Vércukor önellenőrzés karácsonykor is!

Vércukor önellenőrzés karácsonykor is!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 20:12

Fontos, hogy a cukorbetegek megfelelő technikával, valamint a kezelőorvos utasításai alapján a kijelölt időpontokban mérjék a vércukrukat. Szeretnénk, ha a karácsony és az azt megelőző időszak ne arról szóljon, hogy mit nem szabad, hanem inkább arról, hogy mit szabad. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusának hasznos tanácsai.

Nem csupán az ünnep idején, hanem már az azt megelőző időszakban is fontos a rendszeres vércukor-ellenőrzés - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. Gondoljunk arra, hogy a bevásárlás és a készülődés miatt elcsúszhat az étkezések időpontja, és ez vércukoresést okozhat. Próbáljuk az étkezéseket a megszokott időpontokhoz legközelebb tartani, de ha ez változik, akkor ne felejtsünk bekapni egy kis rágcsálnivalót. Mindig legyen nálunk szőlőcukor, néhány keksz.

cukorbetegség, vércukor, vércukormérés, karácsony, cukorbetegközpontKarácsony környékén a rendszeres vércukorszint-ellenőrzés még fontosabb, mint máskor a cukorbetegeknek, mert az étkezések száma és az ételek mennyisége is változhat.

  • A főétkezések előtt és után másfél órával mérjen vércukrot.
  • Amennyiben többször, vagy a megszokottól eltérő időpontokban étkezik, akkor gyakrabban kell ellenőrizni.

Ezért fontos az önellenőrzés!

A rendszeres vércukorszint-mérés egyrészt segít a betegnek megismernie saját szervezetének reakcióit, hogy a különböző élelmiszerek által okozott vércukorszint-emelkedés (glikémiás index, GI) milyen mértékű, illetve az egyéb külső körülmények (fizikai aktivitás, lázas megbetegedés, menstruációs ciklus, időjárási frontok, stb.) miként befolyásolják a vércukorszintet. Másrészt a kezelőorvosnak szolgál információval a cukorbeteganyagcsere-állapotáról, az alkalmazott gyógyszeres- és/vagy inzulinterápia hatékonyságáról, a beteg esetleges diéta-hibáiról, valamint összességében a kitűzött célok megvalósulásáról.

Mikor és hányszor mérjünk?

Lényeges, hogy a betegek megfelelő technikával, valamint a kezelőorvos utasítása alapján – a kijelölt időpontokban – mérjék a vércukrukat, különben a kapott adatok nem lesznek elég informatívak a szénhidrát-anyagcsere vonatkozásában. A mérések gyakoriságát a kezelőorvos határozza meg, amely függ az általános anyagcserehelyzettől, az alkalmazott kezelés fajtájától, a vércukoresés-kockázatától és egyéb speciális körülményektől (terhesség, lázas állapot, tartós mozgás, stb.).

Készüljünk fel az ünnepi időszakra elegendő mennyiségű inzulinnal, tesztcsíkkal vagy gyógyszerrel – tanácsolja a Cukorbetegközpont orvosa.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Szakorvos,

Kerdesem az lenne, hogy egyre elterjettebbe valik hazankban a cukros betegseget jelzo ugynevezett “eletmento” tetovalas. Ez valoban egy Onok altal is elismert jelzes? Ha rosszul leszek, a tetovalas segithet Onoknek? Valamint cukrosoknak ajanlott egyaltalan tetovalni? Nem veszelyes ez? Az orvosok altal elismert ez a tetovalas?

Kedves Zita !

Én nem tartom jó ötletnek a tetoválást. Javasolom, hogy a személyi igazolvány mellett legyen egy cukorbeteg kártya, amin szerepel, hogy Ön milyen típusú cukorbeteg és milyen kezelésben részesül.

Üdvözlettel:

dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

minden szempontból nagyon jó volt

A megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.             

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK