Vércukor önellenőrzés karácsonykor is!

Vércukor önellenőrzés karácsonykor is!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 20:12

Fontos, hogy a cukorbetegek megfelelő technikával, valamint a kezelőorvos utasításai alapján a kijelölt időpontokban mérjék a vércukrukat. Szeretnénk, ha a karácsony és az azt megelőző időszak ne arról szóljon, hogy mit nem szabad, hanem inkább arról, hogy mit szabad. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusának hasznos tanácsai.

Nem csupán az ünnep idején, hanem már az azt megelőző időszakban is fontos a rendszeres vércukor-ellenőrzés - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. Gondoljunk arra, hogy a bevásárlás és a készülődés miatt elcsúszhat az étkezések időpontja, és ez vércukoresést okozhat. Próbáljuk az étkezéseket a megszokott időpontokhoz legközelebb tartani, de ha ez változik, akkor ne felejtsünk bekapni egy kis rágcsálnivalót. Mindig legyen nálunk szőlőcukor, néhány keksz.

cukorbetegség, vércukor, vércukormérés, karácsony, cukorbetegközpontKarácsony környékén a rendszeres vércukorszint-ellenőrzés még fontosabb, mint máskor a cukorbetegeknek, mert az étkezések száma és az ételek mennyisége is változhat.

  • A főétkezések előtt és után másfél órával mérjen vércukrot.
  • Amennyiben többször, vagy a megszokottól eltérő időpontokban étkezik, akkor gyakrabban kell ellenőrizni.

Ezért fontos az önellenőrzés!

A rendszeres vércukorszint-mérés egyrészt segít a betegnek megismernie saját szervezetének reakcióit, hogy a különböző élelmiszerek által okozott vércukorszint-emelkedés (glikémiás index, GI) milyen mértékű, illetve az egyéb külső körülmények (fizikai aktivitás, lázas megbetegedés, menstruációs ciklus, időjárási frontok, stb.) miként befolyásolják a vércukorszintet. Másrészt a kezelőorvosnak szolgál információval a cukorbeteganyagcsere-állapotáról, az alkalmazott gyógyszeres- és/vagy inzulinterápia hatékonyságáról, a beteg esetleges diéta-hibáiról, valamint összességében a kitűzött célok megvalósulásáról.

Mikor és hányszor mérjünk?

Lényeges, hogy a betegek megfelelő technikával, valamint a kezelőorvos utasítása alapján – a kijelölt időpontokban – mérjék a vércukrukat, különben a kapott adatok nem lesznek elég informatívak a szénhidrát-anyagcsere vonatkozásában. A mérések gyakoriságát a kezelőorvos határozza meg, amely függ az általános anyagcserehelyzettől, az alkalmazott kezelés fajtájától, a vércukoresés-kockázatától és egyéb speciális körülményektől (terhesség, lázas állapot, tartós mozgás, stb.).

Készüljünk fel az ünnepi időszakra elegendő mennyiségű inzulinnal, tesztcsíkkal vagy gyógyszerrel – tanácsolja a Cukorbetegközpont orvosa.

Téma szakértője

Orvos válaszol

T. Doktor!
16 hetes kismama vagyok. Előző terhességem alatt előjött a terhesség cukor, végig a 180g szénhidrát diétát tartottam, nem volt semmi gond. Emiatt most korábban meg kellett csináltatnom a cukorterhelést. Az értékek a következőek: Éhomi: 5,9mmol/l
60 perces: 11,6mmol/l
120 perces: 5,5mmol/l
A kérdésem az lenne, hogy ezek az adatok indokolják, hogy ismét diétát tarsak a szülésig?
Köszönöm válaszát!

Kedves Livia !

Minden kismama akinél terhességi cukorbetegséget állapitottak meg, a következő terhességnél már eleve úgy kell kezelni és diétát tartani. A vércukor terhelés során az éhhomi és 60 perces értéke magasabb. Fontos a diéta ismét elkezdése, a rendszeres otthoni vércukor mérés. Aemnnyiben értékei 1 órával a reggeli ebéd vagy vacsora után meghaladják több alkalommal a 7,0 mmol/l értéket, feltétlenül forduljon diabetologushoz.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

A lakosság igen jelentős hányadát érintő metabolikus szindróma nagy mértékben fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája ad összefoglalót a cukorbetegségben kialakuló súlyos szövődményekről.

További részletek
Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK