
Vércukor önellenőrzés karácsonykor is!
Fontos, hogy a cukorbetegek megfelelő technikával, valamint a kezelőorvos utasításai alapján a kijelölt időpontokban mérjék a vércukrukat. Szeretnénk, ha a karácsony és az azt megelőző időszak ne arról szóljon, hogy mit nem szabad, hanem inkább arról, hogy mit szabad. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusának hasznos tanácsai.
Nem csupán az ünnep idején, hanem már az azt megelőző időszakban is fontos a rendszeres vércukor-ellenőrzés - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. Gondoljunk arra, hogy a bevásárlás és a készülődés miatt elcsúszhat az étkezések időpontja, és ez vércukoresést okozhat. Próbáljuk az étkezéseket a megszokott időpontokhoz legközelebb tartani, de ha ez változik, akkor ne felejtsünk bekapni egy kis rágcsálnivalót. Mindig legyen nálunk szőlőcukor, néhány keksz.
Karácsony környékén a rendszeres vércukorszint-ellenőrzés még fontosabb, mint máskor a cukorbetegeknek, mert az étkezések száma és az ételek mennyisége is változhat.
- A főétkezések előtt és után másfél órával mérjen vércukrot.
- Amennyiben többször, vagy a megszokottól eltérő időpontokban étkezik, akkor gyakrabban kell ellenőrizni.
Ezért fontos az önellenőrzés!
A rendszeres vércukorszint-mérés egyrészt segít a betegnek megismernie saját szervezetének reakcióit, hogy a különböző élelmiszerek által okozott vércukorszint-emelkedés (glikémiás index, GI) milyen mértékű, illetve az egyéb külső körülmények (fizikai aktivitás, lázas megbetegedés, menstruációs ciklus, időjárási frontok, stb.) miként befolyásolják a vércukorszintet. Másrészt a kezelőorvosnak szolgál információval a cukorbeteganyagcsere-állapotáról, az alkalmazott gyógyszeres- és/vagy inzulinterápia hatékonyságáról, a beteg esetleges diéta-hibáiról, valamint összességében a kitűzött célok megvalósulásáról.
Mikor és hányszor mérjünk?
Lényeges, hogy a betegek megfelelő technikával, valamint a kezelőorvos utasítása alapján – a kijelölt időpontokban – mérjék a vércukrukat, különben a kapott adatok nem lesznek elég informatívak a szénhidrát-anyagcsere vonatkozásában. A mérések gyakoriságát a kezelőorvos határozza meg, amely függ az általános anyagcserehelyzettől, az alkalmazott kezelés fajtájától, a vércukoresés-kockázatától és egyéb speciális körülményektől (terhesség, lázas állapot, tartós mozgás, stb.).
Készüljünk fel az ünnepi időszakra elegendő mennyiségű inzulinnal, tesztcsíkkal vagy gyógyszerrel – tanácsolja a Cukorbetegközpont orvosa.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezz be online
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
16 hetes kismama vagyok. Előző terhességemnél GDM-es lettem. A jelenlegi terhességemnél az elejétől fogva diétázom és rendben vannak a méréseim(de számomra egyértelmű, hogy most is van GDM). A kérdésem az lenne, hogy van e valami szabályozás arra vonatkozólag, hogy a cukorterhelést kötelező-e megcsináltatni? Tudom, hogy az előzmények miatt ráadásul korábbi OGTT javasolt, de én nem szeretnék egyet sem, hiszen úgyis diétázom, az értékeim pedig, ha rosszabbodnának mindenképp orvoshoz fordulnék. Válaszukat köszönöm.
Akinél már terhesség alatt előfordult GDM, az veszélyeztettetnek számít a következőknél is. A Diabetes Társaság protokoll szerint ilyenkor a 12-14. héten kell elvégezni a terhelést. Amennyiben ez normális , akkor a 24-28. hét között. Emellett fontos az ötkontrollos mérés éhomi és valamennyi főétkezés után 1 órával. Nem biztos, hogy nem lesz szüksége a diéta mellett inzulin kezelésre.
Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
diabetológus
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
szívből ajánlom mindenkinek
További véleményekA Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!