Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Porochnavecz Doktornő!

Szeretném a segítségét kérni. Tulajdonképpen 2 kérdésem lenne.

28 éves, normál testsúlyú, inzulinos cukorbeteg nő vagyok. A cukorbetegségemet steroid váltotta ki és a beszűkült veseműködésem miatt csak Insuman inzulint kaptam. Ennek 1,5 éve. Normál körülmények között a vércukrok jók, a 3 hónapos átlag 6,1-6,5 szokott lenni napi 24-30 E rapid, 44 E basal inzulin, ill. 160 gr. CH/30 gr. fehérje diéta mellett.

Most éppen bajban vagyok, mert nem tudom hogyan lépjek, hiszen diab-ra időpontot október utolsó hetére kaptam,és nephrológiára csak ezután megyek.
Bő 1 hónapja steroid lökésterápiára 26-os cukrom lett. Azt hittem lazán rendbe tudom hozni az inzulinnal -főleg ha már a steroidot is leépítettem-, de nem így történt, mert alig reagálok az inzulinra. A korrekcióba beadott 10 E rapid inzulin a beadás után 2 órával 0,6-al csökkentette a vércukorértéket a steroid kúra alatt. Én nem tudom miért lett ez...
Jelenleg 80E basal, 14-20-26 E rapid inzulint adok be, gyakorlatilag dupla mennyiséget, és az eszem azt mondja, hogy emelni kellene. Gyakorlatilag ezzel az adaggal stabilan 11-13 közötti vércukrok vannak már 2 hete, de a CH bevitelt lecsökkentettem kb. 100 gr-ra kínomban.

Legyen szíves segítsen! Mennyit és hogyan emelhetek még az inzulinon, hogy elfogadható vércukraim legyenek és ne fogyjak el október végéig? Az 56 kg-os súlyomból 6 kg-ot fogytam 2 hét alatt....
Nem tudom, hogy utána mi lesz. Talán van másfajta inzulin, ami ennél hatékonyabb?

A másik kérdésem az lenne, hogy 1,5 év alatt nekem a mostanival együtt kb. 4-5 hónapig voltak rossz a vércukraim (az első HgBA1C 11,3 volt). Létezik, hogy ennyitől neuropátia kialakul? Az egyik lábam nonstop, izomlázszerűen fáj és éjszaka rosszabb, ill. mindkét kezemen alagút szindrómák alakultak ki (annak tartják), de azelőtt nekem ilyen soha nem volt. A férjem szerint változott a járásom is, valahogy nehézkesnek tűnik. Már több hónapja vannak kínjaim, de bennem eddig nem merült fel, hogy ezek a tünetek összefügghetnek esetleg a cukorbetegséggel, mert hát az szövőmény, biztos sok év kell a kialakuláshoz.

Szeretném jelezni, hogy nem tudok bevállalni egy pesti utat, mert nekem az egy nap szabi lenne, ami nincs, mert kivettem mindent amikor leállni készült a vesém, mert a táppénz kevés és hetek kellenek mire kifizetik. 217 km-re lakom Budapesttől.

Nagyon szépen köszönöm a türelmét, a megértését, és előre is köszönöm a segítséget!
Nagyon várom a válaszát!

Kellemes napot és jó munkát kívánok!

Szendrei Éva



Kedves Éva !

Nagyon nehéz ismeretlenül tanácsot adni.
Sok kérdésem lenne.
- Miért kap szteroid kezelést ?
- Mi okozza a veseproblémáját,?
- Milyenek a labor értékei?
- Milyen önkontrollos értékei vannak ?

A szénhidrát bevitelt ne csökkentse 110 g alá ( 30-40-60 g CH )
Neuropathia bármikor kialakulhat a cukorbetegség esetén.
Ha korrigálja a vércukor értékeket 2-4 E-nél egyszerre több inzulint ne adjon.
Ma már vannak modernebb inzulin készítmények mellett jobb vércukor értékek érhetőek el.
javaslom , hogy forduljon diabetológushoz és kérje segítségét.
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK