
Vércukor önellenőrzés karácsonykor is!
Fontos, hogy a cukorbetegek megfelelő technikával, valamint a kezelőorvos utasításai alapján a kijelölt időpontokban mérjék a vércukrukat. Szeretnénk, ha a karácsony és az azt megelőző időszak ne arról szóljon, hogy mit nem szabad, hanem inkább arról, hogy mit szabad. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusának hasznos tanácsai.
Nem csupán az ünnep idején, hanem már az azt megelőző időszakban is fontos a rendszeres vércukor-ellenőrzés - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. Gondoljunk arra, hogy a bevásárlás és a készülődés miatt elcsúszhat az étkezések időpontja, és ez vércukoresést okozhat. Próbáljuk az étkezéseket a megszokott időpontokhoz legközelebb tartani, de ha ez változik, akkor ne felejtsünk bekapni egy kis rágcsálnivalót. Mindig legyen nálunk szőlőcukor, néhány keksz.
Karácsony környékén a rendszeres vércukorszint-ellenőrzés még fontosabb, mint máskor a cukorbetegeknek, mert az étkezések száma és az ételek mennyisége is változhat.
- A főétkezések előtt és után másfél órával mérjen vércukrot.
- Amennyiben többször, vagy a megszokottól eltérő időpontokban étkezik, akkor gyakrabban kell ellenőrizni.
Ezért fontos az önellenőrzés!
A rendszeres vércukorszint-mérés egyrészt segít a betegnek megismernie saját szervezetének reakcióit, hogy a különböző élelmiszerek által okozott vércukorszint-emelkedés (glikémiás index, GI) milyen mértékű, illetve az egyéb külső körülmények (fizikai aktivitás, lázas megbetegedés, menstruációs ciklus, időjárási frontok, stb.) miként befolyásolják a vércukorszintet. Másrészt a kezelőorvosnak szolgál információval a cukorbeteganyagcsere-állapotáról, az alkalmazott gyógyszeres- és/vagy inzulinterápia hatékonyságáról, a beteg esetleges diéta-hibáiról, valamint összességében a kitűzött célok megvalósulásáról.
Mikor és hányszor mérjünk?
Lényeges, hogy a betegek megfelelő technikával, valamint a kezelőorvos utasítása alapján – a kijelölt időpontokban – mérjék a vércukrukat, különben a kapott adatok nem lesznek elég informatívak a szénhidrát-anyagcsere vonatkozásában. A mérések gyakoriságát a kezelőorvos határozza meg, amely függ az általános anyagcserehelyzettől, az alkalmazott kezelés fajtájától, a vércukoresés-kockázatától és egyéb speciális körülményektől (terhesség, lázas állapot, tartós mozgás, stb.).
Készüljünk fel az ünnepi időszakra elegendő mennyiségű inzulinnal, tesztcsíkkal vagy gyógyszerrel – tanácsolja a Cukorbetegközpont orvosa.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezz be online
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Ez év januárjában voltam diabetológusnál, ahol rendben találtak mindent, és továbbra is 2*500 mg Meforált javasolt szedni. Azóta nem mértem a cukromat, mivel 6 héten keresztül beteg voltam, influenzás, hörghurut, légcsőhurut és kezdődő arcüreggyulladás. Erre kétszer kaptam antibiotikumot, amitől meggyógyultam. E hét szombattól mérem a cukromat, és meglepően magas értékeket mértem, amit eddig nem. Reggeli 9-10, étkezés után, 9-10-12-14.
Nagyon meglepődtem, és most nem tudom, hogy hová forduljak. Várjak egy kicsit, mégerősebben diétázzak, vagy kérjek időpontot újból a Diabetológustól. Még annyit, hogy az elmúlt két hétben Harkányban, és Ráckevén a Gyógyfürdőben töltöttem 3-3 napot.
Pajzsmirigy alulműködésre szedek Euthyroxot. Arra is gondoltam, hogy a gyógyvíz esetleg megkavarta a pajzsmirigy és cukor értékemet.
Vagy mi okozhatja ezt a magas cukorértékeket. Gyógyüdülésem során nagyon sokat sétáltam, úsztam, de órákat tartózkodtam a vízben is.
Hová menjek, várjak-e még egy kicsit, és figyeljem az értékeket?
Kedves Doktornő! Szíveskedjen tanácsaival segítséget adni.
Üdvözlettel: Marika
Ha valakinek lázas állapota, vagy gyulladásos betegsége van rendszerint megemelkedik a vércukor értéke. Ilyenkor nagyon fontos mérni a vércukrát, és esetleg a gyógyszer adagját is szükséges emelni. Fontos lenne tudni a januári laboratóriumi értékeit is pl vérkép, vesefunkció, májfunkció HbA1c értéket.
Diétázni mindig fontos. Gondolom diabetologusa 150-160 g szénhidrát tartalmú diétát javasolt, napi 5 x étkezéssel, meghatározott szénhidrát mennyiséggel.( Reggeli 30 g tízórai 20 g ebéd 50 g, uzsonna 20 g, vacsora 30 /40 g ) Fontos a lassan és gyorsan felszívodó szénhidrátok aránya is az egyes étkezések során.
A gyógyfürdő nem okoz problémát sem a pajzsmirigy sem a cukorbetegség esetén. Remélem ott is volt lehetőség a szükséges diétára. A mozgás mindig jó hatású a cukorbetegeknek.
Javasolom a laboratoriumi kontroll vizsgálat elvégzését, rendszeres önkontrollt néhány alkalommal ( éhhomi, reggeli vagy ebéd vagy vacsora után másfél órával )
Ezeknek az eredmények birtokában forduljon diabetologushoz a további kezelés megbeszélésére.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Magas fokú szakmai tudás
További véleményekA doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.