Inzulin vagy tabletta- mikor, melyikre van szükség?

Inzulin vagy tabletta- mikor, melyikre van szükség?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2023.05.05 00:32

A 2-es típusú cukorbetegség diagnózisa hallatán a legtöbben úgy gondolják, hogy életük végéig inzulin kezelésre szorulnak, pedig van, hogy elég a gyógyszeres terápia. Hogy mikor melyiket kell alkalmazni, és hogy mikor van szükség váltásra, arról dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

A cukorbetegség terápiája

A heveny anyagcsere kisiklással járó esetek kivételével az újonnan felismert cukorbetegség kezelésének első lépése az életmódkezelés, mely magába foglalja a diétát és mozgásterápiát. Ezt követően, amennyiben nem sikerül eredményt elérni, kerül sor a gyógyszeres kezelésre. A cukorbetegség orvoslásában egymásra épül a gyógyszerek adása, (egyes vagy többes kombináció) később, ha szükséges, ezt ki kell egészíteni inzulinnal. A kezelésben ma már fontos szerepet töltenek be a GLP-1 analóg vagy antagonisták, ezek inzulinnal történő kombinációja, illetve a vizelettel a cukor ürülést fokozó szerek is a terápia részét képezik.

Mi a különbség az inzulin és a tabletta között?

Injekcióval lényegében a szervezetből hiányzó inzulin kerül pótlásra, hiszen hiányában a glükóz nem képes beépülni a sejtekbe, így azok éheznek, és emiatt az anyagcsere folyamatokban zavar keletkezik, a szervezet nem képes megfelelő működésre. Az inzulint egyedül injekcióval lehet bejuttatni, ugyanis szájon át szedve megemésztődne, nem tudná kifejteni a hatását. A gyakorlatban több féle inzulinterápia létezik, és hogy kinek melyikre van szüksége, azt minden esetben a szakorvos dönti el, hiszen a kezelés egyénre szabott, melyet befolyásol a beteg vércukorszintje, életkora, aktivitása, egyéb betegségei stb. Az inzulinok az alábbi dolgokban különbözhetnek egymástól: az inzulinok fajtájában, hatáshosszban, hatáskezdetben, valamint hatásuk csúcspontjában.

inzulin vagy gyógyszer a cukorbetegség terápiájaA gyógyszeres kezelésnek három nagy csoportja van: léteznek az inzulinhatást javító, az inzulin-elválasztást serkentő, valamint a vizelettel ürülő cukormennyiségét fokozó készítmények. Az első csoport gyógyszerei nem befolyásolják az inzulin szintjét, máshogy csökkentik a glükóz mennyiségét, míg a második csoportban különböző utakon fokozzák az inzulin elválasztását. Ezeken belül ma már több fajta, több hatásmechanizmussal is létezik, hogy melyikre van szükség, az a beteg állapotától függ.

Mikor melyikre van szükség?

1-es típusú cukorbetegség esetén csak az inzulinterápia jöhet számításba, hiszen ekkor az hiányzik az inzulin, ezért azt mindenképp pótolni kell.

A 2-es típusú diabetes kezelésénél a szakorvos szabja meg a kezelést. Általánosságban elmondható, hogy inzulinra akkor van szükség, ha a vércukorszint nagyon magas/nem reagál megfelelően sem az életmódváltásra, sem pedig a gyógyszeres kezelésre. Tabletta szedése akkor indokolt, ha az elsődleges terápia, az életmódváltás után sem normalizálódtak a vércukor értékek. Van, hogy csupán egyféle készítményt kell alkalmazni, ám az is előfordulhat, hogy kombinálni kell több gyógyszert, esetleg inzulinnal együtt szükséges használni- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Természetesen vannak olyan esetek is, amikor a terápia módosítására van szükség: ilyen lehet az állapotban bekövetkező javulás vagy romlás. Ekkor a kezelőorvos a dózis módosítását írhatja elő, sőt, nagyfokú javulás esetén előfordulhat, hogy az inzulin helyett gyógyszert javasol a szakember (vagy fordítva, romlás esetén a gyógyszerről inzulinra kell áttérni).

Vannak ezen kívül olyan esetek, amikor a gyógyszerről csupán átmenetileg kell inzulinra áttérni. Ilyen a terhesség/szoptatás, nagyobb műtét, bizonyos gyógyszerek/betegségek, ezért ekkor mindenképp értesítse orvosát!

Ezekben a helyzetekben lehet szükség az addigi terápia módosítására

  1. testsúlyváltozás
  2. más klímájú helyre való utazás
  3. várandósság/szoptatás
  4. műtétek
  5. betegségek, új gyógyszerek
  6. nagyobb, tartósabb stresszhelyzet
  7. életkor, diabetes tartam előrehaladta
  8. a vércukor eredmények változása

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!

24. heti cukorterheléses vizsgálaton magas (8,5 mmol/l) 120 perces cukor értékem volt. Mit javasol, az étrend váltás mellett van-e szükségem gyógyszeres vagy inzulinos terápiára? Valamint javasol-e otthoni vércukormérő beszerzését?

Köszönette: K. Tímea

Kedves Tímea !

A terheléskor 120 perces értéke magas, ennek alapján gesztációs diabetes áll fenn.. Nagyon fontos a diéta megkezdése azonnal. Napi 5 x étkezés. Reggeli 25 g, tízórai 30 g, ebéd 50 g, uzsonna 25 g, vacsora 40 g szénhidrátot tartalmazzon. Cukorral készült ételeket ne fogyasszon. Lehetőleg a teljes kiőrlésű péksüteményeket fogyasszon, tízóraira, uzsonnára lehet gyümölcsöt vagy tejtermékeket enni. A diéta mellett fontos a vércukor értékek ismerete, ezért feltétlenül szüksége van vércukor mérőre. Éhomra 5,0-5,5 mmol/l, étkezés után 1 órával 7,0 mmol/l alatt legyen a vércukor értéke. Ha ezt sikerül diéta mellett elérni, akkor maradhat csak a diéta. Fontos a vizelet aceton mérése ( vizelet meghatározó stix kapható a patikákban). Amennyiben a vércukor értékei magasabbak, vagy a diéta mellett aceton jelenik meg a vizeletben, akkor már inzulin terápia jön szóba. Terhesség alatt gyógyszeres kezelése a cukorproblémáknak nem lehetséges.

Üdvözlettel: Porochnavecz Marietta dr

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK