Fájó ízületeket és emésztési gondokat is okozhat a cukorbetegség

Fájó ízületeket és emésztési gondokat is okozhat a cukorbetegség

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.09.08

A 2-es típusú cukorbetegség gyakran lappangva, tünetek nélkül alakul ki, ám ahogy egyre több ideig esnek a referencia tartományon kívül a glükóz értékek, annál több panasz jelentkezhet. Hogy milyenek, arról Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa beszélt.

Fájó ízületek

A cukorbetegség viszonylag gyakran jár együtt krónikus ízületi gyulladással, oszteoartritisszel. Ennek oka többrétű, ugyanis mind a diabetes-hez vezető káros életmód, mind az abnormális vércukor értékek fokozhatják a gyulladásos folyamatokat. Az artritis ugyanis gyakrabban lép fel azoknál, akik túl sok finomított szénhidrátot, cukrot fogyasztanak, keveset mozognak és túlsúllyal küzdenek- ezek a cukorbetegség és az ízületi gyulladás kialakulását is elősegítik. Ráadásul, ha már a normál tartomány felett van a glükóz szintje, úgy az még inkább fokozza a gyulladást, a mozgásszervi panaszokat, sőt, ha huzamosabb ideig nem rendeződik a vércukorérték, akkor diabéteszes neuropátia is felléphet, mely többek között zsibbadással, bizsergéssel, extrém érzékenységgel és fájdalommal járhat. Továbbá a neuropátia súlyos szövődményeket is okozhat, ami fekélyhez, emésztési zavarokhoz, impotenciához is vezethet.

Bizonytalan járás

A diabetes-szel küzdők esetén könnyen kialakulhat ún. diabeteszes láb szindróma, ami az állapot komplex szövődményei miatt lép fel, mivel ekkor már károsodnak az erek és az idegek is. Vezető tünetei közé a bizonytalan járás, ízületi deformitások, a bőr szárazsága, valamint csökkent fájdalomérzet tartozik, és nagy veszélye hogy kezeletlen esetben könnyen fekélyhez, mozgásképtelenséghez, rossz esetben lábamputációhoz vezethet.

Székrekedés, hasmenés

izületi problémák, emésztési gondok, cukorbetegségA cukorbetegség nem ritkán okoz emésztési gondokat, ami megnyilvánulhat székrekedésben és hasmenésben is. Ennek háttere a már említett neuropátia – ez esetben emésztőrendszeri neuropátia-, ami a vastagbél mozgására, a gyomor ürülésére is komoly hatással lehet, ráadásul az állapot károsíthatja a gyomorsav termelését is. A hasmenés/székrekedés jelentkezhet önállóan, de egymással felváltva is, tönkretéve ezzel a beteg mindennapjait- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Mi lehet tenni?

Bármelyik tünet is jelentkezik, az első a vércukorszint ellenőrzése, valamint a neuropátiás tesztek elvégzése. A tünetek a glükóz értékek normalizálása után megszűnhetnek/csökkenhetnek, de mellette egyéb terápiákra is szükség lehet. Ilyen lehet a fájdalomcsillapítás, olyan alternatív módszerek alkalmazása, mint a mézes sebkezelés vagy a lökéshullám terápia, diéta, probiotiumuk szedése, speciális cipő viselése, attól függően, milyen tüneteket tapasztal a beteg, és hogy milyen szövődmények alakultak már ki.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt doktornő! érdeklődőm,2 tipusú cukor beteg vagyok,500 meforálbol szedek reggel és este másfél szemet.mennyi lehet a makszimum cukor szint ami még nem kárositja a szevezetet.diétázom és sokat mozgok .reggel éh gyomri cukor szint általába 6 és7 között szokott lenni napközbe általába 7 este pedig 6 és 7 között van ez az értékek jók vagy magasak?1000 mg grammot nem birok szedni mert rosszul vagyok tőle.köszönöm a választ előre is. Tisztelettel.

Kedves Bucsek Györgyné!



Vércukor értékei amit leirt, jók. Csak azt nem tudom, hogy ezek étkezés előttiek, vagy másfél órával a főétkezést követő mérések. (étkezés után 8,0 mmol/l alatt legyenek ) A diéta és mozgás nagyon fontos minden cukorbetegnek. Javasolt az időszakos laboratóriumi kontroll évi 2-3 alkalommal. Ez magába foglalja a májfunkció, vesefunkció, és vérzsír értékeket. A Hgb A1c értékének 6,5- 7,0 % körül kell lennie.( ez az elmúlt 2-3 hónap vércukor átlagát mutatja ) Amennyiben ezek az értékek megfelelőek ,teendő nincs. Ha magasak és nem tud több Meforalt szedni, akkor van lehetőség más típusú vércukor csökkentő gyógyszerek adására is. Szövődmények irányában szemészeti, neuropathiás vizsgálat javasolt, és évente egy alkalommal vizelet mikroalbumin meghatározás szükséges.

Üdvözlettel. Dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek
Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok