Fontos! Újabb cukorbetegeket érintő internetes visszaélés terjed

Fontos! Újabb cukorbetegeket érintő internetes visszaélés terjed

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2020.07.21 09:55

Ismét visszaélés történt Prof. Dr. Balázs Csaba belgyógyász, endokrinológus nevével. 2-es típusú cukorbetegek számára kínálnak ismeretlenek egy készítményt az interneten, az Endokrinközpont és a Cukorbetegközpont ismert orvosának hozzájárulása nélkül, azonban a betegeket megtévesztve az ő nevével és ajánlásával feltüntetve. Természetesen a jogi lépéseket most is megtettük, a következőkben pedig néhány fontos információt osztunk meg a cukorbetegség kezeléséről.
 

Hogyan kezelhető a 2-es típusú diabétesz?

A cukorbetegség kezelése diabetológus feladata.A 2-es típusú cukorbetegség kezelése minden esetben személyre szabottan történik. A kivizsgálás alapján a kezelőorvos határozza meg, hogy pontosan hogyan valósítható meg az adott beteg esetében a vércukorszint szabályozása. A kezelési terv összeállítása során a szakember figyelembe veszi a cukorbetegség kezelésének mindhárom pillérét: az étrendet, a mozgást és szükség esetén a gyógyszeres kezelést. Ezek ugyanis nem helyettesítik egymást, hanem összehangolva segítik a vércukorszintet tartósan a normál tartományban tartani.

Ki lehet gyógyulni a cukorbetegségből?

Attól függően, hogy a 2-es típusú diabétesz mikor kerül felismerésre, életmódváltással – diétával és rendszeres mozgással – akár gyógyszeres kezelés nélkül is normalizálni lehet a vércukorszintet. Ez nagy odafigyelést és kitartást kíván a betegek részéről. A szakszerű életmódváltáshoz kaphatunk segítséget: mozgásterapeuta személyre szabott edzéstervet, dietetikus pedig hosszútávon is tartható étrendet tud összeállítani. Ha a kezelőorvos úgy ítéli meg, hogy ezek mellett gyógyszeres kezelésre is szükség van a vércukorérték szabályozásához, akkor személyre szabott dózist fog előírni, amit a diétához és mozgás mennyiséghez igazítva kell szednünk.

Mit tegyünk, ha panaszokat okoz a metformin?

A cukorbetegség gyógyszeres kezelése szakértelmet igényel.A metformin szedése kapcsán – rendszerint a terápia kezdetén - felléphetnek kellemetlen mellékhatások. Ha a beteg érzékenyen reagál a gyógyszerre, emésztési panasz, hányinger, hasmenés is jelentkezhet. Ezt feltétlenül fontos a kezelőorvossal megbeszélni. Ne hagyjuk abba a gyógyszerszedést vagy keressünk emiatt más, a szakember által nem ismert, bizonytalan eredetű terméket!
Lehetőség van a dózist lassan emelni, létezik elnyújtott hatású készítmény. Lehet, hogy gyógyszer kölcsönhatás áll fenn, egyeztessünk a rendszeresen szedett egyéb gyógyszereinkről is a kezelőorvossal. Ha egyik megoldás sem segít, akkor a szakember másik, megbízható készítményt is tud javasolni.
Továbbra is arra kérünk minden cukorbeteget, hogy csak hiteles forrásból származó információkat fogadjanak el, építsenek be kezelésükbe, csak bevizsgált, hiteles forrásból származó termékeket, gyógyszereket használjanak!

Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)

Téma szakértői

Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
Dr. Sepa György

Dr. Sepa György

sebész, érsebész
McCree Gabriella

McCree Gabriella

diplomás szülésznő, laktációs szaktanácsadó

Kapcsolódó oldalak

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK