A cukorbetegség kezelése nem jelentheti kizárólag a vércukorszint csökkentésére vonatkozó kezelést, mivel a diabétesz egy összetett anyagcserezavar, amely az egész szervezetet érinti. A magas vércukorszint csak egy tünet, a valódi probléma a sejtek inzulinérzékenységének csökkenése, az inzulinhiány, illetve az anyagcsere folyamatok felborulása. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra hívta fel a figyelmet, hogy az eredményes kezeléshez személyre szabott étrend, rendszeres mozgás és az orvosi által rendelt terápia összehangolására van szükség.

Íme a fő okok, amiért a cukorbetegség komplex kezelésére van szükség

Akut rosszullét (hipoglikémia) kockázatának csökkentése

A cukorbetegség kezelésében nem csak a gyógyszer, de az életmód is fontos.A kizárólag gyógyszeres/inzulinos kezelés könnyen túl alacsony vércukorszinthez (hipoglikémia) vezethet. Hipoglikémiának azt az állapotot nevezzük, amikor a vércukor szintje a 3,8 mmol/l alá csökken. Mivel ekkor kevesebb cukor kering a vérben, így a sejtek éheznek, mivel nem jutnak hozzá elegendő mennyiséghez belőle. Ekkor a betegnél szédülés, remegés, izzadás, beszédzavar, súlyosabb esetben eszméletvesztés, életveszélyes állapot léphet fel.
Ilyen esetekben fontos, hogy a beteg tájékoztassa diabetológusát a problémáról, hogy ki lehessen deríteni, hogy mi okozza a vércukoresést. Érdemes vércukor naplót vezetnie, hiszen így jól látható, ha vétett valami hibát a kezelésben, életmódjában. Amennyiben nincs diétahiba, nem mozgott többet, nincs betegsége, akkor nagy valószínűséggel az inzulin/gyógyszer típusán/dózisán szükséges változtatni. Az ún. analóg típusú inzulin használata esetén például kevesebbszer fordul elő súlyos hipoglikémia. Amennyiben pedig túl gyakran fordul elő hipoglikémia, illetve, ha nem egyértelmű, mi okozza a problémát, úgy érdemes szöveti glükóz monitorozó eszközt (CGM) viselni, hiszen így folyamatosan képet kaphatunk a vércukorszintünkről.

Inzulinrezisztencia kezelése

Különösen 2-es típusú cukorbetegség esetén igaz, hogy a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra. Ha csak a cukrot csökkentjük, de a rezisztenciát nem szüntetjük meg, a betegség súlyosbodik.
- Az inzulinérzékenység az a mutató, amely megmutatja, milyen érzékenyen reagálnak a sejtek az inzulinra. A magas érzékenység lehetővé teszi, hogy a sejtek hatékonyabban használják fel a glükózt, csökkentve a vércukorszintet. Az alacsony inzulinérzékenység pedig az úgynevezett inzulinrezisztencia, amikor a sejtek nem képesek megfelelő mértékben a glükózt lekötni, felhasználni, ezért a vércukor magasabb lesz – magyarázza dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista. -  Az inzulinrezisztencia fő oka a mozgáshiány, a krónikus stressz, és a túlsúly vagy elhízás. A szervezet egyszerűen már nem tud kompenzálni és kialakul a cukorbetegség előszobájának is tartott állapot. A jó hír, hogy a sejtek inzulinérzékenysége életmóddal nem csak rontható, de javítható is. Ehhez újra képessé kell tenni a sejteket, hogy hatékonyan használják fel a glükózt az energiatermeléshez, és ezáltal csökkenjen a vércukorszint. Ez a cél jobbára életmódbeli változtatásokkal érhető el, bár minden esetben szükséges endokrinológussal, diabetológussal is konzultálni.

A szövődmények megelőzése

A tartósan magas vércukorszint mellett a szervezetben zajló egyéb anyagcsere-folyamatok (zsíranyagcsere, vérnyomás) rendezése nélkül is kialakulhatnak a súlyos érszövődmények, szív- és érrendszeri problémák, valamint ideg- és vesekárosodások.
az elhízás, a magas vérnyomás, a magas vérzsírszint és a cukorbetegség (vagy az emelkedett vércukorszint) olyan gyakran fordul elő együtt, hogy egy tünetegyüttest is alkotnak. A metabolikus szindrómának nevezett állapot sokszor feltűnő külső jegyekkel is felhívja magára a figyelmet. A veszélyeztetett típus tagjai főleg törzsre, hasra híznak, tehát náluk alma típusú elhízásról van szó, amit sokan csak sörhas néven emlegetnek. Amennyiben pedig a hasi predominanciájú súlynövekedés mellett igazolható a magas vérnyomás, a vérzsír eltérések és az emelkedett vércukorszint, akkor már igen komoly rizikó van jelen az érintettek életében. A felsoroltak ugyanis mind kockázati tényezőnek számítanak a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából, sokszor vezetnek érszűkülethez (és ennek talaján számos kórképhez), legsúlyosabb szövődményükként szívinfarktus és stroke is fenyegethet.
A tartósan magas vércukorszint mellett a szervezetben zajló egyéb anyagcsere-folyamatok rendezése nélkül is kialakulhatnak a súlyos érszövődmények, szív- és érrendszeri problémák, valamint vese- és idegkárosodások (leggyakrabban a perifériás neuropátia). 

Az orvos-beteg együttműködés döntő jelentőségű

A cukorbetegség komplex kezelése megelőzheti a szövődményeket.- Cukorbetegeknél különösen fontos, hogy komplex kezelésben részesüljenek, hiszen a testsúlycsökkentéssel, a koleszterin- és vércukorszint normalizálásával és a vérnyomás beállításával nem csak az egészség védelmében lehet rengeteget tenni, de a várható életkilátások javításában is – hangsúlyozza Para doktornő. - Ha valaki túlsúlyos, elhízott, esetleg a metabolikus szindróma más elemeit is diagnosztizálták nála, mindenképpen orvoshoz kell fordulnia, hogy megelőzhetők legyenek a súlyos következmények. Az összetett kezelésnek bizonyos esetekben része lehet a GLP-1 fogyókúrás célú injekciós vagy gyógyszeres terápia is – hangsúlyozza Para doktornő.

Összeségében elmondható, hogy főként a 2-es típusú cukorbetegeknél a legfontosabb cél a kockázatok csökkentése: folyamatos ellenőrzés mellett csökkenteni kell a vércukorszintet, a vérnyomást és a koleszterinszintet, mozgásterapeuta segítségével rendszeressé tenni a testmozgást, dietetikus közreműködésével felépíteni a kiegyensúlyozott étrendet, fenntartani vagy visszaállítani az egészséges testsúlyt, kerülni a dohányzást, mérsékelni az alkoholfogyasztást. Természetesen mindennek az alapja a cukorbetegség kezelése, amelyben elengedhetetlen a rendszeres kontroll, a szakszerű életmódbeli iránymutatás és a megfelelő együttműködés. Az a cukorbeteg, aki megérti, milyen mértékben múlik rajta, a változtatási hajlandóságán az egészsége, és látja, milyen súlyos szövődményeket kellene megelőzni, sokkal inkább hajlandó együttműködni – akár az életmódváltás, akár a gyógyszerszedés tekintetében.

Tudástár:

https://www.diabetes.org.uk/about-diabetes/looking-after-diabetes/complications

https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000327.htm

Forrás: Cukorbetegközpont – Prima Medica (www.cukorbetegkozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:
  • Szöveti cukor monitorozás (CGM)
  • Prediabetes
  • 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
  • Ingadozó vércukorértékek beállítása
  • Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat

Rendelés típusa:

  • személyes rendelői vizit
    • Mammut 2: K, Sze, P
    • Kolosy tér: H
    • Bosnyák tér: Csü
  • távkonzultáció (skype, telefon)
  • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
  • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos és kedves

A Doktornő nagyon kedves és alapos volt. Mindenről részletesen beszélt, figyelmesen meghallgatott és gyakorlati tanácsokat is adott. Mindenkinek ajánlom, ha egy kedves és alapos orvost szeretne, aki nem csak kiírja a laborokat, hanem személyre szabottan foglalkozik veled.

Dr. Para Györgyi
Dr. Para Györgyi
diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista

Kapcsolódó videók