Cukorbetegség diétája: szuper adagolási tippek, ha nem szereted a mérleget

Cukorbetegség diétája: szuper adagolási tippek, ha nem szereted a mérleget

Szkladányi - Szabó Lucia Módosítva: 2019.12.30 20:23

Hogyan mérjük le, hogy milyen élelmiszerből, mennyit fogyaszthatunk egy-egy étkezés során cukorbetegként? Milyen megoldások, praktikák léteznek azok számára, akik nem szeretnék folyamatosan mérni a hozzávalókat? Szabó Lucia, az Cukorbetegközpont dietetikusának tanácsai számodra is hasznosak lehetnek!

Vedd kezedbe az irányítást, és a mérést!

"Az ököl módszer lényege, hogy a saját kezünk segítségével felmérhetjük, hogy miből mennyit rakjunk a tányérra. A keményítő tartalmú zöldségekből, gabonafélékből egyökölnyi adagot ehetnek egy étkezés alkalmával a nők, míg kétökölnyi egységet fogyaszthatnak a férfiak. Ide tarA tenyerünk segítségével is kimérhetjük az adagokat a cukorbeteg diétábantozik például a barna rizs, száraztészták, a burgonya, a teljeskiőrlésű lisztből készült nokedlik" - mondja a dietetikus.

De mi a helyzet a zöldségekkel? Az alacsony keményítő tartalmú zöldségekből, mint a saláták, a brokkoli, a karfiol, a paradicsom, vagy az uborka kettő, nyitott tenyérnyi adagot lehet egyszerre elfogyasztani.

Egy adag étel elkészítéséhez főzéskor maximum egy hüvelyujj percnyi zsiradékot használhatok az ételek elkészítéséhez. A cukorbetegség diétájában egy étkezés alkalmával egy hüvelyujjnyi sajtot lehet enni egyszerre. "A húsoknál azt szoktuk mondani, hogy a nyitott tenyérnyi szabályt érdemes követni. Ennek a vastagsága kb. 1 centiméter lehet" - folytatja Szabó Lucia.

Nyisd ki a szekrényt!

A másik segítő technika, az úgynevezett tányérmódszer. "A tányérunk felére mindig alacsony keményítő tartalmú zöldségek kerüljenek. Az 1/4 részére tehetjük a keményítő tartalmú élelmiszereket. Ilyenek a reform köretek, mint a bulgur, vagy a quina, illetve rakhatunk ide olyan zöldséget, mint a száraz bab. A maradék részén a tányérnak a teljes értékű fehérjeforrások kapjanak helyet, vagyis a húsfélék, a halak, a tojás, vagy a túró" - hangsúlyozza a dietetikus.

Okoseszközökkel is mérhetőA tányér feflosztásával is követhetik a cukorbetegek, hogy miből, mennyit egyenek.

Ma már számos üzletben kapható az úgynevezett okosmérleg, amin beállítható, hogy milyen típusú ételt helyezünk az eszközökre, és annak kódját megadva, megkapjuk a pontos szénhidrátértékeket. De segítségünkre lehetnek az okostelefonokra letölthető applikációk is, melyekben naplót vezethetünk, és ha megadjuk, hogy miből mennyit ettünk, a napi kalória, szénhidrát, zsír és fehérje bevitelt is nyomon követhetjük.

A cukorbeteg terápiában a legfontosabb, hogy mindenki személyre szabott étkezést kövessen és mozgásterápián vegyen részt, ezeket pedig amennyiben szükséges, gyógyszeres, valamint inzulinterápiával kell kiegészíteni.

A Cukorbetegközpontban komplex terápiával várnak: orvosaik, dietetikusaink, mozgásterapeutánk.

Kövess minket a Facebookon, vagy a Pinteresten!

Téma szakértői

Drégely Anikó

Drégely Anikó

sportdietetikus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor!
Érdeklődni szeretnék, hogy normális-e ha az éhgyomri VC értékem magasabb mint az étkezés utáni? (otthoni mérés)(Éhgyomri:7.7 , étk utáni:6.2). A héten derült ki, hogy valószínűleg cukorbeteg vagyok (szemfenék vizsgálaton még nem voltam, csak vérvételen, ott igen magas értékeket mértek, azóta mérem magamnak itthon).
Köszönöm előre is!
Tisztelettel:
Viktória

Kedves Viktória !

2-es típusú cukorbetegeknél előfordul, hogy az étkezés utáni érték alacsonyabb, mint a reggeli érték.
Ilyenkor a betegnek van saját inzulinja és ez besegít a vércukor-szint csökkentésébe.
Javasolom, hogy forduljon diabetológushoz az életmód váltás ( diéta és mozgás terápia) megbeszélése céljából.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK