Cukorbetegség diétája: szuper adagolási tippek, ha nem szereted a mérleget

Cukorbetegség diétája: szuper adagolási tippek, ha nem szereted a mérleget

Szkladányi - Szabó Lucia Módosítva: 2019.12.30

Hogyan mérjük le, hogy milyen élelmiszerből, mennyit fogyaszthatunk egy-egy étkezés során cukorbetegként? Milyen megoldások, praktikák léteznek azok számára, akik nem szeretnék folyamatosan mérni a hozzávalókat? Szabó Lucia, az Cukorbetegközpont dietetikusának tanácsai számodra is hasznosak lehetnek!

Vedd kezedbe az irányítást, és a mérést!

"Az ököl módszer lényege, hogy a saját kezünk segítségével felmérhetjük, hogy miből mennyit rakjunk a tányérra. A keményítő tartalmú zöldségekből, gabonafélékből egyökölnyi adagot ehetnek egy étkezés alkalmával a nők, míg kétökölnyi egységet fogyaszthatnak a férfiak. Ide tarA tenyerünk segítségével is kimérhetjük az adagokat a cukorbeteg diétábantozik például a barna rizs, száraztészták, a burgonya, a teljeskiőrlésű lisztből készült nokedlik" - mondja a dietetikus.

De mi a helyzet a zöldségekkel? Az alacsony keményítő tartalmú zöldségekből, mint a saláták, a brokkoli, a karfiol, a paradicsom, vagy az uborka kettő, nyitott tenyérnyi adagot lehet egyszerre elfogyasztani.

Egy adag étel elkészítéséhez főzéskor maximum egy hüvelyujj percnyi zsiradékot használhatok az ételek elkészítéséhez. A cukorbetegség diétájában egy étkezés alkalmával egy hüvelyujjnyi sajtot lehet enni egyszerre. "A húsoknál azt szoktuk mondani, hogy a nyitott tenyérnyi szabályt érdemes követni. Ennek a vastagsága kb. 1 centiméter lehet" - folytatja Szabó Lucia.

Nyisd ki a szekrényt!

A másik segítő technika, az úgynevezett tányérmódszer. "A tányérunk felére mindig alacsony keményítő tartalmú zöldségek kerüljenek. Az 1/4 részére tehetjük a keményítő tartalmú élelmiszereket. Ilyenek a reform köretek, mint a bulgur, vagy a quina, illetve rakhatunk ide olyan zöldséget, mint a száraz bab. A maradék részén a tányérnak a teljes értékű fehérjeforrások kapjanak helyet, vagyis a húsfélék, a halak, a tojás, vagy a túró" - hangsúlyozza a dietetikus.

Okoseszközökkel is mérhetőA tányér feflosztásával is követhetik a cukorbetegek, hogy miből, mennyit egyenek.

Ma már számos üzletben kapható az úgynevezett okosmérleg, amin beállítható, hogy milyen típusú ételt helyezünk az eszközökre, és annak kódját megadva, megkapjuk a pontos szénhidrátértékeket. De segítségünkre lehetnek az okostelefonokra letölthető applikációk is, melyekben naplót vezethetünk, és ha megadjuk, hogy miből mennyit ettünk, a napi kalória, szénhidrát, zsír és fehérje bevitelt is nyomon követhetjük.

A cukorbeteg terápiában a legfontosabb, hogy mindenki személyre szabott étkezést kövessen és mozgásterápián vegyen részt, ezeket pedig amennyiben szükséges, gyógyszeres, valamint inzulinterápiával kell kiegészíteni.

A Cukorbetegközpontban komplex terápiával várnak: orvosaik, dietetikusaink, mozgásterapeutánk.

Kövess minket a Facebookon, vagy a Pinteresten!

Téma szakértője

  • Szkladányi - Szabó Lucia

  • Szakterületek:
    • holisztikus dietetikus
  • Specialitások:
    • izulinrezisztencia (IR)
    • terhességi cukorbetegség
    • holisztikus szemléletű dietetikai tanácsadás

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype, telefon)
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 év felett)

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor!
Érdeklődni szeretnék, hogy normális-e ha az éhgyomri VC értékem magasabb mint az étkezés utáni? (otthoni mérés)(Éhgyomri:7.7 , étk utáni:6.2). A héten derült ki, hogy valószínűleg cukorbeteg vagyok (szemfenék vizsgálaton még nem voltam, csak vérvételen, ott igen magas értékeket mértek, azóta mérem magamnak itthon).
Köszönöm előre is!
Tisztelettel:
Viktória

Kedves Viktória !

2-es típusú cukorbetegeknél előfordul, hogy az étkezés utáni érték alacsonyabb, mint a reggeli érték.
Ilyenkor a betegnek van saját inzulinja és ez besegít a vércukor-szint csökkentésébe.
Javasolom, hogy forduljon diabetológushoz az életmód váltás ( diéta és mozgás terápia) megbeszélése céljából.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes, alapos

Nagyon sokat kaptam a dietetikus hölgytől! Mindenre figyelt, alaposan kikérdezett és több nyomtatott anyaggal is ellátott a cukorbetegségemmel kapcsolatban!

További vélemények

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok