XIV. IR Klub - Prediabétesztől a cukorbetegségig vezető úton

XIV. IR Klub - Prediabétesztől a cukorbetegségig vezető úton

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 16:42

Április 19-én, a Prima Medica EgészségClub szervezésében került megrendezésre a XIV. IR Klub. A rendezvény középpontjában a prediabéteszes állapotok felismerése, kezelése, terápiája és szövődményeinek az elkerülése volt.

Április 19-én, a  Prima Medica EgészségClub szervezésében került megrendezésre a XIV. IR Klub. A rendezvény középpontjában a prediabéteszes állapotok felismerése, kezelése, terápiája és szövődményeinek az elkerülése volt.
A szénhidrát anyagcsere-zavarok első fázisa az inzulinrezisztencia, mely súlyosabb esetekben nem csak az inzulin szint emelkedésével jár, hanem az éhgyomri és/vagy a terhelést követő vércukorérték emelkedéséhez is hozzásegíthet.

Dr. Porochnavecz Marietta  diabetológus és Sárga Diána dietetikus a Cukorbetegközpont szakértői az IGT, IFG, és a cukorbetegség közti különbségekről, kezelési protokollokról, terápiás lehetőségekről beszéltek.

Az esemény a Prima Medica EgészségClub szervezésében valósult meg, melynek szakmai partnerei a Budai Endokrinközpont és a Cukorbetegközpont voltak.

EgészségClubunk eseményeinek, rendezvényeinek célja a résztvevők orvosi viziteken túli támogatása, az egészségmegőrzés, a megelőzés, az öngondoskodás fontosságának hangsúlyozása. A rendezvények során a résztvevők új információkat szerezhetnek az adott egészségügyi problémakörhöz kapcsolódóan. Az eseményeken a gyakorlati kérdések megbeszélésére, az adott betegség jobb megértése mellett lehetőség nyílik sorstársakkal való találkozásra és egymás segítésére, valamint a személyes tapasztalatok megosztására is.
Az EgészségClub programjai Prima Medica EgészségCard-dal vehetők igénybe. 
Az EgészségCard ingyenes, és megigényelheti személyesen a Prima Medica EgészségKözpontokban vagy online a következő linkre rákattintva:
https://www.egeszsegmagazin.hu/egeszsegcard/kartyaigenyles
Következő rendezvényeinkről az alábbi email-címen lehet érdeklődni: clubinfo@egeszsegclub.hu
 

Cukorbeteg klub - Cukorbetegközpont

Cukorbeteg klub - Prima Medica - Dr Porochnavecz Marietta

Cukorbeteg klub - dietetikus

Cukorbeteg klub - diabetikus sütemény
 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor nő/úr!
25-hetes kismama vagyok és a múlt héten derült ki, hogy a 120 perces cukorterhelésem 9,4-lett, voltam diabetológusnál aki 180g-os Ch diétát javasolt (30-20-50-25-30-25) elosztásban és azt mondta, hogy ebéd után 2-órával mérjek cukrot.Olvastam fórumokat ahol más kismamáknak ugyan erre a diétára reggeli, ebéd és vacsora után kell mérniük 1 órával. Az lenne a kérdésem, hogy én értettem esetleg rosszul a mérést mert egyszerre sok volt az információ vagy jó így ha csak ebéd után mérek 2 órával, (5,8-6,3-6,2-6,1 értékek vannak). 5 hét múlva kell visszamennem de nem tudom jól csinálom-e mérést keressem fel előbb esetleg, Ön mit javasol? Köszönöm válaszát: Kovács-Scheffer Nikolett

Kedves Nikolett !

A 120 perces vércukor értéke alapján terhességi diabetese van.
Diéta szempontjából én más elosztást szoktam javasolni, mivel reggel a legkisebb az inzulin iránti érzékenysége a szervezetnek. Reggelire 20-25 g, tízóraira 30-35 g, ebéd 50 g, uzsonna 20-25 g, vacsora 30-35 g, késői vacsora 10-15 g. Az sem mindegy, hogy lassan vagy gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyaszt. Reggelinél, vacsoránál, késői vacsoránál lassan felszívódó, ebednél 2/3 lassú, 1/3 gyors, tízóraira uzsonnára gyors szénhidrátokat fogyasszon., A vércukor értéket étkezés után 1 órával kell mérni. Ennek 7,0 m mol/l alatt kell maradnia. Amennyiben ezt rendszeresen meghaladja inzulin kezelés bevezetése szükséges. Nagyon fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés havonta és ilyenkor vérből fruktozamin mérése és a vizeletből aceton vizsgálata indokolt.

Amennyiben problémái vannak, szívesen segítünk a Cukorbeteg Központban.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kapcsolódó videók

Hírek

Hármas típusú diabétesz - 5 fontos információ a MODY-ról

Hármas típusú diabétesz - 5 fontos információ a MODY-ról

A MODY (Maturity Onset Diabetes of the Young) a cukorbetegség egy ritka, öröklött formája, amely jellemzően serdülőknél és fiatal felnőtteknél alakul ki. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus és lipidológus szakembere szerint a harmadik diabéteszként is emlegetett MODY a gyerekkori diabéteszek 2-3 százalékát teszi ki, és hátterében öröklött génmutációk állnak.

További részletek
A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK