Fájó ízületeket és emésztési gondokat is okozhat a cukorbetegség

Fájó ízületeket és emésztési gondokat is okozhat a cukorbetegség

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.09.08 13:09

A 2-es típusú cukorbetegség gyakran lappangva, tünetek nélkül alakul ki, ám ahogy egyre több ideig esnek a referencia tartományon kívül a glükóz értékek, annál több panasz jelentkezhet. Hogy milyenek, arról Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa beszélt.

Fájó ízületek

A cukorbetegség viszonylag gyakran jár együtt krónikus ízületi gyulladással, oszteoartritisszel. Ennek oka többrétű, ugyanis mind a diabetes-hez vezető káros életmód, mind az abnormális vércukor értékek fokozhatják a gyulladásos folyamatokat. Az artritis ugyanis gyakrabban lép fel azoknál, akik túl sok finomított szénhidrátot, cukrot fogyasztanak, keveset mozognak és túlsúllyal küzdenek- ezek a cukorbetegség és az ízületi gyulladás kialakulását is elősegítik. Ráadásul, ha már a normál tartomány felett van a glükóz szintje, úgy az még inkább fokozza a gyulladást, a mozgásszervi panaszokat, sőt, ha huzamosabb ideig nem rendeződik a vércukorérték, akkor diabéteszes neuropátia is felléphet, mely többek között zsibbadással, bizsergéssel, extrém érzékenységgel és fájdalommal járhat. Továbbá a neuropátia súlyos szövődményeket is okozhat, ami fekélyhez, emésztési zavarokhoz, impotenciához is vezethet.

Bizonytalan járás

A diabetes-szel küzdők esetén könnyen kialakulhat ún. diabeteszes láb szindróma, ami az állapot komplex szövődményei miatt lép fel, mivel ekkor már károsodnak az erek és az idegek is. Vezető tünetei közé a bizonytalan járás, ízületi deformitások, a bőr szárazsága, valamint csökkent fájdalomérzet tartozik, és nagy veszélye hogy kezeletlen esetben könnyen fekélyhez, mozgásképtelenséghez, rossz esetben lábamputációhoz vezethet.

Székrekedés, hasmenés

izületi problémák, emésztési gondok, cukorbetegségA cukorbetegség nem ritkán okoz emésztési gondokat, ami megnyilvánulhat székrekedésben és hasmenésben is. Ennek háttere a már említett neuropátia – ez esetben emésztőrendszeri neuropátia-, ami a vastagbél mozgására, a gyomor ürülésére is komoly hatással lehet, ráadásul az állapot károsíthatja a gyomorsav termelését is. A hasmenés/székrekedés jelentkezhet önállóan, de egymással felváltva is, tönkretéve ezzel a beteg mindennapjait- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Mi lehet tenni?

Bármelyik tünet is jelentkezik, az első a vércukorszint ellenőrzése, valamint a neuropátiás tesztek elvégzése. A tünetek a glükóz értékek normalizálása után megszűnhetnek/csökkenhetnek, de mellette egyéb terápiákra is szükség lehet. Ilyen lehet a fájdalomcsillapítás, olyan alternatív módszerek alkalmazása, mint a mézes sebkezelés vagy a lökéshullám terápia, diéta, probiotiumuk szedése, speciális cipő viselése, attól függően, milyen tüneteket tapasztal a beteg, és hogy milyen szövődmények alakultak már ki.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
Olyan kérdéssel fordulok önhöz, hogy gyakran érzem gyöngének magamat futás, biciklizés után. Háziorvosom szerint a cukor értékem jó, de nem hagy nyugodni mert az édesapám és édesanyám is cukorbeteg.

Válaszát előre is köszönöm: Pintér Sára

Tisztelt Pintér Sára!

Gyöngeségének hátterében állhat cukorbetegség vagy prediabéteszes állapot is különös tekintettel a családi anamnézisében előforduló szénhidrát anyagcsere problémákra. Mozgásnak van vércukorszint csökkentő hatása mely okozhatta a problémáját. Javasolt vércukor és inzulinszint ellenőrzése éhhomi és terheléses vérvétellel. A kapott eredményeket érdemes diabetológussal kiértékeltetni.

Örömmel várom rendelésemen, hogy kiderítsük mi állhat a problémája hátterében.

Tisztelettel:
dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász, diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK