Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Üdvözlöm!

18 hetes kismama vagyok, ikreket várok. A 12. héttől méregetem a vércukor szintemet. Az éhgyomorra 6,5-ket mérek reggelente, ha odafigyelek hogy mit eszek, (alacsony szénhidrát tartalmú) akkor 1-1,5 órával nem vészesen emelkedik meg, de volt rá példa, 13,7-et, 14-et mértem. Említettem a nőgyógyásznak, azt javasolta hogy reggel éhgyomorra egyek meg 1 zsemlét és igyak rá 1 pohár tejet, 1-1,5 órával később mérjem meg a cukrom, és ha 7,5 fölött van akkor azonnal menjek vissza. Így tettem, és 7,8-at mértem. Beszéltem a házi orvossal is, és ő közben elküldött vércukor terhelésre. Az eredmény a következő:
Éhgyomri vércukor 4,3 mmol/l
120 perces v.c. 5,5 mmol/l
Éhgyomri vizelet aceton negatív
120 perces aceton negatív
120 perces vizelet cukor pozitív
Éhgyomri vizelet cukor negatív
120 perces vizelet cukor 10 mmol/l

A kérdésem az lenne, hogy mivel van a vizeletemben cukor, az utalhat terhességi cukorbetegségre?
Kedves Horváth Andrea !
A vércukor terhelés értéke normális , bár a vizeletben megjelent a cukor terhelés alatt. Az otthoni vércukor értékei és a terhelés nem egyezik. Az otthoni vércukor értékei alapján egyértelműen terhességi diabetesre gondolok. Az éhhomi 7,5 mmol/l érték magas de az étkezés után mért értékei a 13 és 14 mmol/l mindenképp nagyon magas érték. Terhesség alatt az éhhomi érték 5 alatt és 1 órával étkezés után 7,0 mmol/l alatt kell hogy legyen.
Feltétlenül minél hamarabb jelentkezzen terhes diabetológiai rendelésen, Addig is diétát mindenképp szükségesnek tartok, napi 160-170 g szénhidrát 5-6 x étkezésre elosztva. Cukrot tartalmazó ételeket nem fogyasszon.
Reggeli: 25 g szénhidrátot tartalmazó, lassan felszívodó, főként teljes kiörlésü kenyérféleséget, emellett felvágott sajt, paprika paradicsom javasolok. Reggelire ne igyon tejet, mert az gyorsan felszívódik és nagyon megemeli a vércukrot. Tízórai. 35 g szénhidrát, pl. 1 alma+1 kifli, vaj, sajt, vagy 2 dl tej vagy yoghurt és diétás keksz. Ebéd 50 g szénhidrát: leves hús, köret. Itt a köret mennyisége a döntő. Ez lehet zöldség, durum tészta vagy rizs. Fontos a nyersanyagok mérése, hogy pontos legyen szénhidrát számítás. Uzsonna: 20 g szénhidrát: gyümölcs, vacsora 30 g szénhidrát: 1 teljes kiölésű zsemle, húsfélék sajtok, zöldség, utóvacsora 10 g lefekvés előtt pl. 3 korpovit keksz.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK