szeretném kérni a laboreredményeimmel kapcsolatban. Fennáll e inzulinrezisztencia probléma?

Ujjbegyből vett vércukor: 6,2 mmol/L
Vércukor 0': 5,5 mmol/L
Vércukor 60': 9,4 mmol/L
Vércukor 120': 7,6 mmol/L

Inzulin 0': 9,4 mIU/L
Inzulin 60': 70,4 mIU/L
Inzulin 120': 111,4 mIU/L

HOMA-IR: 2,3

Segítségét előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Harcsa Beáta
Kedves Beáta!

Bár a szakirodalom nem teljesen egységes az IR diagnosztikáját illetően, a mert inzulinszintek alapján az IR a fenti esetben valószínűsíthető. (A 60 perces inzulinszintnek 30 mIU/L alatt kellene maradnia. )
A HOMA index is 2,3 ami a fentieket alátámasztja.
Mindenképpen egy endokrinológiai konzultációt javaslok rendelőnkben.


Üdvözlettel:
Dr. Ferenczy Péter
Tisztelt Hölgyem/Uram!

Terheléses vércukorvizsgálati eredményeim kiértékelésében szeretnék segítséget kérni.
Fennáll-e nálam IR? Segítségét előre is nagyon köszönöm!

Glükóz 0' : 5.6 mmol/L
Glükóz 60': 4.6 mmol/L
Glükóz 120': 4.7 mmol/L

Inzulin 0': 5.7 mIU/L
Inzulin 60': 19.3 mIU/L
Inzulin 120': 16.2 mLU/L

HOMA-IR: 1.4
Kedves Orsolya!

A vércukor mérés arra utal, hogy inger (cukor) hatására a hasnyálmirigy több inzulint termel a szükségesnél. Ez inzulin rezisztencia esetén gyakori, az inzulin értékei ezt nem mutatják.
Javasolt: napi 5x étkezés, a natív cukor és azzal készült ételek, élelmiszerek mellőzése. Rendszeres, napi 30 perc mozgás.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Doktornő! Szeretném véleményét kérni hogy az alábbi értékek alapján fennall - e az inzulinrezisztencia? Ehgyomri glükóz (plazmabol) 5,0 mmol/l, 60 perces glükóz 5,4 mmol/L, 120 perces glükóz 5,6 mmol/L. Inzulin 6,4 mIU/L, inzulin 60 perces 55,8 mIU/L, inzulin 120 perces 39,6 mIU/L, inzulin rezisztencia 1,42. Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Marietta!



A mért értékek nem utalnak inzulinrezisztenciára.
Panasz esetén forduljon hozzánk bizalommal !


Üdvözlettel :
Dr. Borus Hajnal
belgyógyász, diabetológus
Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus
Szeretném megkérdezni hogy a véreredményem utalhat-e inzulinrezisztenciára? (Tüneteim izzadékonyság evés közben vagy után magasabb rossz ès összkoleszterin normál vérzsirszint mellett.) 0 perc glukóz: 4,6; 60 perc: 7,5; 120 perc: 6,0 mmol/L. Inzulin: 0 perc: 3,4 ; 60 perc: 30,4; 120 perc: 29,8 mIU/L; HOMA: 0,70. Köszönettel: B. Anna
Kedves Anna !

Leletei nem utalnak sem cukorbetegségre, sem inzulin rezisztenciára. Panaszai miatt javasolom a rendszeres , napi 5 x étkezést, és a rendszeres mozgást. Amennyiben panaszai nem változnak, további vizsgálatok elvégzését javasolom .

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Hölgyem/Uram!
terheléses vércukormérés során kapott eredményeim a következők:
0 perec glükóz 4,7
60 perces : 6,3
120 perces. 4,9

0 perces inzulin: 10
60: 76,6
120: 49,9
HOMA: 2,09

Ezek az értékek utalhatnak valamilyen problémára,

Köszönöm
Kedves Ágnes !

Elküldött értékei nem utalnak cukorbetegségre, viszont enyhe inzulin rezisztencia fennáll. Emiatt életmód váltást javasolok, rendszeres mozgást és diétát.

Üdvözlettel: Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Doktornő/Doktorúr!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi lelettel kapcsolatosan. Ugyan gyomortáji fájdalommal járok orvoshoz, de készült egy cukorterheléses vizsgálatom is.

Glükóz:
Éhgyomri - 4,6
60 perc - 9,9
120 perc - 8,2

Inzulin
Éhgyomri - 4,7
60 perc - 52,8
120 perc - 64,7

Köszönettel,
Böbe
Kedves Böbe !

A küldött laboratóriumi eredményei alapján inzulin rezisztencia és csökkent cukortolerancia áll fenn.

Nagyon fontos most az életmód váltás , a rendszeres mozgás és diéta . Javasolom hogy forduljon diabetológushoz a teendők megbeszélése céljából.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Ötéves kislányommal kapcsolatban szeretnék kérdezni.Emelkedett vércukor értékei vannak annak ellenére hogy a vércukor terhelés negatív lett. Napközben 8- 10 között. Az emelkedett vércukor értékek előtt több mozgás, vagy nagyobb terhelés után, általában hányinger gyengeség és rosszullét, szomjúság jelentkezik. Gyakori a nemi szerv viszketés, ès viszkető kiütések tèrdhajlatban. Nem sikerült bizonyítani a diabéteszt mi lehet a baj ami ezeket a tüneteket okozza?
Tisztelt Asszonyom!

Mivel a diabetes kizárható, ezért egyéb irányú (általános, esetleg bőrgyógyászati, allergológiai) kivizsgálás szükséges.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Barkai László
diabetológus, gyermekgyógyász, gyermek tüdőgyógyász
Tisztelt doktornő/úr!

A terhességem során terhességi cukrom volt. 160g diétával sikerült stabilizálni a cukor szintet. 8 hete szültem, voltam cukor terhelésen újra.
Az eredménye
Éhgyomri 4,1 nmol/l
60 perces 3,6 nmol/l
120 perces 3,5 nmol/l
Ezek az értékek megfelelőek?

A választ előre is köszönöm!
Üdvözlettel Evelin
Kedves Evelin !

Azért alacsony a kétórás vércukra, mert inzulin működési zavar állhat fenn: relatíve magasra emelkedik az inzulinszint akkor, ha megemelkedik a vércukor, és mivel lassabban csökken az inzulin a kívánatosnál, emiatt lesz a vércukor később alacsony.
Mivel terhessége alatt cukorbeteg volt, a diéta folytatását javasolom 180- 200 g szénhidrátot fogyaszthat naponta, ezt el kell osztani 5-6 részre és a szénhidrát minőségén (lassú felszívódásúak előtérbe helyezése) érdemes változtatni. Emellett időnként mérje a vércukor értékeit étkezés után másfél órával. Hagyja ki továbbra is a cukorral készült ételeket. Fontos majd egy év múlva a vércukor terhelés megismétlése .Amennyiben panaszai jelentkeznének, kérem jöjjön vizitre,szeretettel várom.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK