Terhességi cukorbetegség utánkövetése nőknél

Terhességi cukorbetegség utánkövetése nőknél

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2019.10.14

Mivel a gesztációs cukorbetegség az édesanyáknál jelentős kockázati tényezőt jelent későbbi II-es tpusú diabétesz kialakulására, így fontos a rendszeres kontrollvizsgálat.

Kockázati tényezők

Mivel a gesztációs diabétesz a cukorbetegség egy formája, így természetesen emelkedett rizikótényezővel rendelkezik felnőttkori diabétesz, illetve egyes betegségek szempontjából.

Az alábbi betegségek rizikótényezője nő a gesztációs dibétesz kialakulásával:

  • cukorbetegség
  • szív- és érrendszeri kórképek
  • veseműködési zavar
  • látásromlás

Egy éven belüli teendők

A terhességi diabétesz az esetek többségében a szülést követően már nincs jelen. Ilyenkor helyreáll a szénhidrát anyagcsere folyamat. De vannak esetek, amikor a diabétesz továbbra is fennáll. Ilyekor a diabétológiai kezelést és a diétát tovább kell folytatni.

A Magyar Diabetes Társaság szakmai irányelve pontosan meghatározza a teendőket az anya és a gyermek diabetológiai utánkövetése szempontjából.

Az első kontrollvizsgálat a szülést követő napokban megtörténik. Ha a vércukor értékek magas, akkor továbbiaban diabetológiai szakellátásban kell részesülnie. Ha az érték normális tartományban marad, akkor is szükséges az életmódbeli változtatásokat, mint a rendszeres testmozgás, vagy a finomított cukor mentes diéta, ugyanúgy ajánlott követnie az édesanyának, mivel fokozott a kockázata a cukorbetegség kialakulásának.

A terhességi cukorbetegségben szenvedő kismama első kontroll vércukorvizsgálat a szülést követően megtörténik.

Amennyiben emelkedett a vizsgált vércukorérték, a szülést követő 6. héten orális glükóz tolerancia teszt elvégzése (OGTT) indokolt. Ennek eredménye határozza meg a további teendőket:

  • A rendszeres diabetológiai kontroll abban az esetben is jelentős, ha az OGTT eredménye normál, egészséges tartományt ölel fel.
  • Ha a 6. héten elvégzett OGTT eredménye emelkedett értékeket mutat, akkor igazolódika a II-es típusú cukorbetegség. Gondoskodni kell a dietetikai edukációról és a gyógyszeres vagy inzulinkezelésről.

Hosszú távú utánkövetés

A gesztációs diabétesszel rendelkezett nő évente, kétévente történő vizsgálata indokolt.

Ez magában foglalja a vércukorszint ellenőrzését, és egyéb laboratóriumi vizsgálatok elvégzését is, például HbA1c mérését.

A helyes életmód követése a szülés után is kiemelt jelentőségű. Nem elhanyagolandó a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás egészségre gyakorolt hatása, akkor is, ha nem áll fent az anyánál cukorbetegség. Ha cukoranyagcsere-zavar jelentkezik a szülést követően, akkor pedig speciális étrendi változtatásokra lesz szükség, például a finomított cukrok elhagyása, a teljes kiőrlésű pékáruk preferálása a fehér lisztből készült termékekkel szemben.

Mit tehet Ön a gyermeke és a maga egészségéért?

  1. Biztosítsa gyermekének legalább fél évig az anyatejes táplálást!
  2. Folytassa a már megtanult és alkalmazott étrendet, kontrollálja a testtömegét!
  3. Időben tájékoztassa a terhességi cukorbetegségről kezelőorvosát, védőnőjét egyaránt!
  4. Szülést követően jelentkezzen a 6 hetes kontroll vizsgálatra a nőgyógyásznál és az OGTT vizsgálatot is végeztesse el!
  5. A szülést követően 1-2 évente jelentkezzen kontroll vizsgálatra!

Téma szakértői

Dr. Turi Zsuzsanna

Dr. Turi Zsuzsanna

szülész-nőgyógyász, diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

diabetológus, endokrinológus, belgyógyász

Forrás:

Magyar Diabetes Társaság szakmai irányelve

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK