Fájó ízületeket és emésztési gondokat is okozhat a cukorbetegség

Fájó ízületeket és emésztési gondokat is okozhat a cukorbetegség

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.09.08 13:09

A 2-es típusú cukorbetegség gyakran lappangva, tünetek nélkül alakul ki, ám ahogy egyre több ideig esnek a referencia tartományon kívül a glükóz értékek, annál több panasz jelentkezhet. Hogy milyenek, arról Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa beszélt.

Fájó ízületek

A cukorbetegség viszonylag gyakran jár együtt krónikus ízületi gyulladással, oszteoartritisszel. Ennek oka többrétű, ugyanis mind a diabetes-hez vezető káros életmód, mind az abnormális vércukor értékek fokozhatják a gyulladásos folyamatokat. Az artritis ugyanis gyakrabban lép fel azoknál, akik túl sok finomított szénhidrátot, cukrot fogyasztanak, keveset mozognak és túlsúllyal küzdenek- ezek a cukorbetegség és az ízületi gyulladás kialakulását is elősegítik. Ráadásul, ha már a normál tartomány felett van a glükóz szintje, úgy az még inkább fokozza a gyulladást, a mozgásszervi panaszokat, sőt, ha huzamosabb ideig nem rendeződik a vércukorérték, akkor diabéteszes neuropátia is felléphet, mely többek között zsibbadással, bizsergéssel, extrém érzékenységgel és fájdalommal járhat. Továbbá a neuropátia súlyos szövődményeket is okozhat, ami fekélyhez, emésztési zavarokhoz, impotenciához is vezethet.

Bizonytalan járás

A diabetes-szel küzdők esetén könnyen kialakulhat ún. diabeteszes láb szindróma, ami az állapot komplex szövődményei miatt lép fel, mivel ekkor már károsodnak az erek és az idegek is. Vezető tünetei közé a bizonytalan járás, ízületi deformitások, a bőr szárazsága, valamint csökkent fájdalomérzet tartozik, és nagy veszélye hogy kezeletlen esetben könnyen fekélyhez, mozgásképtelenséghez, rossz esetben lábamputációhoz vezethet.

Székrekedés, hasmenés

izületi problémák, emésztési gondok, cukorbetegségA cukorbetegség nem ritkán okoz emésztési gondokat, ami megnyilvánulhat székrekedésben és hasmenésben is. Ennek háttere a már említett neuropátia – ez esetben emésztőrendszeri neuropátia-, ami a vastagbél mozgására, a gyomor ürülésére is komoly hatással lehet, ráadásul az állapot károsíthatja a gyomorsav termelését is. A hasmenés/székrekedés jelentkezhet önállóan, de egymással felváltva is, tönkretéve ezzel a beteg mindennapjait- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Mi lehet tenni?

Bármelyik tünet is jelentkezik, az első a vércukorszint ellenőrzése, valamint a neuropátiás tesztek elvégzése. A tünetek a glükóz értékek normalizálása után megszűnhetnek/csökkenhetnek, de mellette egyéb terápiákra is szükség lehet. Ilyen lehet a fájdalomcsillapítás, olyan alternatív módszerek alkalmazása, mint a mézes sebkezelés vagy a lökéshullám terápia, diéta, probiotiumuk szedése, speciális cipő viselése, attól függően, milyen tüneteket tapasztal a beteg, és hogy milyen szövődmények alakultak már ki.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Porochnavecz Doktornő!

Nagyon szépen köszönöm a válaszát, a türelmét, a megértését.
Diabetológiára október végén tudok menni, mert most nem dolgozik a főorvosnő, akihez magánrendelésre járok. Horror előjegyzések, tömeg, időhiány van az állami szektorba, ezért is kerestem megoldást és a főorvosnő minden szigorúsága ellenére egy tünemény.
A vesebetegségem autoimmun jellegű. Az immunsuppressív gyógyszerek ellenére előfordulnak fellángolások, ilyenkor nem nagyon van mihez nyúlni. Steroid, Mannisol, FSD... Egy ilyen alkalomkor jött a cukorbaj, bár előtte mindig jók voltak a cukraim. Az újabb bajban nem bántam az inzulint egyszerűen azért, mert ez nem egy újabb marék tabletta. Nagyon nehéz volt beállítani a diétát, a megfelelő inzulin adagot, de sikerült még annak ellenére is, hogy szerintem a bázis inzulin másnap délután már olyan, mintha nem is lenne. 5 alatt és 7,5 felett nem mértem vércukorértéket egyszer sem a beállítás elérése után. Kaja előtt többségében 6 körül volt, kaja után többségében 6,8 körül.

Jelenleg a reggeli vércukrok 12,8-13,0. Reggeli után nem tudom mérni, mert akkor megyek dolgozni. Ebéd előtt 11,2-11,5, utána 11,1-11,3, vacsi előtt 12,5-13,0, utána 11-11,5 között van, de sokkal kevesebbet eszem a szokottnál, az inzulinból pedig 2x annyit adok, mint korábban.
Korrekcióval most nem próbálkoztam, mert a 10 E-nél 0,6-os csökkenés semmi, többet meg nem mertem beadni. A 4 egységes értéket tudom, de nekem meg se mozdult cukrom tőle.

A veseműködésem katasztrófa. Folyamatosan dialízis határon állok, az (eGFR: 14-15 szokott lenni), és minden kontrollon megkapom -akkor is ha nincs aktuálisan baj-, hogy "mikor talizunk a művesén? -mert ugye tudja, hogy ezt tologathatjuk még egy kicsit, de meg nem úszhatjuk..."
Én kipróbáltam a dialízist és amíg csak lehet, harcolok mint a bengáli tigris, hogy ne legyen része az életemnek. A Én esetemben az otthoni dialízis a hasi műtétek miatt nem jön szóba és a heti 3x-i dialízis mellett nem tudnék dolgozni. Én nem vagyok rokkantságin és szeretem a munkám. Mellé még fiatal is vagyok.
Tudom mi vár rám, de jó lenne még egy kicsit emberhez méltó életet élni...

Most csak annyit szeretnék elérni, hogy jelenlegi eszközökkel legalább annyira levinni a cukrokat, hogy ne fogyjak le még jobban, és cukraim kaja után ne legyenek 9 felett, mert ezek a cukrok ártanak az eleve beteg veséknek (többek között) is. Még egy hónap... és instrukció nélkül nem merek tovább lépni.

Ebben kérném a segítségét, kedves Doktornő!

További szép napot kívánok!

Szendrei Éva

Kedves Éva !

Nagyon sajnálom, hogy ennyi betegsége van. Biztos, hogy a szteroid váltotta ki a cukorbetegséget. Tudom hogy nehéz a diéta is a fehérje megszorítás és a szénhidrát számolás miatt. Ma mát vannak modernebb inzulinok is ( analóg gyors hatású és bázis inzulinok is), amik mellett szabadabb a beteg, mert biztos, hogy lefedi a 24 órát és az étkezések időpontja is jobban változtatható. Napi 3x étkezés javasolt, a kis étkezések nem kötelezőek és az inzulin beadás után nem kell várakozni.
Sajnos ezt én nem tudom önnek személyes találkozás nélkül javasolni. Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

https://www.cukorbetegkozpont.hu/munkatarsaink


Jobbulást kívánok.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
diabetológus, belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

minden szempontból nagyon jó volt

A megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.             

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK