Gyakran jár együtt az alvászavar és a 2-es típusú cukorbetegség

Gyakran jár együtt az alvászavar és a 2-es típusú cukorbetegség

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2019.12.30

A 2-es típusú cukorbetegségre gyakran évekig nem derül fény, így nem ritka, amikor már egy-egy súlyosabb szövődménye hívja fel rá a figyelmet. Pedig vannak olyan hétköznapinak tűnő tünetek, melyek felvetik a betegség gyanúját, és a legújabb tanulmányok szerint az egyik ilyen az alvászavar. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa a diabetes mihamarabbi diagnózisára hívja fel a figyelmet.

A 2-es típusú cukorbetegséget a magasvérnyomáshoz hasonlóan néma gyilkosnak is nevezik, ugyanis a kór gyakran alattomosan alakul ki, figyelmeztető tünetek nélkül. Amennyiben panaszok mégiscsak jelentkeznek, úgy a legtöbben csak átsiklanak rajtuk, hiszen a gyakori fertőzések, a fokozott szomjúságérzet és vizelési inger, a fáradékonyság, a nehezebben gyógyuló sebek nem olyan panaszok, melyekkel az emberek idejében orvoshoz fordulnak. Pedig kellene, hiszen ha az illető nem figyel fel a kezdeti jelzésekre, úgy meglehet, hogy már egy súlyosabb szövődménye után derül ki a diabetes megléte.

Alvászavar és cukorbetegség

A Diabtelogia nevű szaklap legújabb számában közzétettek egy tanulmányt, melyben egy újabb tünetre hívták fel az emberek figyelmét, amely sokszor együtt jár a 2-es típusú cukorbetegséggel. Számos intézet összefogásával készült kutatásból ugyanis kiderült, hogy az alvászavarral küzdő nőknél gyakrabban fordult elő diabetes. Maga a probléma megnyilvánult például nehéz elalvásban, gyakori ébredésekben, alvási apnoéban, horkolásban, illetve kevesebb, mint 6 óra alvásban A kutatók megfigyelték, hogy akiknél rosszabban telnek az éjszakák, azoknál nagyobb eséllyel alakul ki a szénhidrátháztartás zavara (pontosabban kb. 1,4-szorosára növeli a rizikót).

Sajnos hogy mi is az összefüggés az alvászavar és a cukorbetegség között, azt még vizsgálják a tudósok, ám valószínűsítik, hogy mivel az alvászavarok nagy befolyást gyakorolnak a cirkadian ritmusra, valamilyen mértékben megnövelik az étvágyat szabályozó hormonok termelődését a szervezetben. Ez hatással van az anyagcserére, és ezáltal fokozódik a túlsúly, ami köztudottan a 2-es típusú diabetes egyik fő kockázati tényezője. Ráadásul az alvászavarok esetén kevesebb cirkadian ritmust szabályozó melatonin is termelődik, ami csak tovább fokozza a rizikót.

Minél több rizikófaktor, annál nagyobb veszélyben van

Dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa elmondása szerint a 2-es típusú cukorbetegségnek több rizikófaktora is ismert, és értelemszerűen minél több ilyen tényező van jelen, annál nagyobb eséllyel alakul ki a betegség. Ilyen kockázati tényező az alvászavaron kívül a túlsúly, a magasvérnyomás, a stresszes életmód, az emelkedett koleszterinszint, a pajzsmirigy túlműködés, a Cushing szindróma, de bizonyos gyógyszerek is hajlamosítanak rá (pl. fogamzásgátlók, diuretikumok).

Fontos, hogy a magasabb rizikócsoportba tartozók gyakrabban ellenőriztessék vércukorszintjüket, hogy még idejében fény derüljön a probléma meglétére, még a szövődmények kialakulása előtt. Ezt elég évente megtenni, ám ha olyan tüneteket tapasztal, mint pl. a fokozott szomjúság, viszkető bőr, nehezen gyógyuló sebek, acetonszagú lehelet, fáradékonyság, akkor érdemes mihamarabb elvégeztetni a vizsgálatot!

Amennyiben emelkedett a glükózszint, úgy az orvos gyógyszeres/inzulinos terápiát ír elő, melyet életmódváltással szükséges támogatni, ami magában foglalja a speciális, személyre szabott diétát, valamint a rendszeres testmozgást.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
2 hónapja diagnosztizàltak nàlam 2-es típusú cukorbetegséget.(60 éves vagyok)
Egyelőre Meforal tablettàt kaptam ,de most megyek még diabetológushoz megbeszélni a tovàbbiakat.
Kérdésem az lenne, hogy gyógyszerrel, több mozgàssal, diétàval milyen életkilátásaim lehetnek.
Tüneteim nem voltak, kontroll laborvizsgàlat mutatott magas(14) vércukorszintet.
Mit tehetek még az egészségéért?
Köszönettel: Edit

Kedves Edit !

A 2-es típusú diabetes, ami Önnek is van, lassan évek alatt fejlődik ki.
Amikor megtudjuk kezdjük el a beteg kezelését.
A Meforal származékok ma a diabetes kezelésének alap gyógyszerei. Emellett nagyon fontos a rendszeres legalább napi 30 perces mozgás és a meghatározott szénhidrát tartalmú diéta.
Ezt fontos hogy az orvosával és diétás nővérrel pontosan beszélje meg. A továbbiak rendszeres kontroll, évi 2-3 alkalommal laboratóriumban végzett vérvizsgálat, évente szemészeti vizsgálat javasolt. Amennyiben szövődmények nem alakulnak ki ez nem korlátozza életkilátásait. Ennek az a feltétele hogy jók legyenek a vércukor értékei.



Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász -diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértő

Kedves, szimpatikus volt Polyák Doktornő.Azonnal bizalmat ébresztett. Első vizit után nehéz eredményről beszámolni, de úgy tűnik szakértő. Örülök,hogy Őt választottam.

További vélemények

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK