Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2024.10.28 07:05

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

Online Bejelentkezés

Dr. Porochnavecz Marietta

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A diagnózis: 2-es típusú cukorbetegség

–A 2-es típusú diabéteszt általában egy progresszív betegségnek tartjuk, ami a megfelelő kezelés hiányában szövődményekkel terhes, akár életveszélyes állapottá is válhat. Ugyanakkor mára már az is bebizonyosodott, hogy a betegek egy része képes, akár gyógyszerek alkalmazása nélkül is tartósan egészséges vércukorháztartást elérni, és fenntartani a normális vércukorszintet. A 2-es típusú cukorbetegség kezelésében remisszióról, vagyis a betegség visszafordulásáról beszélhetünk, ami azonban nem jelenti azt, hogy a diabétesz teljesen eltűnt, és a páciens gyógyultnak nyilvánítható – hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta. Bár a remisszióban a diabétesz tünetmentessé vált, és a vércukorszint hosszabb ideje normál tartományon belül van, ugyanakkor a betegnél továbbra is fennáll az inzulinrezisztencia és a béta-sejtek működési zavara, ezért továbbra is gondosan kontrollálni kell vércukorszintjét.

A fogyás kulcsfontosságú

A remisszió legfrissebb definíciója négy nagy diabetológiai szervezet (az Amerikai Diabétesz Szövetség, az Endokrinológiai Társaság, az Európai Cukorbeteg-kutatási Szövetség és a Brit Diabétesz Társaság) közös 2021-es konszenzus nyilatkozata alapján született meg, és azt az állapotot jelöli, amelyben a HgbA1c értéke (a vércukorszint mérőszáma)  6,5 százaléknál (48 mmol/mol-nál) kisebb, legalább 3 hónappal a gyógyszeres terápia abbahagyása után. A normoglikémia annak köszönhető, hogy a beteg elkötelezte magát az életmódváltás mellett, jelentős mértékben lefogyott a rendszeres mozgásnak és a diétának köszönhetően, de egyre többen vannak azok is, akik műtéti (pl. bariátriai) beavatkozást igénybe véve szabadultak meg az egészségügyi problémákat okozó súlytöbblettől. Miután megszületett a cukorbetegség diagnózisa, a társzakmák bevonásával (dietetikus, mozgásterapeuta) nagy hangsúlyt fektetünk az intenzív életmódkezelésre. A testzsírszázalék optimalizálása azért is fontos kérdés, mert megkönnyíti a testnek a vércukorszint szabályozását – magyarázza a diabetológus szakember.

Merre tovább?

Elkötelezett szemlélettel, megfelelő életmódváltással (kiemelve a hatékony súlycsökkentő terápia jelentőségét) és szakorvosi felügyelettel tehát akár a gyógyszerek is elhagyhatók a 2-es típusú cukorbetegségben, ezáltal pedig a vérnyomás- és koleszterinértékek is normalizálódhatnak. Mindezek óriási hatással lehetnek az érintett betegek életkilátásaira és egészségükre nézve is, hiszen a szívinfarktus és sztrók kockázatának csökkentése mellett a cukorbetegség két rettegett szövődményét (a látásvesztést és a végtagamputációt) is jelentősen csökkenthetik. 

 –A 2-es típusú cukorbetegség remissziója egyelőre egy feltérképezetlen terület, ami további vizsgálatokat igényel, hogy jobban megismerhessük gyakoriságát, időtartamát, valamint rövid- és hosszú távú következményeit. Fontos azonban kiemelni, hogy a remisszió nem jelent kőbe vésett állapotot. Azt tapasztaljuk, hogy vannak, akik évekig remisszióban maradnak, míg mások a visszahízást követően ismét emelkedett vércukorértékekkel szembesülnek, és kikerülnek a remissziós állapotból. A konszenzus nyilatkozat arra is kitér, hogy a remisszió kimondását követően is figyelemmel kell kísérni a beteg állapotát: legalább évente kell ellenőrizni a HgbA1c értékét, és a betegségével összefüggő szövődményeket is rutinszerűen kell ellenőrizni – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jó napot!

30 éves nő vagyok!
Étkezésekhez köthető rosszullétek miatt végeztettem terheléses vizsgálatot.(szapora pulzus, szédülés, stb...)
Egyébként rendszeresen sportolok, de hozzá kell tennem hogy évek óta max 150-160 gramm(edzésnapokon, egyébként valamennyivel kevesebb) CH-bevitelen vagyok.
Eredményeim:
Glükóz:
éhgyomri:4,8
30perces:3,8
60 perces:4,3
120 perces:4,6

Inzulin:
éhgyomri:4,3
30 perces:9,0
60 perces:23,7
120 perces:20,0

Érdemes még valamerre mennem ezekkel az eredményekkel vagy utalhat IR-re?(eddig nem igazán foglalkoztak velem, szerintük valami felszívódási zavarom lehet, laktóz és gluténérzékenységet néztek(kifújásos, vér és tükrözés)Mindkettő negatív lett, pedig tejtermékeket nem tudok fogyasztani egyébként az első terhességem óta.
Előre is köszönöm.

Kedves Nikolett !

Eredményei nem utalnak sem diabetesre sem inzulin rezisztenciára. Javasolom a napi 5 x étkezést kb három óránként. Figyelje meg hogy milyen ételek fogyasztása okoz panaszt, és mikor jelentkeznek a rosszullétei.

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász- diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK