Fruktózamin mérés terhességi cukorbetegség esetén- miért érdemes?

Fruktózamin mérés terhességi cukorbetegség esetén- miért érdemes?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.11.16 09:55

A terhességi cukorbetegség kezeletlenül igen súlyos állapotokat eredményezhet, ezért igen fontos a megfelelő terápiája. Ám ehhez elengedhetetlenek a szükséges vizsgálatok. A legtöbben csupán a vércukorszintjüket ellenőrzik, ám fontos lenne a fruktózamin mérése is. Hogy miért, azt dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg. 

Mi az a fruktózamin? 

A fruktózamin egy olyan anyag, amely akkor keletkezik, amikor a vérben a glükóz fehérjékhez kötődik. A fruktózamin teszt az egyik módja annak, hogy megbecsüljük a cukorbetegek vérében lévő glükóz mennyiségét. 

Minél nagyobb a glükóz mennyisége a vérben, annál több kötődik a fehérjékhez. Az albumin a vérben a legnagyobb mennyiségben előforduló fehérje, és a fruktózamin mérés fő része. A fehérjék körülbelül 14-21 napig vannak jelen a vérben, így a fruktózamin teszt az előző 2-3 hét átlagos glükózszintjét tükrözi. 

Éppen ezért különösen hasznos a diabétesz terápia eredményességének és a beteg állapotának rövidtávú monitorozására. Akkor van rá főleg szükség, ha a kezelőorvosa rövidebb időn keresztül szeretné nyomon követni a vércukorszintet, pl. terhességi cukorbetegség esetén.

 

Normál értéke: 2-3 mmol/l 

 

Miért más, mint a HbA1c érték ellenőrzése? 

Felvetődhet a kérdés, hogy mégis miben más, mint a HbA1c mérése?  

fruktózamin mérés“A HbA1c érték meghatározásának segítségével megítélhető az elmúlt 6-10 hét vércukor értékének az átlaga, ellenben a fruktózamin mérése ezt 2-3 hétre visszamenőleg mutatja, így gyorsabban lehet változtatásokat eszközölni, ha indokolt. Erre főleg akkor van szükség, ha olyan állapot áll fenn, amikor gyakrabban változik a glükózszint és az inzulin-igény. A HbA1c ellenőrzése hosszabb időtartam vizsgálatára javasolt” - magyarázza dr. Porochnavecz Mariettáta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. 

Hogyan történik a fruktózamin vizsgálat? 

A fruktózamin vizsgálat vérvétellel történik. Ellenben az OGTT vizsgálattal, ekkor nincs szükség előtte koplalásra, nyugodtan ehet/ihat a paciens, ami terhességi cukorbetegség esetén nagy pozitívum. A magas, vagy az előzőhöz képest növekvő fruktózamin szint azt mutatja, hogy a vércukorszint nincs optimális tartományban, így vagy a terápiában, vagy a diétában módosításra van szükség. Ha a szint csökkent a korábbi tesztekhez képest, az az alkalmazott kezelés eredményességét támasztja alá, így nem indokolt változtatás. Előfordulhat olyan eset is, amikor túl alacsony a fruktózamin szintje- ilyenkor túlkezeléssel állunk szemben, és csökkenteni kell az inzulin adagját és némileg növelni a szénhidrát bevitelét. 

Ezek a legfontosabb vizsgálatok terhességi cukorbetegség esetén 

  • OGTT (terheléses vércukorvizsgálat) 

  • Fruktózamin mérése 

  • Otthoni vércukormérés 

  • Vizeletvizsgálat (tesztcsíkkal is, különös tekintettel a keton szintre) 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Dr.nő/úr!
2. típusú cukorbeteg vagyok,napi 1000 mg-os Merckformint szedek,6.8-7.2 között van HbgA1c értékem gyakorlatilag tünetmentes vagyok. A kérdésem hogy lehet az,hogy ugyanazon tipusú és mennyiségű étel elfogyasztása után 1.5 órával egyszer 7.8 máskor pedig 9.4 lett a cukrom?
Köszönettel: Péter

Kedves Péter !

Az étkezés utáni vércukor értéket befolyásolja a mérés előtti időszak - mozgás mennyisége is és, hogy a nap folyamán milyenek voltak a vércukor értékei.
Az ételben levő lassú és gyors felszívódású szénhidrátok is befolyásolhatják az értékeket.

Üdvözlettel:

Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász- diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK